PiS podsumowuje 100 dni Hanny Gronkiewicz-Waltz

Adam Kielar    2015-03-19 21:34:01

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podsumowali 100 dni trzeciej kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Na sejmowej konferencji prasowej obecni byli Jacek Sasin, kandydat PiS na urząd prezydenta stolicy w ostatnich wyborach samorządowych oraz dwaj radni Warszawy - Jarosław Krajewski oraz Dariusz Figura.

Jako pierwsze wydarzenie w czasie tych stu dni Jacek Sasin wskazał otwarcie centralnego odcinka II linii metra. Poseł przypomniał obietnice Hanny Gronkiewicz-Waltz, która mówiła, że drugą nitką podziemnej kolejki pojedziemy w 2012 roku, po czym kilkukrotnie przesuwano termin otwarcia. – W kampanii prezydent mówiła o 14 grudnia 2014.  Trzeba powiedzieć, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczęła swą kolejną kadencję od kłamstwa, bo dobrze wiedziała, że w grudniu ubiegłego roku metro nie pojedzie – mówił Sasin. – Oczywiście cieszymy się, że metro już jeździ, ale pytamy jednocześnie, czy na pewno ta inwestycja musiała tyle trwać i czy była dobrze przygotowana. Naszym zdaniem nie – podkreślił poseł. Sasin przytaczał też znacznie wyższe niż zakładano koszty budowy metra. – Droższe jest tylko metro w Marsylii, powstające razem z parkingami podziemnymi oraz większa liczbą stacji na kilometr – przekonywał.

Poseł Sasin dodał, że obecny rok jest rokiem „bardziej ubogim” pod względem inwestycyjnym niż lata ubiegłe. – Na bliskiej memu sercu Pradze szczególnie widać, jak obietnice Hanny Gronkiewicz-Waltz nie są dotrzymywane – mówił. Podkreślił, że nie ma obiecanych środków na rewitalizację tej dzielnicy – Miał być miliard złotych – przypominał poseł. Jego zdaniem trzeba „zmienić obraz” Pragi i poprawić jakość życia jej mieszkańców.

Sasin skrytykował też władze miasta za sposób zarządzania stolicą. – Doszło do szeregu zmian w spółkach miejskich. Widać, że dalej traktuje je się jak miejsca do spłacania „wyborczych kredytów” – mówił poseł. Za najbardziej „drastyczny” przykład takiego działania Sasin wskazał nominację Sebastiana Wierzbickiego, kontrkandydata w wyborach na prezydenta Warszawy, na stanowisko wiceprezesa Pałacu Kultury i Nauki. – Takich nominacji jest znacznie więcej – mówił Sasin. Zdaniem posła Sasina, Prezydent Warszawy nie umie sprawnie zarządzać miastem, a dowodem na to jest sytuacja na Bemowie. – Nie może być tak, że konflikty w PO mają wpływ na to, jak się żyje Warszawiakom. Odniósł się także do sprawy byłego wiceprezydenta Jakubiaka i prywatyzacji mieszkania komunalnego.

Na koniec poseł Jacek Sasin skomentował pożar Mostu Łazienkowskiego. – To chyba najważniejsze wydarzenie początku III kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Obnażyło ono fatalny stan bezpieczeństwa miasta. Kluczowe obiekty nie są w żaden sposób monitorowane – zaznaczył Sasin. Skrytykował Hannę Gronkiewicz-Waltz za to, że jej zdaniem „mostów nie trzeba chronić w czasie pokoju”. – To wydarzenie sparaliżowało Warszawę, a jednocześnie nie nauczyło nic władz miasta – mówił. Przypomniał też, że w 2006 Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała 4 nowe mosty. – Pani Prezydent jest mistrzynią w niespełnianiu obietnic wyborczych – kpił Sasin.

Jarosław Krajewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy, powiedział, że te pierwsze sto dni unaoczniło fakt, że w Warszawie mamy „złego gospodarza i nieobecnego prezydenta”. Odnosząc się do sprawy spalonego mostu, przypomniał, że wszystkie elementy infrastruktury drogowej w Warszawie zostały ubezpieczone do kwoty 3 milionów złotych. – Co więcej, w ramach umowy znalazła się niekorzystna dla miast klauzula, wykluczająca wszystkie mosty wybudowane przed 1990 rokiem i nieprzebudowywane po 1990 roku. To oznacza, że np. Most Gdański lub Poniatowskiego są nieobjęte umową – podkreślił Krajewski. Dodał, że opozycja żąda w tej sprawie szczegółowych wyjaśnień od Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Krajewski zwrócił uwagę, że na wolne tempo zakładanych inwestycji. – Most Krasińskiego ma powstać za 8 lat a odcinek obwodnicy śródmiejskiej od Ronda Wiatraczna do Radzymińskiej za 6 lat – wyliczał radny. Zaznaczył także, iż nie ma żadnych planów budowy parkingów podziemnych. Przypominał również, że Rada Warszawy zmniejszyła wydatki na Trasę Świętokrzyską o 186 mln zł w 2015, podobnie na przebudowę Marsa i Żołnierskiej (66 mln zł) i budowę Szpitala Południowego (40 mln zł). – Zamiast przyspieszenia mamy opóźnienia – mówił Krajewski. Wskazał też na opóźnienia w remoncie Bulwarów Nadwiślańskich, a także budowy Sali koncertowej przy ul. Grochowskiej. Podobnie jak Sasin wezwał do zabezpieczenia środków na rewitalizację Pragi oraz Parku Skaryszewskiego.

Zdaniem Krajewskiego, dowodem na „nieobecność Prezydent Warszawy” jest fakt, iż przychodzi ona na sesje Rady Warszawy tylko dwa razy w roku – gdy uchwalany jest budżet oraz wtedy, gdy jest dyskusja nad absolutorium. – To budzi bardzo duży niepokój ze strony opozycji, mieszkańców oraz organizacji pozarządowych – podkreślał Krajewski. Zaapelował też do Hanny Gronkiewicz-Waltz, by mniej angażowała się w kampanię Bronisława Komorowskiego ,a więcej czasu poświęcała na rozwiązywanie problemów Warszawiaków.

Radny Dariusz Figura mówił o tym, co obecnej Prezydent Warszawy „wychodzi”. – Po pierwsze, jest to rozdawanie synekur w miejskich spółkach – mówił Figura. – W tych spółkach są między innymi marszałek i wicemarszałkowie województwa, burmistrzowie dzielnic oraz miejscy urzędnicy na czele z wiceprezydentami Jóźwiakiem i Olszewskim – wyliczał radny. Jego zdaniem jest to przykład traktowania miejskiego budżetu jako budżetu partyjnego.

Drugą rzeczą, która „wychodzi” władzom miasta jest zwiększanie zatrudnienia w miejskich urzędach. – W czasie rządów Pani Prezydent to zatrudnienie zwiększyło się o prawie 2000 osób – podkreślił Figura. Dodał też, że jedną z pierwszych decyzji było zwiększenie podwyżek dla urzędników o ponad 60 milionów.

Na koniec poseł Jacek Sasin wskazał, że ocena pierwszych stu dni rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz ze strony PiS jest krytyczna i partia dalej będzie szczegółowo przyglądać się działaniom władz miasta.

***

Ratusz odniósł się od zarzutów radnego Krajewskiego. Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika urzędu miasta, cytowana przez TVN Warszawa mówi, że limity ubezpieczenia są niskie, gdyż „wynika to z dotychczasowych doświadczeń”. – Planując ryzyko patrzy się na prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś wydarzenia. Do tej pory były zdarzenia typu wygięta barierka i ta kwota wystarczała – przekonuje. Dodaje też, że wyższe limity oznaczałyby także wyższe składki – mogłyby one wynosić nawet kilkadziesiąt milionów złotych.  Rzeczniczka podkreśla także, iż radny Krajewski myli się, mówiąc, że ubezpieczenie nie obejmuje mostów zbudowanych przed 1990 lub nie przebudowanych po 1990 roku. - Wszystkie mosty znajdujące się w zarządzie Zarządu Dróg Miejskich są objęte ubezpieczeniem – mówi Kłąb i jednocześnie dodaje: – Klauzula, na którą się powołuje radny Krajewski, dotyczy budowli, które przez ostatnie 25 nie przeszły żadnego remontu. A w ramach bieżącego utrzymania takie prace były prowadzone na moście Poniatowskiego i Gdańskim.

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/hannagronkiewicz.waltz (autor: R. Motyl)

Zobacz także:

PiS pyta o mieszkanie Andrzeja Jakubiaka

Limit na nieszczęścia wykorzystany

Wyniki wyborów samorządowych 2014

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...