Prażanie walczą z reklamami

Rafał Osiński    2015-03-16 18:37:29

Ogromny nieład w przestrzeni publicznej powodowany przez wieszane samowolnie reklamy wzbudza coraz więcej kontrowersji i wywołuje kolejne protesty. Stowarzyszenie Mieszkańców Michałów działające na Pradze Północ, po latach walk z niechcianymi ogłoszeniami, zaczęło na tym polu odnosić sukcesy.

Kilka dni temu w wyniku apeli wystosowywanych do burmistrza Pragi Północ Pawła Lisieckiego udało się doprowadzić do zdjęcia reklam z zabytkowego ogrodzenia przy ulicy Szwedzkiej, na odcinku między ulicami Równą i Stalową. Dzielnicowi aktywiści i mieszkańcy przy wsparciu części radnych apelowali o to już wielokrotnie, ale do tej pory podejmowane starania były bezskuteczne. Okazję do zmiany sytuacji zrodziła zmiana władzy w dzielnicy.

W ostatnim liście do burmistrza z 9 lutego 2015 roku, stowarzyszenie wskazywało, że : ”… banery reklamowe zaśmiecają przestrzeń publiczną na Pradze Północ. (…) Poza kwestiami estetycznymi wspomniane banery stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym (rozpraszają kierowców, a także utrudniają widoczność)....”

Jak podkreślają inicjatorzy apelu, wspomniane osiągnięcie to jedynie niewielki sukces na wyboistej drodze do uporządkowania przestrzeni miejskiej na Pradze Północ. Co gorsza, w pogłębianiu jej dezorganizacji uczestniczą również miejskie jednostki budżetowe, które wieszają swoje ogłoszenia w różnych miejscach. Lekceważone są także zalecenia skierowane rok temu przez Hannę Gronkiewicz-Waltz do dyrektorów placówek oświatowych w stolicy, w którym nakazano dyrektorom szkół zdjęcie banerów reklamowych z budynków i ogrodzeń przyszkolnych. Obecnie jedynie nieliczne placówki oświatowe wdrażają to postanowienie w praktyce.

Nie zraża to jednak działaczy stowarzyszenia. W najbliższym czasie planują złożyć zapytanie do władz dzielnicy dotyczące bilbordów wiszących m.in. na ogrodzeniu szkoły podstawowej nr 73 na ul. Białostockiej oraz podjąć działania weryfikujące legalność nośników reklamowych znajdujących się na kilku posesjach m.in. na ulicy Radzymińskiej.

– Do reklam, które w szczególności zaburzają na Pradze ład przestrzenny należy zaliczyć cały szereg nośników ulokowanych wzdłuż al. Solidarności, czy na ulicy Targowej, natomiast szczególnie niebezpieczne są banery reklamowe rozwieszane w pobliżu skrzyżowań, ponieważ utrudniają widoczność kierowcom – poinformował w rozmowie z Polityką Warszawską Krzysztof Michalski z PSM „Michałów”.

Szansa na to, iż dalsze działania lokalnych społeczników zakończą się powodzeniem jest dziś coraz większa. Burmistrz Paweł Lisiecki zapowiedział rozpoczęcie działań nakierowanych na uporządkowanie przestrzeni publicznej w dzielnicy. – Na początek postaramy się zrobić porządek z nielegalnymi reklamami i banerami wiszącymi na nieruchomościach należących do jednostek publicznych. Pewnie działania te trzeba będzie powtarzać co jakiś czas – zapowiedział na swoim fan page’u na facebooku burmistrz Lisiecki. Wyraził także nadzieję na dalszą owocną współpracę z aktywistami w tym obszarze.

– Bardzo pozytywnie oceniamy współpracę z obecnymi władzami w zakresie porządkowania praskiej przestrzeni. W dniu swojego zaprzysiężenia burmistrz Lisiecki deklarował wolę dalszej współpracy ze społecznikami (robił to już jako radny) i na deklaracjach się nie skończyło, czego efektem jest m.in. sprawa banerów na Szwedzkiej – uzupełnia Michalski.

Cieszy, że wraz ze zmianą warty w praskim ratuszu odnotowujemy także zmianę podejścia do potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców dzielnicy.

ZOBACZ TAKŻE:

Pałacyk Konopackiego nie dla Żołnierzy Wyklętych?

Kładka połączy Pragę?

Praga: nowa władza, nowa jakość?

Zdjęcia: główne: Wikimedia Commons, by Kescior - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0

2. http://stowarzyszeniemichalow.blogspot.com/

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...