Fort Piłsudskiego (wkrótce) jak nowy

Jacek Baliński    2015-03-21 08:23:13

Jeszcze niedawno skrajnie zniszczony i zapomniany Fort Piłsudskiego w najbliższych latach zostanie wreszcie odrestaurowany. Od kilku miesięcy trwają tam prace porządkowe, a wkrótce ma ruszyć budowa kompleksu hotelowego.

Fort ten wchodził w skład pierścienia wewnętrznego XIX-wiecznej carskiej Twierdzy Warszawy. Po II wojnie światowej został przejęty przez wojsko, a w 2007 roku przeszedł w ręce prywatne. Dwa lata później powstała pierwsza koncepcja stworzenia w tym miejscu centrum hotelowo-biurowego. Projekt ten został jednak – z nieznanych przyczyn – zawieszony. 

Temat nowej inwestycji poruszył na naszej niedawnej debacie poświęconej Twierdzy wicedyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki. – Plan miejscowy dla tego terenu dopuszcza wprowadzenie funkcji hotelowo-biurowych. Od kilku miesięcy toczą się tam prace porządkowe – mówił. Dostawaliśmy jednak sygnały od naszych czytelników wyrażających zaniepokojenie tymi pracami. Rzeczywiście, do tej pory nie udostępniono mieszkańcom żadnych szczegółowych informacji – dlatego postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się obecnie przy ul. Idzikowskiego. Jeden z robotników przyznał, że od października trwają tutaj gruntowne porządki (obejmujące m.in. rozbiórkę garaży z lat 70.) przygotowujące to miejsce pod docelową inwestycję.

Okazało się, że inwestorem jest istniejąca na rynku od 1993 roku firma Myoni Group. Prezes Andrzej Piliszek w rozmowie z „Polityką Warszawską” uspokajał: – Udało nam się wyjątkowo nieagresywnie wkomponować cały kompleks w zachowaną zabytkową tkankę. W porównaniu z poprzednim projektem, powierzchnia mieszkaniowa będzie dwukrotnie mniejsza – dokładnie 14 500 PUM. Będzie to kameralne przedsięwzięcie i zachowujące możliwie jak najwięcej zieleni – przekonywał. Na chwilę obecną istnieją jedynie robocze, techniczne wizualizacje, natomiast gotowa makieta inwestycji powinna zostać przedstawiona w ciągu kilku tygodni.

Póki co, otrzymaliśmy zapewnienie, że zostaną odrestaurowane koszary szyjowe, w których znajdować się będą recepcja, część gastronomiczna oraz zabytkowy most (wraz z pomostem i przyczółkami). W naturalnej formie pozostaną zachowane w barkach fortu wały piechoty i fragment wału kaponier. W wały piechoty zostaną wkomponowane dwa niewielkie, 3-kondygnacyjne budynki, natomiast w długości szczątków magazynu broni powstanie niższy, 2-kondygnacyjny. Ponadto, odtworzony zostanie (na podstawie rysunków historycznych) wał artyleryjski; czyszczona jest też fosa.

Zapytaliśmy jednego z prelegentów debaty „Twierdza Warszawa – czas na zmiany!” Stefana Fuglewicza  o jego opinię na temat planowanej inwestycji: – Dobre efekty można uzyskać przy adaptacji wnętrz zabytkowych budowli, natomiast problemy zaczynają się, gdy nowa funkcja wymaga wprowadzenia większych zmian w tych budowlach. Największe niebezpieczeństwo występuje, gdy planowana inwestycja przekracza chłonność obiektu, ograniczając jego ekspozycję, czytelność układu przestrzennego, poważnie ingerując w zabytkową formę i substancję. Taki skutek może mieć wprowadzenie do fortu ruchu kołowego, rozległych parkingów, nowych kubatur i wygrodzeń. W przypadku Fortu Cze tak właśnie może się stać – obawiam się, że ilość i rozmiary nowych kubatur oraz związane z nimi nowe ciągi komunikacyjne zdominują całe założenie.

Andrzej Piliszek rozwiewa jednak te wątpliwości: – Czytelność układu przestrzennego i historycznego zostanie zachowana. Nie ingerujemy w część zabytkową, nie będzie też parkingów – poza jednym na zaledwie osiem samochodów. Cały ruch będzie się odbywał drogą piechoty, a pojazdy będą stały w podziemnych garażach. Zostały też oczywiście przeprowadzone wszystkie potrzebne badania archeologiczne, mamy także stały nadzór saperski – wyjaśnia i dodaje: – Nie można oczekiwać, że prywatny inwestor, kupując taki teren, zrobi w nim park miejski. Za takie rzeczy odpowiedzialne jest miasto. Wiem, że ta inwestycja może wzbudzać emocje, ponieważ różne dziwne rzeczy już próbowano robić na fortach, natomiast nasza koncepcja została pozytywnie zaopiniowana przez Stołecznego Konserwatora Zabytków i zapewniam, że jest ona bardzo ciekawa.

W optymistycznym wariancie, budowa rozpocznie się już w najbliższe wakacje – jest to jednak uzależnione od uzyskania decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę. Planowana data zakończenia inwestycji to koniec 2017 roku.

Zdjęcie: Jacek Baliński (Polityka Warszawska).

ZOBACZ TAKŻE:

Zapomniana Twierdza Warszawa

Wykorzystajmy ten potencjał! Debata o Twierdzy Warszawa

"Forty powinny być zielonymi płucami stolicy" – wywiad z dr Piotrem Oleńczakiem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...