„Pani Grochowska – wzleci czy upadnie?”

Adam Kielar    2015-03-25 08:02:15

We wtorkowy wieczór, w Klubokawiarni Kicia Kocia na Grochowie odbyła się debata na temat ulicy Grochowskiej – jej stanu obecnego oraz tego, jak powinna wyglądać w przyszłości. Władze dzielnicy reprezentował wiceburmistrz Jarosław Karcz, a wśród licznej publiczności pojawili się mieszkańcy, radni dzielnicy, a także senator Marek Borowski.

Zapowiadano, że prelegentem ze strony urzędu Pragi-Południe będzie sam burmistrz Tomasz Kucharski, jednak ze względów zdrowotnych nie mógł on stawić się w Kici Koci. Oprócz wiceburmistrza Karcza, na debacie pojawił się Kierownik Zespołu Kultury Michał Wieremiejczyk, a także rzecznik dzielnicy Jerzy Gierszewski. Spotkanie prowadził Cezary Polak – szef klubokawiarni.

Wiceburmistrz Karcz rozpoczął swoje wystąpienie od „wirtualnego spaceru” po ulicy Grochowskiej. Przedstawiał kolejne zabudowania i miejsca, otaczające główną arterię. Od samego początku podkreślał jej wyjątkowe znaczenie nie tylko dla dzielnicy, ale też dla miasta. – To największa arteria w naszej dzielnicy – mówił. Wyliczał inwestycje i programy, uruchomione lub planowane w okolicach ulicy Grochowskiej, między innymi „artystyczną Skaryszewską” czy też „Rzemieślniczą Grochowską” – powrót coraz rzadziej spotykanych zawodów rzemieślniczych. Ten pierwszy program wzbudził pewne kontrowersje podczas dyskusji. – Dlaczego wydarzenia kulturalne Pragi Południe muszą być koncentrowane w jednym miejscu, a nie w całej dzielnicy? – pytał prowadzący debatę. Zdaniem Karcza, dzielnica chce tworzyć charakterystyczne miejsca, a nie „dywersyfikować” działania.

Karcz wymieniał także budynki w złym stanie, na które władze dzielnicy nie mają wpływu, gdyż są do nich zgłaszane roszczenia lub są po prostu własnością prywatną. W czasie dyskusji wskazywano między innymi pawilony przy placu Szembeka czy też pozostałości po Polskich Zakładach Optycznych. O inne pustostany pytał między innymi radny Marek Borkowski (PiS). Pojawił się również temat planowanego powstania lokalnych centrów spotkań, z których jedno mogłoby powstać przy Rondzie Wiatraczna.

Radny Marek Borkowski

Osobną kwestią było przedłużenie obwodnicy Śródmieścia z Ronda Wiatraczna w kierunku Pragi. Burmistrz Karcz mówił o planowanych środkach na tę inwestycję w latach 2015-2021 oraz o możliwych rozwiązaniach komunikacyjnych (tunel, przesunięcie pętli autobusowej oraz przeniesienie pętli autobusowej w okolice Ronda Ignacego Mościckiego – węzła Marsa, Ostrobramskiej i Płowieckiej) oraz zagospodarowaniu przestrzeni wokół popularnego „Wiatraka”.

Konrad Marczyński z "Targowej dla Ludzi"

Aktywnie głos zabierała publiczność – wspomniane pytanie o centra lokalne padło z sali,  podobnie wiele kwestii związanych z zielenią. Konrad Marczyński ze społeczności „Targowa dla Ludzi” pytał o budowę ścieżek rowerowych i kontrapasów oraz o wykorzystanie doświadczeń  przebudowy ul. Targowej na Pradze. Burmistrz Karcz zaznaczył, że w przypadku tej ulicy o spełnienie postulatów mieszkańców było łatwiej dzieki gruntowemu remontowi Targowej podczas budowy metra. Senator Marek Borowski przypomniał o tzw. „małej ustawie reprywatyzacyjnej”, której jest współautorem. Spodobał mu się także pomysł budowy centrów lokalnej społeczności. Mieszkańcy pytali też o słynną piekarnię Teodora Rajcherta przy rondzie Wiatraczna i czystość w dzielnicy.

Senator Marek Borowski

Prowadzący Cezary Polak spytał również o planowane lodowisko w okolicach Wiatracznej oraz zagospodarowanie szaletu przy Pl. Szembeka. – Lodowisko powstanie, gdy będą na nie środki – mówił burmistrz Karcz. – Szalet natomiast będzie pełnił zadanie „prospołeczne”, natomiast będzie także zachowana funkcja toalety miejskiej – zapowiedział. Polak zapytał także Michała Wieremiejczyka o możliwość pojawienia się ulicy Mirona Białoszewskiego na Grochowie, zaznaczając, że "nie odpuści tej sprawie" i może przekazać kilkaset podpisów zebranych pod takim apelem. Burmistrz Karcz dodał, że jeśli tylko pojawi się odpowiednia ulica bez nazwy, to ma dostać ona to imię.

Na koniec pojawiła się krótka dyskusja o przyszłości klubokawiarni Kicia Kocia, która wkrótce będzie musiała opuścić dotychczasowy lokal. Zdaniem radnego Borkowskiego, Klubokawiarnia pełniła ważna rolę kulturową porównywalną z Centrum Promocji Kultury w dzielnicy. Burmistrz Karcz oraz kierownik Wieremiejczyk podkreślili, że doceniają rolę KK w promocji kultury oraz lokalnej społeczności Grochowa. Wyrazili też nadzieję, że szybko uda się znaleźć nowy lokal.

***

Warto było pojawić się we wtorkowy wieczór w Kici Koci – dyskusja była ciekawa, spokojna, a jednocześnie merytoryczna. Tematyka ulicy Grochowskiej pewnie jeszcze niejednokrotnie będzie wzbudzała kontrowersje i stanie się przedmiotem niejednej debaty, ponieważ – zgodnie z tym, co zostało wspomniane na początku  jest to jedna z najważniejszych ulic po tej stronie Wisły.  

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Sukces mieszkańców – 151 i 411 wracają na stare trasy

Siedziba Sinfonii Varsovii w 2020 roku. Jak będzie wyglądać?

Debata pełna emocji. Grochów wybiera

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...