Bonifikaty, mosty i sekundniki. PiS składa nowe propozycje

Rafał Osiński    2015-03-12 17:29:48

Klub radnych PiS zapowiedział złożenie uchwały regulującej zasady udzielania bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Szczegóły przedstawili radni Jarosław Krajewski i Dariusz Figura oraz poseł Jacek Sasin na konferencji tuż przed czwartkowym posiedzeniem Rady Warszawy.

– Nie rezygnujemy z naszych obietnic przedwyborczych – podkreślał Sasin. – Reagując na prośby mieszkańców składamy projekt uchwały ułatwiający przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Bonifikata od opłaty ma wynieść 95 proc. – poinformował radny Jarosław Krajewski. – Koszty utrzymania mieszkań ciągle rosną. W samym 2014 roku ponad 11 tys. mieszkańców otrzymało aktualizację opłat za użytkowanie wieczyste. Podwyżki wynoszą kilkaset procent, a czasem sięgają aż 2000 proc. Dotyczy to często osób bardzo ubogich – tłumaczył dalej przewodniczący klubu PiS. Zgodnie z projektem, z bonifikaty będą mogli skorzystać ci, którzy nie posiadają zaległości finansowych i nie uczestniczą w sporach sądowych z miastem związanych z prawem użytkowania wieczystego.

Radni PiS zapowiedzieli, że zaproszą do współpracy organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia lokatorskie. Podkreślili, że ułatwienia mają dotyczyć również budynków przeznaczonych pod prowadzenie działalności gospodarczej. Zwrócili uwagę na to, że podobne uchwały do zaproponowanej funkcjonują już w innych miastach, takich jak Łódź, Wrocław czy Gdańsk. Zaapelowali jednocześnie, by radni Platformy Obywatelskiej podjęli dyskusję na ten temat.

– Chcemy pokazać, że realizujemy nasze obietnice przedwyborcze i przestrzegamy, że z obietnic złożonych podczas kampanii będziemy rozliczać też Hannę Gronkiewicz-Waltz. Okazją jest mijające 100 dni rządów Pani Prezydent – dodał Jacek Sasin.

Wnioskodawcy zapytani o koszty swoich propozycji podkreślili, że wyniosą one około 2,5 proc. budżetu miasta, czyli mniej więcej 300 mln zł. Będą one jednak rozłożone w czasie, co gwarantuje, że stan finansów miasta się nie pogorszy. – Inne miasta sobie radzą, więc czemu Warszawa ma sobie nie poradzić – dopytywał radny Krajewski. – Ten temat trzeba podjąć, bo dotyczy dziesiątek jeśli nie setek tysięcy mieszkańców naszego miasta – zakończył wątek radny Dariusz Figura.

W uzasadnieniu do uchwały radni podkreślali, że przyjęcie takiego rozwiązania umożliwiłoby polepszenie stanu zdekapitalizowanych budynków oraz przynajmniej częściowe rozwiązanie problemu własności gruntów w mieście.

Armia urzędników?

Na konferencji pojawił się także temat stale wzrastającego zatrudnienia w stołecznej administracji. – Ratusz obecnie zatrudnia 7900 osób. To niechlubny rekord – podkreślił Jarosław Krajewski. – W bieżącym roku Pani Prezydent chce zwiększyć o 30 mln zł wynagrodzenia swoich współpracowników. Wiele osób związanych z PO jak i SLD otrzymały stołeczne synekury. To mieszkańcy ponoszą te koszty – dodał.

– Potrzebujemy profesjonalnej, dobrze wynagradzanej kadry urzędniczej. Jednak obecny wzrost zatrudnienia naprawdę nie jest potrzebny – zgodził się z radnym poseł Sasin.

Nie zabrakło również tematu stołecznych mostów. – Sytuacja warszawskich przepraw mostowych jest niepokojąca. Nie ma monitoringu, a ubezpieczenie tych obiektów sięga kwoty zaledwie 3 mln zł – mówił Jarosław Krajewski. – Most Gdański jest drewniany, co też tworzy potencjalne ryzyko. Wbrew temu, co mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, stan infrastruktury jest krytyczny i wymaga większego monitorowania – podkreślali Jarosław Krajewski i Jacek Sasin.

Sekundniki na ulicach

Dziennikarze dopytywali także o temat sekundników na skrzyżowaniach. – Nie wierzę, że w Warszawie nie da się zainstalować sekundników. Jeśli przeszkodą jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury, to należy apelować o jego zmianę – przekonywał przewodniczący Krajewski, powątpiewając jednak w prawdziwość owego rozporządzenia. – Czy inne miasta, w których one istnieją, łamią prawo? – dopytywał. – Skoro kierowcy proszą o takie rozwiązanie, to należy się nad tymi prośbami pochylić – dodał na koniec.

Zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

Zobacz także:

PiS zabiera głos ws. Mostu Łazienkowskiego

Konwencja Andrzeja Dudy. Nie będzie prezydenckiego walkowera

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...