Radni listy piszą i zakładają nowy klub – „Żoliborz Obywatelski”

Jan Kunert    2015-03-12 08:00:10

W Radzie Dzielnicy Żoliborz powstał nowy klub. Założyli go radni, startujący w ostatnich wyborach z listy Platformy Obywatelskiej i wyrzuceni z niej w styczniu za poparcie Krzysztofa Bugli na stanowisko burmistrza, wbrew woli partii. Ogłosili to na środowej sesji rady dzielnicy.

W trakcie kampanii wyborczej prezentowaliśmy Państwu osiągnięcia poprzedniej kadencji, burmistrza Krzysztofa Bugli i nas: radnych klubu Platformy Obywatelskiej. Mocno podkreślaliśmy, że chcemy kontynuować te działania po wyborach, zachęcaliśmy do głosowania na nas, pokazując konkretny program na kolejne cztery lata” – czytamy w liście do mieszkańców, jaki wystosowali byli już radni klubu PO: Monika Kurowska, Donata Rapacka, Roman Krakowski, Joanna Tucholska oraz Izabela Rychter.

"Jesteśmy samorządowcami, nie politykami"

W dalszej części listu radni krytykują swoją byłą partię za próbę narzucenia po ostatnich wyborach samorządowych kandydata na burmistrza dzielnicy. Przypomnijmy, że PO chciała, aby został nim Piotr Zalewski, w poprzedniej kadencji burmistrz Pragi Północ. Tłumaczą, że głosowanie na takiego kandydata byłoby dla nich „zbyt trudne” i zaznaczają, że są „samorządowcami, nie politykami”. Dalej radni piszą, że dzięki ich postawie wyłoniona została w dzielnicowej radzie stabilna większość, a w zarządzie jest dwóch burmistrzów z poprzedniej kadencji. „Wielokrotnie wcześniej na Żoliborzu rodziły się inicjatywy, które z perspektywy czasu uznane były za przełomowe. Chcielibyśmy, aby nasze decyzje i nasza praca w Radzie wpisały się w ten nurt” – podkreślają.

Radny: PO to partia daleka od standardów, zatraca wartości i ideały

Po środowej sesji rady dzielnicy, Roman Krakowski, jeden z radnych nowo postałego klubu opublikował w sieci emocjonalny list, w którym „żegna się” ze swoimi byłymi już „koleżankami i kolegami” z Platformy Obywatelskiej. Pisze w nim o swoim początkowym entuzjazmie oraz o latach pracy na rzecz żoliborskiego koła partii. Krytykuje decyzję o usunięciu go z partii, nazywając ją „niesprawiedliwą, krzywdzącą i pełną hipokryzji”. Kierownictwu PO zarzuca odejście od standardów moralnych, zatracanie wartości i ideałów. „Powszechna jest wzajemna nieufność i podejrzliwość. Zamiast dawnego ruchu obywatelskiego, w którym żywa była publiczna debata mamy dzisiaj partię zdominowaną przez wąski, skupiony wokół zarządu aparat” – pisze radny i zapewnia: „Wszystkie moje działania są oparte na uczciwym dokonywaniu wyboru w celu wspólnego poprawiania życia w Dzielnicy Żoliborz”.

Żoliborskie przetasowania

Jesienne wybory samorządowe na Żoliborzu wygrała Platforma Obywatelska. Wydawało się, że wejdzie ona ponownie w koalicję z lokalnym komitetem Projekt Żoliborz i będzie rządzić przez następne cztery lata. Jednak w połowie grudnia nastąpił nieoczekiwany zwrot – część wybranych z list PO radnych, wypowiedziało partii posłuszeństwo i zawiązało nieformalną koalicję z Prawem i Sprawiedliwością. Wybrali oni wspólnie przewodniczącego rady oraz zarząd dzielnicy. Wówczas szef żoliborskiego koła PO Piotr Werstenstein-Żurawski mówił o „zdradzie” i zapowiedział wyrzucenie nieposłusznych członków z partii, co zresztą nastąpiło miesiąc później. Właśnie Ci radni, wraz z tymi, którzy nie mieli legitymacji, ale startowali z list Platformy, założyli dziś klub Żoliborz Obywatelski.

Od dziś w radzie dzielnicy większość stanowią radni klubu PiS (8 osób) i Żoliborza Obywatelskiego (6 osób). Mamy też trzyosobowy lokalny komitet Projekt Żoliborz, oraz troje radnych Platformy Obywatelskiej. Po jednym radnym mają „Miasto Jest Nasze Żoliborz” i „Moje Miasto Żoliborz”.


Zdjęcie: www.politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Żoliborski PO-PiS

PiS przejmuje Żoliborz

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...