Protesty, kary, pieniądze i zdobywanie warszawskich szczytów! | Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-03-22 18:57:49

W tym tygodniu, choć nieco mniej politycznie, wcale nie znaczy, że mniej ciekawie i intensywnie! Udało się zdobyć Koronę Warszawy, pobić zielony rekord zebranych choinek i skutecznie doprowadzić do powrotu ważnych dla Gocławia linii na swoje dawne trasy. Minister z burmistrzem ochoczo i w szczytnym celu malowali ursynowskie mury, pojawiła się też szansa na miasto bez reklam. Swoją „studniówkę” obchodziła również pani prezydent, na co radni opozycji odpowiedzieli mocną dawką politycznej krytyki. O czym jeszcze mówiliśmy? Zapraszamy na podsumowanie!

PONIEDZIAŁEK:

Kolejny zielony rekord!

Oficjalnie zakończono i podsumowano szóstą już akcję zbierania choinek, pod hasłem „Ciepło z natury”, zorganizowaną przy współpracy Urzędu m.st. Warszawy oraz PGNiG TERMIKA. Przez cały styczeń mobilny punkt zbioru zielonych drzewek odwiedzał kolejne stołeczne dzielnice. Mieszkańcy chętnie oddawali swoje choinki, czego dowodem jest kolejny rekord. Łącznie udało się zebrać 548 ton biomasy. Taka ilość wystarczy do wyprodukowania 5 042 GJ ciepła i ogrzania 164 mieszkań o powierzchni 60 m2 przez pełen rok. „Pozwala również na wytworzenie 701MWh zielonej energii elektrycznej, czyli zasilenia około 2001 żarówek o mocy 40W. Jest to równoważne z rocznym zużyciem energii elektrycznej przez ponad 350 rodzin.” – jak informuje na swojej stronie Urząd Miasta. – Bardzo się cieszę, że warszawiacy po raz kolejny pokazali, że ekologia jest dla nich istotna – mówił wiceprezydent Michał Olszewski.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Kontrowersyjne ubezpieczenie

Limit ubezpieczenia przeznaczony na infrastrukturę drogową w Warszawie wynosi jedynie 3 mln zł. Tak wynika z klauzuli dołączonej do polisy ubezpieczeniowej, o której poinformował radny PiS Jarosław Krajewski. Limit ten jednak, w związku z pożarem Mostu Łazienkowskiego, już został wyczerpany. To oznacza, że jeśli stolicę spotka kolejne nieszczęście w owej dziedzinie, nie otrzyma żadnego wsparcia finansowego, chyba że decyzją władz – miasto zostanie doubezpieczone. Pozostaje zatem liczyć na to, że do końca roku nie wpadniemy w żadne drogowe tarapaty. Czytaj więcej...

(Nie)współpraca organizacji z ratuszem

Miasto przygotowuje program współpracy władz Warszawy z organizacjami pozarządowymi do roku 2020. We wtorek odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania. Wnioski – nie najlepsze. Stowarzyszenia i fundacje niechętnie biorą udział w opracowywaniu dokumentu. Na około 3,5 – 4 tys. z nich, swoje uwagi zgłosiło zaledwie...3. Podmioty trzeciego sektora często skarżą się na kiepską komunikację oraz organizację całego przedsięwzięcia, przekonując, że o przygotowaniu i spotkaniach dowiedzieli się przypadkowo, przeglądając Internet. Czytaj więcej...

Ogólnomiejski Punkt Obsługi Mieszkańców przeprowadza się z centrum

Od 23 marca punkt działać będzie już w nowej siedzibie – na parterze budynku przy Starynkiewicza 7/9, w lokalu nr 33. Znajdziemy w nim więcej stanowisk obsługujących mieszkańców oraz specjalną poczekalnię (której nie było w starej siedzibie). To nie jedyne zmiany. Niebawem zostanie również uruchomiony nowy system zarządzania kolejką, który pozwoli na umówienie wizyty przez Internet.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

PiS chce sprawdzić mieszkanie Jakubiaka

O kolejną aferę w stolicy pytali warszawski poseł PiS Jacek Sasin wraz z radnym Krzysztofem Sobolewskim. Na zwołanej w sejmie konferencji prasowej politycy sugerowali, że były wiceprezydent stolicy Andrzej Jakubiak, a obecnie szef KNF nabył mieszkanie komunalne w centrum miasta po mocno zaniżonej cenie, przy – jak zapewniają – „życzliwości miejskich urzędników”. Poseł Sasin zapowiedział złożenie wniosku do Centralnego Biura Antykorpucyjnego, aby ono przyjrzało się tej sprawie. Czytaj więcej...

Protesty przyniosły efekty. Są autobusy do centrum | Gocław

Otwarcie centralnego odcinka II linii metra wywołało niemałą rewolucję również w komunikacji naziemnej. Szybko okazało się jednak, że wprowadzone zmiany nie dla wszystkich są korzystne. Autobusy dojeżdżające wcześniej do centrum miasta skróciły swą trasę tylko do stacji metra. Protestować zaczęli m. in. mieszkańcy Gocławia czy Rembertowa, zmuszeni do przesiadek. I choć początkowo zarząd ZTM przekonywał, że nowy układ linii i tras jest rozsądny, przemyślany i nie planuje wprowadzać w nim zmian, to ostatecznie determinacja mieszkańców się opłaciła. Trasy linii 151 i 411 z powrotem wydłużono do centrum.

Czytaj więcej: „Nie pchajcie nas do metra” i „Sukces mieszkańców – 151 i 411 wracają na stare trasy”

Źr. Fanpage "Nie pchajcie Gocławia do metra"

Miasto obarczone karą 47 mln

Na mocy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego miasto musi zapłacić FM Bank PBP odszkodowanie w wysokości 47 mln zł. Cztery lata temu bank ten wykupił od firmy Polnord wierzytelność, jaką ta miała wobec miasta – chodzi o grunty pod budowę kilku ulic na Wilanowie (m.in. Płaskowickiej bis czy Klimczaka).

Spłata wierzytelności miała zostać rozłożona na raty. Warszawa jednak nie spieszyła się z wypłatą, przez co sprawa trafiła do NSA. Wyrok nie jest prawomocny, a władze stolicy zapowiadają, że będą odwoływać się od wyroku.

Najwyższe szczyty Warszawy zdobyte!

Pamiętacie śmiałków, którzy nie zważając na mróz, wiatr, śnieg, dziką zwierzynę czy szereg innych niebezpieczeństw i trudności zdobywali najwyższe szczyty stolicy? W środę team „Korony Warszawy” zdobył ostatnią górę – Wzgórze Belwederskie i tym samym zakończył swoją bohaterską wyprawę. Na miejscu – jak podkreślali – lokalni mieszkańcy „pani Ania i pan Bronek” zaprosili ich do siebie, aby pokazać „jak żyją miejscowi” :)

Sześć szczytów, z których największa to licząca 152 m.n.p.m. Górka Szczęśliwicka – osiągnięte! Oprócz wspomnianej, zdobywcy wspinali się również na: Kopę Cwila, Górę Gnojną, Kopiec Moczydłowski, Monte Kazury i Kopiec Powstania Warszawskiego. Wszystko w szczytnym celu, jakim było wsparcie Fundacji Rak'n'Roll. Czytaj więcej o „Koronie Warszawa”.

Źr. facebook.com/KoronaWarszawy

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Warszawa w MONOPOLY

22 miasta, a wśród nich Warszawa, zostanie umieszczona na planszy specjalnego wydania gry "Monopoly Tu i Teraz – edycja 2015". Nasza stolica oznaczona będzie kolorem żółtym. W głosowaniu wzięło udział ponad 4 miliony internautów ze 182 krajów. Decyzją ponad 100 tys. z nich, znaleźliśmy się na szóstym miejscu, wyprzedzając m.in. Londyn, Moskwę czy Sydney. – Jestem przekonana, że obecność na planszy światowego wydania gry Monopoly przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie turystów naszym miastem – skomentowała werdykt prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Smutny pan”, „łysiejący radny” oraz magiczny zegar – czyli jak dyskutują radni | Bemowo

Radni Bemowa nie rezygnują z politycznych przepychanek. Na czwartkowej sesji temat konfliktu z ratuszem wracał niemal w każdej wypowiedzi burmistrza oraz członków klubu „Dla Bemowa”. Przegłosowane zostały uchwały z prośbą do sądu o szybkie rozstrzygnięcie kwestii zwolnień dyscyplinarnych bemowskich urzędników.

Radni nie przyjęli również sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2014. Głównym powodem był stan realizacji inwestycji, wynoszący zaledwie 67 proc. Zdaniem koalicji, całą winę za zaistniałą sytuację ponosi poprzedni burmistrz Krzysztof Strzałkowski. Opozycja przypomina zaś obecnemu, że przez część roku również był członkiem zarządu.   Nie zrzucajcie wszystkiego na zarząd. My – radni tak samo ponosimy odpowiedzialność za to, co się dzieje. Nie udawajmy, że nas tu nie ma – przekonują. Poziom emocji na radzie szybko rośnie, poziom dyskusji – spada. Czytaj więcej...

Surowa ocena „studniówki” Hanny Gronkiewicz-Waltz i odpowiedź ratusza

Na konferencji zorganizowanej w sejmie politycy PiS bardzo krytycznie ocenili pierwsze 100 dni trzeciej kadencji pani prezydent. Jako główny zarzut padało nieodpowiednie zarządzanie miastem, na którym tracą przede wszystkim jego mieszkańcy. – Rekordowo droga II linia metra i fatalne warunki ubezpieczenia infrastruktury drogowej mówią – zdaniem posła Sasina i radnych Krajewskiego oraz Figury – same za siebie.

Stołeczny ratusz nie pozostawia zarzutów bez odpowiedzi. – Wyższe limity ubezpieczenia oznaczałyby także wyższe składki – przekonuje rzecznik Agnieszka Kłąb, która dodaje również, że przewodniczący klubu PiS myli się ws. mówiąc, że ubezpieczenie nie obejmuje mostów zbudowanych przed 1990 lub nie przebudowanych po 1990 roku. – Wszystkie mosty znajdujące się w biurze Zarządu Dróg Miejskich są objęte ubezpieczeniem – zapewnia.

Zgodnie z zapowiedzią radnych PiSu, sprawa ubezpieczeń zostanie rzez nich poruszona na najbliższej sesji Rady Warszawy. Czytaj więcej...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Warszawa bez reklam?

Sejm przyjął ustawę, której celem jest uporządkowanie przestrzeni publicznej i uregulowanie kwestii obecności reklam. Dokument definiuje pojęcie reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego, krajobrazu priorytetowego. Oprócz tego, nakłada obowiązek na wszystkie samorządy (w tym także warszawski) przeprowadzenia audytu krajobrazowego w terminie 3 lat od wejścia dokumentu w życie.

Projekt ustawy został złożony przez prezydenta Komorowskiego w roku 2013. W piątek opowiedziało się za nim 236 posłów, natomiast 183, zaś 7 – wstrzymało się od głosu.

18 firm chętnych do remontu Łazienkowskiego

Obecnie na spalonym moście toczą się drobne prace rozbiórkowe, które niebawem mogą przekształcić się w poważne remontowe działania. Ratusz zadeklarował, iż przywrócą Łazienkowski miastu już do końca tego roku. Do jego odbudowy zgłosiło się aż 18 firm. – Wykonawca zostanie wybrany w drodze negocjacji, bez przetargu – poinformował w piątek Zarząd Dróg Miejskich. Czytaj: Rowerzyści osiągną cel. Ścieżka na nowym moście

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

HejtStop  zamaluj "hejt" na murach miasta!

Warszawa dołączyła do akcji „HejtStop!”, która polega na zamalowywani obraźliwych haseł na murach Warszawy. Jest to inicjatywa ogólnopolska, która ma na celu walkę o przyjazną przestrzeń publiczną, bez wulgaryzmów i tzw. „hejtów” – wystarczy odrobina zaangażowania.

W sobotę malowano mury przy ulicy Elektoralnej, Hirszfelda, Sapieżyńskiej i Dzielnej. Chętnych nie brakowało. Za pędzle chwytali nie tylko mieszkańcy, ale również przedstawiciele Amnesty International, członkowie warszawskiego oddziału organizacji CISV Polska, reprezentanci Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy Polis, Koalicji Przeciw Mowie Nienawiści oraz władz. Mury przy ul. Hirszfelda na Ursynowie zamalowywali m.in. ambasador Szwecji Staffan Herrström wraz z małżonką, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska oraz burmistrz dzielnicy Robert Kempa. 

Sprawdź o czym jeszcze mówiliśmy w tym tygodniu:

DWA BRZEGI: Centrum nie dla starszych aut? | Joanna ERBEL (Zieloni) vs. Krystian Malesa (PO)

Fort Piłsudskiego (wkrótce) jak nowy

Zdjęcie główne: Facebook.com/warszawa, fot. Muddy Hill

Źródła: tvnwarszawa.pl, pap.pl, um.warszawa.pl, gazeta.pl, haloursynow.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...