Zmian w Ratuszu ciąg dalszy

Agata Witkowska    2013-07-15 17:49:02

Personalne roszady w stołecznym Ratuszu trwają w najlepsze. Swoje posady stracić mają Marek Kraszewski, dotychczasowy p.o. dyrektora Biura Kultury oraz co wcześniej zapowiadaliśmy – Katarzyna Ratajczyk odpowiedzialna za promocję miasta. Według ustaleń „Gazety Wyborczej” następcą Kraszewskiego zostać ma Grzegorz Lewandowski, twórca legendarnej klubokawiarni Chłodna 25. Wydaje się, że, w obliczu zbliżającego się referendum, pani prezydent po raz kolejny próbuje zjednać sobie warszawskie środowisko kulturalne. Pozostaje jednak pytanie, czy nie jest już na to za późno.

Źródło: https://www.facebook.com/chlodna25

Dla wielu warszawiaków zainteresowanych stołecznym życiem kulturalnym, Grzegorz Lewandowski jest wręcz wymarzonym kandydatem na następcę Kraszewskiego. Znany animator kultury przez lata kierował popularną klubokawiarnią Chłodna 25, która w wyniku sporu ze wspólnotą mieszkaniową została zamknięta (po transformacji w klub komediowy) w kwietniu tego roku. – To było miejsce wymiany myśli, spotkań artystów i tworzenia się środowisk znanych na całą Europę. Kiedy przyjeżdżał ktoś z zagranicy, to brałem go na Chłodną, żeby pokazać nową Warszawę – mówi Karol Strzemieczny, muzyk z warszawskiego zespołu Paula & Karol. Lewandowski ma także doświadczenie we współpracy z urzędnikami. Był szefem prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury oraz współautorem „Programu rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”. Obecnie prowadzi na Muranowie klubokawiarnię PAŃSTWOMIASTO.

Motywacje referendalne

Ludzie, którzy chętnie widzieliby Lewandowskiego jako dyrektortora Biura Kultury, nie ukrywają swojej irytacji.  Zgodnie zadają pytanie: – Dlaczego  pani prezydent tak późno zdecydowała się na zastąpienie Kraszewskiego? Dotychczasowemu szefowi Biura zarzuca się przede wszystkim nieudolność oraz słaby kontakt z twórcami. Także sam Lewandowski w wielu wywiadach narzekał, że w sprawach kultury nie ma w Ratuszu partnerów do rozmów. O miejskich urzędnikach mówił, że są niekompeteni oraz nieprzygotowani do zajmowania się sprawami kultury w mieście. Część przedstawicieli środowiska kulturalnego stawia tezę, że planowane zmiany są wynikiem strachu przed referendum, który zajrzał w oczy Hannie Gronkiewicz-Waltz. – Po prostu potrzebuje głosów, dlatego przypomniała sobie o kulturze – można przeczytać na stołecznych forach.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy raz kiedy pani prezydent „puszcza oko” do ludzi związanych z kulturą w Warszawie. Na początku czerwca  zablokowała decyzję Tadeusza Słobodzianka, dyrektora Teatru Dramatycznego, o rozwiązaniu umowy najmu z Cafe Kulturalna. Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku oświadczyła wówczas: – Zwróciłam się ze zdecydowaną prośbą do dyrekcji Teatru Dramatycznego o rozpoczęcie rozmów dotyczących możliwości dalszej współpracy i wycofanie wypowiedzenia Cafe Kulturalnej. Nie wyobrażam sobie, żeby tak ważne miejsce zniknęło z kulturalnej mapy Warszawy.

Lepiej późno niż wcale

Chociaż ówczesną reakcję pani prezydent przyjęto z wielką ulgą, jej intencje odczytywano tak samo. Podobnie jak teraz, przeważały opinie, że jest to „zagranie pod publiczkę” obliczone na polityczny zysk. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki stanowczej i szybkiej interwencji Hanny Gronkiewicz-Waltz, lubiana przez warszawiaków kawiarnia pozostała na swoim miejscu.

Dotychczas nie ustalono kto po Katarzynie Ratajczyk przejmie z kolei odpowiedzialność za promocję miasta. Zmiana na tym stanowisku także budzi wiele pytań. Wielu zachodzi w głowę jak to możliwe, że ktoś niemal permanentnie krytykowany, tak długo utrzymywał się na ważnym stanowisku. I choć ponownie decyzja o wyczekiwanej przez wielu dymisji ma podtekst referendalny, ważne że wreszcie nadchodzi.

Współpraca: Wiktor Raczkowski

 

 

To pani Ratajczyk odpowiada jest m. in. za „klip ze zboczeńcem”, jak warszawiacy określali słynny już film promujący stolicę przed EURO 2012.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...