Rada Warszawy znowelizowała budżet na 2015 rok

Rafał Osiński    2015-03-13 08:06:11

Minęły zaledwie dwa miesiące od uchwalenia budżetu na 2015 rok, a już Rada Warszawy zdecydowała o konieczności jego nowelizacji. Nie obeszło się przy tym bez awantury i wzajemnych uszczypliwości.

Jedną ze zmian, jaka dokonała się w nowym budżecie jest zmniejszenie wydatków inwestycyjnych o 400 mln zł., co spotkało się z jednoznaczną krytyką radnych PiS. – Udział wydatków majątkowych spadł do najniższego odsetka od 2003 roku. Mówicie, że dostosowujecie nakłady do harmonogramu, a de facto dostosowujecie je do opóźnień, jakie mają miejsce przy projektach miejskich realizowanych przez was – zarzucał partii rządzącej Dariusz Figura (PiS). – Straciliście wolę życia. Wasz program inwestycyjny pada. Najpierw hucznie w świetle kamer zapowiadaliście rewitalizację Pragi, a teraz cichaczem ścinacie wydatki na tą dzielnicę o ponad 100 mln zł – kontynuował. Radny uznał również za nieuzasadnione przeznaczenie aż 25 proc. zapowiedzianych dla Pragi nakładów na jedną inwestycję – budowę Sinfonii Varsovia. – To potrzebna budowa, ale jednej czwartej potrzeb mieszkańców Pragi nie załatwia – zakończył radny Figura.

– Rewitalizacja Pragi to fikcja – wtórował radny Piotr Szyszko. Skandalem jest zabranie 116 mln zł z kwoty zapowiedzianej na rewitalizację Pragi. Sposób realizacji inwestycji polegającej na budowie Sinfonii Varsovia to również nieporozumienie. Jak można ją rozkładać na 8 lat? Przecież im dłużej realizowana inwestycja, tym jest ona droższa. Komu chcecie zapewnić przechowalnię przez tak długi okres? – dopytywał.

Radni Prawa i Sprawiedliwości krytykowali także opóźnienia w budowie Trasy Siekierkowskiej oraz Szpitala Południowego. Zarzucali radnym Platformy Obywatelskiej chęć medialnego zaistnienia i oszustwo wobec mieszkańców stolicy. Mimo to, zapowiedzieli wstrzymanie się przy głosowaniu nowelizacji za względu – jak przekonywali – na pojawienie się w niej kwot na odbudowę Mostu Łazienkowskiego.

Na zarzuty opozycji odpowiadał Jan Kulik, dyrektor Biura Rozwoju Miasta. – Nie zmniejszamy całkowitych wydatków inwestycyjnych, przesuwamy je jedynie w czasie. Istnieje potrzeba dostosowania ich do zmian w cyklu realizacji zadań inwestycyjnych. Dodatkowo, w przypadku Szpitala Południowego musimy zmierzyć się z protestami związanymi z procesem wyboru wykonawców, co wstrzymuje budowę – poinformował.

W dużo ostrzejszym tonie wypowiedział się wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. – Ciągle jak mantrę powtarzacie swoja krytykę. Tymczasem kiedy rządziliście wy, nie potrafiliście wybudować nawet garażu – ironizował. Z kolei przewodnicząca Rady, Elżbieta Malinowska – Grupińska podkreślała, że musiała niejednokrotnie przepraszać pracowników urzędów za niesprawiedliwe i krzywdzące słowa przedstawicieli opozycji. Zachowanie wiceprezydenta wywołało oburzenie radnych PiS, którzy zarzucili Jackowi Wojciechowiczowi frustrację i żądali przeprosin.

Bemowo bez Centrum Promocji

W spokojniejszej atmosferze radni dyskutowali nad likwidacją Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej. Pomysł ten został wsparty przez radnych PO i PiS. Mimo ogólnej zgody, nie obyło się jednak bez zgrzytów. Klub PiS zwracał uwagę na „zaskakującą zmianę” stanowiska Platformy Obywatelskiej. – Ta instytucja była przechowalnią ludzi z PO oraz ludzi związanych z Jarosławem Dąbrowskim. Teraz, jak jesteście pokłóceni, zmieniliście zdanie – stwierdził radny Michał Grodzki z PiS. – Ta jednostka dubluje swoje kompetencje z innymi. Odpowiada za nieudaną prywatyzację stołówek szkolnych, w wyniku której pogorszyła się jakość żywienia dzieci – uzupełnił.

– Przypominam, że jednostka została utworzona, kiedy nie rządziliśmy na Bemowie – ripostował Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO. Instytucji bezskutecznie próbował bronić Łukasz Lorentowicz, radny Bemowa. – Nieprawda, że spadła jakość posiłków. Centrum przeprowadziło sensowną reformę stołówkową. To zwykła czystka – zarzucał. Instytucja jednak głosami PO i PiS została zlikwidowana.

ZOBACZ TAKŻE:

Radni przyjęli budżet na 2015 rok

Rada Warszawy. Gorąca debata o spalonym moście

Rada Warszawy pod znakiem historii

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...