Agent Tomek na tropie

Daniel Nowak    2013-07-16 11:51:07

Warszawska polityka jest domeną samorządowców z Rady Miasta i rad dzielnic. Raz na jakiś czas zdarzy się jednak, że lokalną polityką zainteresują się politycy na co dzień zasiadający w Sejmie.

Źródło zdjęcia: facebook.com/tomasz.kaczmarek.5680

10 lipca Rzeczpospolita podała, że Tomasz Kaczmarek, szerzej znany jako „Agent Tomek”, złożył zawiadomienie do Prokuratora Generalnego o możliwości popełniania przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz i podległych jej urzędników. Cała sprawa dotyczy projektu uchwały ustalającej opłaty za wywóz nieczystości, która powędrowała na Radę z wykropkowanymi miejscami na nowe stawki. Zdaniem byłego funkcjonariusza CBA takie praktyki są niezgodne z prawem.

Jak pisaliśmy na początku czerwca do momentu głosowania radni nie znali nowych stawek, mimo tego, że stosowna uchwała była już gotowa. Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski tłumaczył wtedy: „Praktycznie rzecz biorąc, dopiero wczoraj w nocy osiągnęliśmy konsensus, stąd też całe zamieszanie z wykropkowanymi stawkami. Do końca nie wiedzieliśmy jak to będzie zrobione. Jakie będą te stawki, jaka w efekcie wyjdzie nam cyferka.” Takie tłumaczenie nie zadowoliło najwyraźniej posła Prawa i Sprawiedliwości – W świetle tych wydarzeń, o tym czy nie doszło do złamania przepisów prawa, powinien postanowić prokurator. To prokurator powinien zbadać kulisy tej sprawy – tłumaczył w rozmowie z Polityką Warszawską Tomasz Kaczmarek. Zdradził też motywy swojej decyzji – Prawo, które funkcjonuje w Polsce jest równe wobec wszystkich i wszyscy powinni być równi wobec prawa. Jeżeli doszło złamania przepisów, to wobec osób odpowiedzialnych powinny zostać wyciągnięte konsekwencje. Wskazuje konkretne osoby, które moim zdaniem za to odpowiadają, ale nie jestem ani prokuratorem ani sądem. Zaprzeczył również, jakoby złożenie wniosku było kolejną odsłoną konfliktu referendalnego – Moja aktywność poselska zakłada reagowanie na nieprawidłowości i patologie. Ten wniosek wpisuje się w charakter mojej pracy. – zakończył Kaczmarek.

Zupełnie inaczej całą tę sprawę ocenia Bartosz Milczarczyk, rzecznik warszawskiego Ratusza – Na Radzie zgłoszona była autopoprawka zawierająca już konkretne propozycje cen za wywóz śmieci, więc radni głosowali nad kompletną uchwałą. – Tłumaczy też, dlaczego w opinii radcy prawnego i miejskiego skarbnika projekt bez wpisanej kwoty był neutralny dla budżetu miasta – W momencie, w którym Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła unieważnienie przetargu powiedzieliśmy, że opłata będzie niższa niż w pierwotnych planach. W sytuacji w której opłata za wywóz nieczystości jest niższa, jest oczywiste, że skutki dla budżetu miasta są neutralne – zaznaczył Milczarczyk. Jak podkreślił w rozmowie z naszym portalem cała sytuacja może mieć związek z kampanią zbierania podpisów pod referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz – Nie wiem jakie pobudki stały za tym działaniem Pana posła. Natomiast łatwo to skorelować z zaangażowaniem się Prawa i Sprawiedliwości w kampanię referendalną. – zakończył rzecznik Ratusza.

Trudno nie odnieść wrażenia, że działania „Agenta Tomka” są kolejnym przejawem wzmożonego zainteresowania Warszawą ze strony parlamentarzystów. Z jednej strony można się cieszyć, że politycy na co dzień zajmujący się sprawami o zasięgu ogólnopolskim coraz większą uwagę przywiązują do spraw stołecznych. Szkoda tylko, że to wzmożone zainteresowanie Warszawą prawdopodobnie jest wynikiem zbliżającej się do finiszu kampanii referendalnej oraz przyszłorocznych wyborów samorządowych. Ale to akurat wspólna cecha wszystkich głównych aktorów polityki warszawskiej, z panią prezydent na czele.

 

Zobacz także:

Śmieciowy program pomostowy rusza od poniedziałku

Śmieci 2.0. Będzie taniej... przez pół roku

Śmieci 2.0

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...