Kolejna afera z wycinką drzew

Bartłomiej Kozek    2015-03-16 07:54:05

Pole Mokotowskie czeka poszerzenie o zagospodarowaną na nowo przestrzeń po dawnej bazie MPO. Jednak póki co, miejscy aktywiści alarmują – miasto ma w planach wycinkę drzew. Wszystko ze względu na wybieg dla psów. W sprawie interweniują m.in. Ochocianie.

Teren na granicy Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty w ostatnich latach budził niemałe emocje. W roku 2009 mieszkańców poruszyły wieści o odgradzaniu południowego skraju przy ul. Rostafińskich. Pomysły na jego zabudowanie skończyły się sporymi protestami i przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mającego strzec spójności Pola.

Uchwaleniu nie przeszkodziły nawet apele władz klubu sportowego Skra, które wraz z zagranicznym inwestorem myślały przez chwilę nawet o postawieniu na tym terenie wieżowców. Z pomysłów jednak zrezygnowano. 

Nowe otwarcie

Okazją do rozwoju jednego z najważniejszych miejskich terenów rekreacji i zieleni były do tej pory niewielkie interwencje w rodzaju spacerowej ścieżki Kapuścińskiego. Wraz z odzyskaniem terenu po bazie MPO, znajdującego się w okolicy Biblioteki Narodowej pojawiła się szansa, że zyska on nie tylko na powierzchni, ale i na atrakcyjności.

W drugiej połowie zeszłego roku ratusz chwalił się, że Zakład Oczyszczania Miasta otrzymał zlecenie opracowania trzech wariantów zagospodarowania niemal 5 hektarów terenu, mającego służyć również inicjatywom kulturalnym i wydarzeniom artystycznym. 

– Może być tu przestrzeń na organizacje koncertów, wybieg dla psów, nawet stacjonarne grille. Mam nadzieję, że podczas konsultacji z warszawiakami wypracujemy najlepszy wariant – głosi deklaracja wiceprezydenta Warszawy, Michała Olszewskiego, która padła na konferencji prasowej 10 września 2014 i którą możemy znaleźć na witrynie internetowej Urzędu Miasta.

To właśnie wybieg dla psów tyle że w nieco innej części Pola  od kilku dni budzi duże emocje w Internecie.

Mniej zieleni na terenach zielonych?

Pod koniec zeszłego tygodnia mający dwójkę dzielnicowych radnych Ochocianie zaczęli bić na alarm. Wedle ich wiedzy, planowany na północ od terenu po MPO, na zbiegu alei Niepodległości oraz Wawelskiej wybieg został zlokalizowany tak niefortunnie, że jego budowa wiązać się będzie z wycinką drzew. Na razie mówi się o 26, ale zagrożonych jest znacznie więcej.

 "Okolice ul. Wawelskiej to część miasta z bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Niedopuszczalne jest pozbywanie się rosnących na tym obszarze drzew. Drzewa te produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, zatrzymują zanieczyszczenia powietrza" – tak w liście otwartym do Hanny Gronkiewicz-Waltz komentuje sprawę radna Ochoty, Monika Mossakowska-Biało.

W dalszej części listu, który w serwisie petycje.pl podpisało prawie 300 osób, domaga się konsultacji społecznych w sprawie wybiegu dla psów, którego koszty szacuje się na 2 mln zł. Zdaniem radnej, decyzja o jego budowie została podjęta „w sposób arbitralny i niejasny” i czas spytać lokalną społeczność o to, co właściwie jest im na terenie Pola potrzebne.

Ochocianie pochwalili się również poparciem dla swojej walki o drzewa ze strony… Jeża Jerzego, bohatera popularnego cyklu komiksowego autorstwa Tomka Leśniaka oraz Rafała Skarżyckiego.

Jak na ten protest odpowiedzą władze miasta? Będziemy śledzić czy pod naciskiem społecznym zdecydują się w najbliższych dniach zabrać głos w tej sprawie.

Zdj. Ochocianie Sąsiedzi - profil na Facebooku

ZOBACZ TAKŻE:

Spory o przyszłość Ochoty

WWS: Ratujmy warszawski sport

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...