Dzielnicowe spory | Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-03-15 18:33:27

Dawno nie mieliśmy tygodnia tak „naszpikowanego” politycznymi wydarzeniami. Emocji dostarczali nam głównie dzielnicowi radni, którzy dyskutowali nad budżetami oraz innymi lokalnymi problemami, np. metro na Woli czy nowy klub w radzie Żoliborza. Mocnym akcentem powitał nowy tydzień burmistrz Zygrzak, wywieszając na fasadzie urzędu Bemowa wizerunki prezydenta Warszawy i prezydenta Rosji. Mieliśmy także kolejne ważne posiedzenie Rady Miasta oraz kilka ciekawych akcji w prezydenckiej kampanii. Zapraszamy na podsumowanie!

PONIEDZIAŁEK:

Hanna Gronkiewicz-Waltz porównana do Putina | Bemowo

Taką analogią posłużył się burmistrz dzielnicy Krzysztof Zygrzak, aby zwrócić uwagę mediów nie tylko lokalnych na to, jak – jego zdaniem – łamane są zasady demokracji na Bemowie. W nocy z niedzieli na poniedziałek, na urzędzie dzielnicy zawisły dwa ogromne plakaty: jeden – z wizerunkiem Hanny Gronkiewicz-Waltz, drugi – z podobizną prezydenta Rosji. Uruchomiono również stronę internetową: putinwarszawy.pl, na której burmistrz przekonuje o „totalitarnych praktykach” stołecznego ratusza. – Mam świadomość, że forma przekazu jest radykalna, ale nie mieliśmy wyjścia – mówi na konferencji. – Całe przedsięwzięcie kosztowało około 10 tys. złotych i sfinansowane zostało z prywatnych pieniędzy – dodaje. Zdaniem mieszkańców, nawet tych, którzy na co dzień sympatyzują z Dąbrowskim i Zygrzakiem, burmistrz posunął się za daleko. Czytaj więcej...

-------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Ratusz nakazuje odkleić Putina | Bemowo

Niedługo burmistrz Bemowa mógł cieszyć się z kontrowersyjnej reklamy, jaką zamieścił na urzędzie dzielnicy. Już następnego dnia po jej zawieszeniu, decyzją stołecznego ratusza, wizerunki Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Władimira Putina zostały usunięte z fasady budynku. Z wnioskiem wystąpił dyrektor Biura Architektury wskazując, że baner został powieszony z naruszeniem przepisów. Usunięcie folii oraz umycie okien kosztowało 6 tys. zł., a kosztami obciążony został burmistrz Krzysztof Zygrzak. Czytaj więcej...

Obawy przed II linią metra | Wola

Perspektywa nowych linii metra budzi nie tylko entuzjazm, ale również obawy, zwłaszcza wśród mieszkańców Woli, którzy złożyli w tej sprawie ponad 400 protestów. Wnoszą je głównie mieszkańcy ulicy Płockiej, którzy boją się o przyszłość swoich mieszkań, pod którymi przebiegać mają tunele podziemnej komunikacji. Temat ten poruszany był na wtorkowej sesji Rady Dzielnicy. Burmistrz Krzysztof Strzałkowski poinformował, iż niebawem ruszy cykl spotkań, które będą jednym z elementów szerszej kampanii informacyjnej.  Metra nie można się bać. To ogromna szansa dla dzielnicy, co pokazuje przykład Bielan i Ursynowa – mówił. – Potrzebna jest tylko rzetelna, fachowa informacja i ta już niebawem się pojawi – dodał burmistrz. Oddanie stacji: Wolska, Moczydło, Księcia Janusza planuje się na 2019 rok.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Wolskiej i Płockiej, co nie spotkało się z pozytywną reakcją ze strony mieszkańców, którzy po przyjęciu tego punktu opuścili salę obrad.

Kłótnia o budżet i nierozliczony sprzęt Piotra Guziała | Ursynów

Tematem, który zdominował wtorkową sesję Rady na Ursynowie było podsumowanie budżetu. Dyskusja szybko przekształciła się w polityczną awanturę, dotyczącą głównie realizacji wydatków inwestycyjnych. W tym – jak poinformował burmistrz Robert Kempa – Ursynów osiągnął najsłabszy od 2007 roku wynik i był najgorszy spośród wszystkich dzielnic. – Gratulację dla poprzedniego zarządu – skomentował. W odpowiedzi radni Naszego Ursynowa oraz Prawa i Sprawiedliwości, kierujący dzielnicą w poprzedniej kadencji przekonywali, że realizacja inwestycji utrudniana była przez władze miasta i urzędników, którzy mieli opóźniać wykonywanie zadań.

Mówiąc o budżecie, nie sposób pominąć kwestii dochodów, bowiem wyniosły one aż 119 proc. założonego planu. Zdumiewająca kwota to zasługa głównie jednorazowego przekształcenia prawa wieczystego we własność terenu, na którym znajduje się galeria KEN Center. Właściciel zapłacił 23 mln zł, co w porównaniu do założonych w ramach przekształceń 300 tys. zł. dochodów przyniosło dokładnie 8120-procentową realizację planu.

Na sesji radni PO wnieśli interpelację ws. zaginionego dysku, który miał zostać wymontowany ze służbowego komputera przez odchodzącego ze stanowiska Piotra Guziała. O sprawie jako pierwszy pisał portal haloursynow.pl. Były burmistrz miał także nie rozliczyć się ze służbowego sprzętu – laptopa i tabletu. Platforma wyjaśnia sprawę, a sam Piotr Guział zaprzecza i przekonuje, że to zwykłe „szukanie haków”.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Zarząd z absolutorium | Białołęka

Udzielenie zarządowi absolutorium oraz spór o stanowisko w sprawie nieopublikowania w Internecie przez PKW wizualizacji wyników – to główne punkty IV sesji Rady Dzielnicy. W trakcie swojego wystąpienia burmistrz Piotr Jaworski wymieniał szereg sukcesów, jakie udało się osiągnąć, w tym m.in. najwyższe dochody w historii dzielnicy czy wzrost nakładów na szkoły i przedszkola o 9 mln zł. Opozycja nie podzielała entuzjazmu szefa zarządu i wytykała mu różne nieprawidłowości, wśród których wymieniano np. zbyt duże wydatki na promocję urzędu.

Oprócz tego, klub radnych PiS złożył projekt uchwały ws. transmitowania sesji on-line i umieszczania nagrań na stronie internetowej urzędu dzielnicy. Czytaj więcej...

Żoliborskie przetasowania. Zmiany w Radzie Dzielnicy | Żoliborz

„Żoliborz Obywatelski”  tak brzmi nazwa nowego klubu, założonego przez byłych radnych Platformy Obywatelskiej, usuniętych w styczniu, za poparcie Krzysztofa Bugli na stanowisko szefa zarządu.

Radni wystosowali list, w którym krytykują partię za próbę narzucenia kandydata na burmistrza (PO próbowała przeforsować na to stanowisko Piotra Zalewskiego). Przekonywali, że są „samorządowcami, a nie politykami” i chcą podejmować nowe inicjatywy z myślą o woli mieszkańców, nie zaś – woli partii.

To jednak nie koniec krytyki ani „epistolarnych” działań żoliborskich radnych. O czym jeszcze pisali w swoich listach? Czytaj więcej...

Radni PO odwołują wiceprzewodniczącego Rady | Bielany

Temperatura politycznych emocji na IV sesji Rady Dzielnicy Bielany była wyjątkowo wysoka. Działacze PO złożyli wniosek o odwołanie wiceprzewodniczącego Jana Zaniewskiego (PiS), zarzucając mu niekompetencje oraz „działania niezgodne ze Statutem Dzielnicy”. Radni PO przekonywali, że wiceprzewodniczący naruszył tym samym kredyt zaufania, przydzielony mu ponad partyjnymi podziałami. Wniosek został przegłosowany, a wiceprzewodniczący odwołany.

Sam J.Zaniewski, zasiadający w Radzie już czwartą kadencję nie krył rozżalenia i oburzenia zachowaniem działaczy partii rządzącej. – Nawet abiturient zerówki uznałby to, co państwo radni zrobili, za bzdurę – przekonywał podczas obrad. – Kiedy podchodzę do lustra widzę, co prawda coraz starszą, ale swoją twarz. A kogo wy zobaczycie, gdy spojrzycie w zwierciadełko? – pytał radnych PO.

Wybór nowego wiceprzewodniczącego odbędzie się na następnej sesji.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Burzliwa dyskusja ws. stołecznych pieniędzy | Rada Warszawy

Nowelizacja budżetu na 2015 rok i awantura o wydatki inwestycyjne. PiS zarzuca partii rządzącej nieuzasadnione zmniejszenie przeznaczonej na nie kwoty o 400 mln zł. Platforma Obywatelska odpowiada: „Nie zmniejszamy. Przesuwamy jedynie w czasie, aby dostosować do nowych zmian”, a słowa opozycji uznaje za niesprawiedliwe i krzywdzące. – Kiedy rządziliście wy, nie potrafiliście wybudować nawet garażu – odpowiadał w kierunku radnych PiS wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Radni zdecydowali również o przeznaczeniu 75 mln zł na remont Mostu Łazienkowskiego. Na mocy naniesionej zarówno do budżetu, jak i do Wieloletniej Prognozy Finansowej autopoprawki, dochody miasta z tytułu "dotacji celowej z budżetu państwa" zwiększą się o 37,5 mln zł. Pozostałe koszty zostaną pokryte przez miasto. Czytaj więcej...

Rezygnacja Waldemara Deski i wsparcie dla Korwin-Mikkego | wybory prezydenckie

Z ubiegania się o fotel prezydenta zrezygnował Waldemar Deska, który jednocześnie udzielił wsparcia prezesowi Partii KORWiN. – Janusz Korwin-Mikke ma szanse na wejście do drugiej tury i wysoką zdolność do zbudowania szerokiego porozumienia w wyborach do parlamentu na jesieni – mówił były już kandydat Partii Libertariańskiej. Działacze ugrupowania poinformowali, że do tej pory udało im się zebrać 40 tys. podpisów. – To zbyt mało, by osiągnąć rejestrację kandydata. Tym samym zdecydowaliśmy się nie zakładać Komitetu Wyborczego, by nie marnować energii na formalności z tym związane – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Radny bezradny? | Targówek

Czwartkowa sesja Rady Dzielnicy – choć krótka – niepozbawiona była niespodzianek. Zgodnie z porządkiem obrad, radni spotkali się głównie po to, aby uchwalić stanowisko ws. zaniedbanego boiska przy Szkole Podstawowej im. Elizy Orzeszkowej. W treści owego stanowiska postanowili zwrócić się z prośbą o dodatkowe pieniądze (dokładnie 2 mln zł) na jego modernizację.

W trakcie dyskusji pojawiało się szereg pytań. Zastanawiano się jak nakłonić władze miasta do pozytywnego rozpatrzenia wniosku i do kogo najlepiej go skierować. Z tematu boiska radni szybko „przerzucili się” na temat skali własnych uprawnień. Przedstawiciel PiS-u Tomasz Cichocki przyznał, iż „radny jest bezradny” i opuścił salę. Ostateczne, Rada podjęła decyzję, aby zobowiązać zarząd do kontynuowania starań o dodatkowe fundusze na remont boiska.

Z „Polityką Warszawską” o warszawskiej Twierdzy

Z inicjatywy redaktora Jacka Balińskiego, w lokalu Państwomiasto w czwartkowy wieczór spotkali się wszyscy ci, którym nie jest obojętny temat warszawskich fortów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się varsavianiści i historycy: prof. Lech Królikowski, dr Piotr Oleńczak, Stefan Fuglewicz oraz wicedyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki. Wspólnie ocenialiśmy obecny stan pozostałości Twierdzy, zastanawialiśmy się nad tym, jakie powinna pełnić funkcję i co zrobić, aby rozwiązać problem jej kompletnego niezagospodarowania.

Twierdza Warszawa wymaga natychmiastowych działań. Forty są zapomniane i niszczone przez wandali. Z drugiej strony, podjęcie jakichkolwiek kroków jest bardzo trudne ze względu na kwestie własnościowe oraz plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego, których ciągle brak. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na porażkę? Niekoniecznie. Czytaj więcej: Wykorzystajmy ten potencjał! Debata o Twierdzy Warszawa

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Ikonowicz popiera Grodzką | wybory prezydenckie

Zwarcie szyków w obliczu kampanii. W piątek Piotr Ikonowicz udzielił poparcia kandydatce Zielonych na stanowisko prezydenta – Annie Grodzkiej. – Jeśli ktoś, gdybym mógł kandydować, chciałby zagłosować na mnie, niech odda swój głos na Annę Grodzką – apelował na specjalnej konferencji zorganizowanej przed Pałacem Prezydenckim.

Piątkowa deklaracja jest zapowiedzią współpracy nie tylko przed wyborami prezydenckimi, ale także parlamentarnymi. Obie organizacje zapowiadają, że wraz z innymi środowiskami tzw. lewicy społeczne chciałyby zbudować nową formację po tej stronie sceny politycznej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

Andrzej Duda otwiera Muzeum Komorowskiego | wybory prezydenckie

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości otworzył w Warszawie nowe „muzeum” – Muzeum Zgody Bronisława Komorowskiego. Chciał w ten sposób wypunktować obecnemu prezydentowi wszystkie niespełnione obietnice oraz – jak przekonywał podczas otwarcia – bagatelizowane potrzeby i inicjatywy obywatelskie Polaków.

W formie plakatów sztab Andrzeja Dudy przypomina wyborcom o podpisanych ustawach, które ich zdaniem były sprzeczne z wolą obywateli, m.in. w sprawie GMO czy obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Głównym eksponatem jednak jet niszczarka, która stanowić ma symbol prezydentury obecnej głowy państwa. Czytaj więcej...

SPRAWDŹ: O czym jeszcze mówiliśmy w tym tygodniu?

Nie takie metro straszne, jak je malują

Warszawskie centra aktywności lokalnej

"Forty powinny być zielonymi płucami stolicy" – wywiad z dr Piotrem Oleńczakiem

Związkowcy wyjdą na ulice Warszawy

Źródła: zw.com.pl, tustolica.pl, haloursynow.pl, 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...