Jak władze ubezpieczają miejski majątek? | Rada Warszawy

Rafał Osiński    2015-03-27 08:03:54

Mimo niemal 50 punktów porządku obrad, VIII sesja Rady Warszawy przebiegła wyjątkowo szybko. W ciągu niewiele ponad 3h poruszono między innymi kwestie upamiętnienia 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz problem sposobu ubezpieczania majątku miejskiego.

Jednogłośna uchwała ws. Smoleńska

Już na samym początku posiedzenia przewodniczący klubu PiS Jarosław Krajewski poprosił o możliwość zabrania głosu w sprawie zmiany porządku obrad. – W imieniu Prawa i Sprawiedliwości, a także trójki radnych niezrzeszonych chciałbym przedstawić projekt uchwały, która oddaje hołd wszystkim, którzy zginęli w tym tragicznym wydarzeniu, jakim była katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w 2010 roku – powiedział radny Krajewski. – W sposób szczególny uznanie składamy tym, którzy mieli wybitne zasługi dla naszego miasta – dodał. Uchwałę poparło jednogłośnie 53 radnych.

Szybko i bez politycznych spięć przebiegła również rozmowa o programach zdrowotnych obejmujących uczniów szkół podstawowych, a także o propozycjach nadania i zmian nazw ulic w Wilanowie, na Białołęce, Pradze Północ, Targówku, Żoliborzu, Śródmieściu oraz we Włochach, Ursusie czy Wesołej. Projekty uchwał w tych kwestiach znalazły poparcie u niemal wszystkich radnych.

Pytania o ubezpieczenia

Znaczną część VIII posiedzenia Rady poświęcono na dyskusję o polityce władz Warszawy w zakresie ubezpieczania majątku miejskiego. Debatę na ten temat rozpoczął przedstawiciel ratusza, dyrektor stołecznego Biura Organizacji Urzędu Adam Grzegrzółka. – Kiedyś mieliśmy do czynienia z sytuacją, że każda jednostka miejska ubezpieczała się według własnego mniemania. Niektórzy ubezpieczali wszystkie składniki majątku, niektórzy część, jeszcze inni wcale tego nie robili – wskazał. Od 2010 zaś działa wspólny program ubezpieczeń dla wszystkich jednostek. Dzielą się on na trzy filary: ubezpieczenie OC, majątku oraz komunikacyjne. Odnosząc się do kontrowersji związanych z ubezpieczeniem Mostu Łazienkowskiego i innych obiektów Grzegrzółka wskazał, że przy podejmowaniu decyzji w tym zakresie nie chodzi o maksymalizację kwot ubezpieczenia, ale o optymalizację relacji składka-wielkość odszkodowania. – Fakt, iż ubezpieczamy warszawskie mosty jest rozwiązaniem nowatorskim. Mało mostów w naszym kraju jest ubezpieczonych. Gdybyśmy chcieli ubezpieczyć Most Łazienkowski bez limitów, roczna składka musiałaby wynieść aż 50 mln zł – powiedział.

Ratusz popełnił błąd?

Te argumenty nie przekonały jednak radnego Krajewskiego. – Ratusz popełnił błędy i nie chce się do tego przyznać – przekonywał. Nieprawidłowo oszacowaliście ryzyka związane z pożarem – dodał Krajewski i zadał szereg pytań. Radny PiS chciał wiedzieć czy Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście zaakceptowała warunki umowy z ubezpieczycielem, na jakim etapie jest proces doubezpieczania warszawskiego majątku i czy otrzymaliśmy już pieniądze za Most Łazienkowski od ubezpieczyciela?

– To bzdura, że koszt pełnego ubezpieczenia wyniósłby 50 mln zł – dodał radny Dariusz Figura (PiS). – Umowy ubezpieczenia to bardziej skomplikowane instrumenty, a wam się nie chce tak ich wynegocjować, by ich kształt był optymalny dla miasta – zarzucał.

– Niepokojące, że ratusz mówi, że wszystko jest w porządku i nie analizuje błędów – przyznał sam Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych PO.

Odpowiadając na pytania radnych, Adam Grzegrzółka poinformował, że na razie decyzji o odszkodowaniu za Most Łazienkowski nie ma. – Ubezpieczyciel ma 30 dni na decyzję od momentu dostarczenia ostatniego dokumentu dotyczącego sprawy. Ta z kolei jest bardzo skomplikowana – stwierdził. – Ubezpieczamy majątek miejski w zależności od stopnia ryzyka zdarzenia. Na przykład od powodzi jesteśmy ubezpieczeni aż na 200 mln zł, dlatego, że zdarzają się one dość często. Pożary natomiast są rzadkie – kontynuował. Warto również wiedzieć, że 3 mln zł to najwyższa kwota ubezpieczenia mostu w Polsce. Podobny obiekt w Toruniu objęty jest kwotą 0,5 mln zł, w Rzeszowie i Zielonej Górze po 1 mln zł, w Gdańsku 2 mln zł – wskazał. Dodał również, że władze stolicy w ostatnim okresie podniosły limity ubezpieczeń z tytułu powodzi dwukrotnie a od mostów trzykrotnie. 

ZOBACZ TAKŻE:

Rada Warszawy. Gorąca debata o spalonym moście

Rada Warszawy znowelizowała budżet na 2015 rok

Zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...