Warszawskie Miejsca aktywności lokalnej

Karol Szyszko    2015-03-10 07:57:45

Na zlecenie Urzędu Miasta Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich opracowuje studium koncepcyjne dotyczące centrów lokalnych w Warszawie. W ramach projektu odbywają się spotkania z aktywistami, urzędnikami i badaczami zaangażowanymi w działania na rzecz społeczności lokalnej.

Celem projektu jest określenie standardów funkcjonowania centrów lokalnych, wyznaczenie sieci warszawskich centrów oraz przygotowanie modelowych scenariuszy ich działania w wybranych lokalizacjach. Odbyły się już dwa takie spotkania, podczas których przeprowdzono poszerzoną dyskusję o cechach i funkcjach Centrum Lokalnego. Wśród najważniejszych wyróżniono m.in. ich dostępność i wielofunkcyjność, posiadanie oferty dla różnych grup wiekowych i społecznych, a także niepowtarzalny charakter, budujący lokalną tożsamość.

Centra lokalne mają służyć mieszkańcom. To miejsca i place miejskie, które skupiają i łączą społeczność, sprzyjają nawiązywaniu relacji sąsiedzkich oraz tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu wolnego. Powierzchnie te to sklepiki z lokalnymi produktami, wystawy, gastronomia, biura dla start-upów, targi okolicznościowe i wiele więcej. – Chcemy, aby Centra Lokalne na stałe zagościły w tkance miejskiej. Dzięki ich realizacji stworzymy mieszkańcom funkcjonalną i estetyczną przestrzeń do zakupów, rozwoju osobistego lub po prostu spędzania czasu wolnego. Przykładem takiego miejsca jest Bazar Różyckiego – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W Warszawie funkcjonuje obecnie 8 takich miejsc w 6 dzielnicach. Kolejne są w trakcie realizacji, m.in. przy ul Markowskiej na Pradze. Miejsce aktywności lokalnej może zostać stworzone z inicjatywy urzędu dzielnicy, organizacji pozarządowej lub mieszkańców. Inicjatorami mogą być także rady osiedli, domy kultury, biblioteki. Wiele tego typu pomysłów zostało zgłoszonych w ubiegłorocznej i obecnej edycji budżetu partycypacyjnego w stolicy.

Jednym z autorów takiego pomysłu był Krzysztof Michalski z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”. – Centra lokalne można rozumieć w dwojaki sposób: jako przestrzeń skoncentrowanej aktywności mieszkańców, a także jako miejsca, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać, rozwijać swoje kompetencje,czy wspólnie wypracowywać pomysły dotyczące zmian najbliższej okolicy. Tworzenie centrów lokalnych w takiej dzielnicy jak Praga Północ wpisuje się w założenia programu rewitalizacji. Na Pradze taką rolę mogłyby np. Pałacyk Konopackiego, czy Młyn Michla – mówi Michalski.

Prace nad studium potrwają do 3 lipca. Zadaniem SARP wskazanym przez miasto jest wybór i rekomendacja 10 miejsc w stolicy, w których zostaną przeprowadzone dopasowane do lokalnych potrzeb działania inwestycyjne na rzecz stworzenia lub wzmocnienia Centrum Lokalnego. Najbliższe spotkania odbędą się 11 marca oraz 8 kwietnia w siedzibie Muzeum Pragi przy ul. Targowej 50/52.

 

źródło zdjęć: http://sarp.warszawa.pl/warsztaty/warszawskie-centra-lokalne/, http://www.um.warszawa.pl

źródło: http://www.um.warszawa.pl, http://sarp.warszawa.pl/warsztaty/warszawskie-centra-lokalne/

Zobacz także:

Pałacyk Konopackiego nie dla Żołnierzy Wykletych?

Poznaj miasto dzięki aplikacji!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...