Radni Pragi bojkotują sesje? | Dzielnicowe podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-03-29 08:14:38

Rada Warszawy i dyskusja ws. ubezpieczeń. Praskie spięcia polityczne i odwołania sesja nadzwyczajna, na której nie stawili się radni PO. Opóźnienia w przetargu na kolejne stacje II linii oraz zapowiedź samochodowego Veturilo już w przyszłym roku.

Zajrzeliśmy też na Wolę, Targówek i Bemowo. To był intensywny i ciekawy tydzień, w którym ważnych wydarzeń nie brakowało – zarówno na poziomie dzielnicowym, miejskim, ale też ponad warszawskim, bowiem swój pierwszy poważny sprawdzian przeszli ubiegający się o fotel prezydenta kandydaci. O czym jeszcze mówiliśmy w tym tygodniu? Zapraszamy na podsumowanie!

PONIEDZIAŁEK:

Co z kupcami z Górczewskiej 97? | Wola

Wraz z końcem marca handlujący na ulicy Górczewskiej 97 kupcy mieli wyprowadzić się z zajmowanego dotychczas punktu. Wygasły umowy dzierżawy, a ZTM nie zgodził się na ich przedłużenie. Przymusowe zmiany nie spodobały się okolicznym mieszkańcom, którzy wnieśli w tej sprawie blisko pół tysiąca protestów. – Kupcy nie znikną z Górczewskiej – poinformowała w odpowiedzi dzielnica.

Wskutek interwencji burmistrza Krzysztofa Strzałkowskiego, handlowcy mają zostać przeniesieni na skrzyżowanie ul. Olbrachta z ul. Górczewską. Według wstępnych planów, znajdzie się tam ponad 20 tymczasowych stanowisk, a pierwszeństwo do ich zajmowania będą mieli właśnie ci, którzy obecnie prowadzą działalność w likwidowanym punkcie przy Górczewskiej 97.

Radny chce ogrodzić Park Bródnowski | Targówek

Dewastacje, niszczone drzewa i góry śmieci po każdym weekendzie – zdaniem radnego PiS Tomasza Cichockiego, dobrym sposobem na walkę z problemem jest ogrodzenie parku i zamykanie na noc. Radny wniósł w tej sprawie interpelację, która najprawdopodobniej nie przyniesie oczekiwanego efektu. Powodów jest kilka.z kilku powodów. Przede wszystkim – brak funduszy. Ogrodzenie liczące 1970 m długości kosztowałoby ok. 3 150 000 zł, którym w WPF nie ma.

Sam pomysł zyskuje różne opinie wśród mieszkańców. Jedni przyznają radnemu rację, traktując ogrodzenie jako dobrą formę walki z wandalizmem w parku. Inni zaś sugerują, że zamiast płotu skuteczniejszy byłby monitoring lub częstsze dyżury strażników. Poza tym, park to ciąg komunikacyjny, przez który mieszkańcy często chodzą „na skróty”. Ogrodzenie go mogłoby to utrudnić.

Motocykliści na buspasy | Ursynów

Nowy buspas na ul. Puławskiej, a na nim... motocykliści? O takie rozwiązanie ubiega się radny Naszego Ursynowa Paweł Lenarczyk i zwraca się w tej sprawie z interpelacją do ZTM. Zdaniem radnego, motocykliści powinni mieć możliwość poruszania się po buspasach w całym mieście (nie tylko wzdłuż Puławskiej). – W mojej ocenie rozwiązanie to powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa motocyklistów na warszawskich drogach – pisze i zapewnia, że podobna taktyka dobrze sprawdza się w innych miastach, np. Kraków czy Bydgoszcz. ZTM nie przekreśla inicjatywy Lenarczyka, choć z drugiej strony oświadcza, iż jest jeszcze za wcześnie na tego typu plany. Mamy półtora roku do wytyczenia buspasa na Puławskiej – mówi Magdalena Potocka z ZTM.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Bulwary „już” w czerwcu | Śródmieście

W odpowiedzi na interpelację radnego PiS ze Śródmieścia Krzysztofa Górskiego, stołeczny ratusz ogłosił, że planowany termin ukończenia bulwarów od ulicy Boleść do Mostu Świętokrzyskiego to czerwiec 2015 rok. Natomiast drugi odcinek, tj. od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Mostu Świętokrzyskiego gotowy będzie najprawdopodobniej w ciągu 1,5 roku.

 Fot. Tadeusz Rudzki, Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA 3.0

Opóźnienie względem planowanego początkowo na lipiec, a potem na wrzesień 2014 otwarcia wynosi blisko rok. Na początku lutego informowaliśmy o kolejnych kłopotach związanych z inwestycją. Tym razem dotyczyły one upadłości firmy Hydrobudowa Gdańska odpowiadającej za jej wykonanie, z którą stołeczny ratusz rozwiązał umowę. Czytaj: Opóźnienia w rewitalizacji bulwarów (sierpień 2014).

ZTM: Opóźnienia nie większe niż 3 minuty...

Zarząd Transportu Miejskiego opublikował zbiór danych dotyczących funkcjonowania transportu publicznego w styczniu. Z informacji dowiadujemy się m. in. o tym, ile linii autobusowych czy tramwajowych jeździło po stołecznych ulicach, która z nich miała trasę najkrótszą (linia 900 – 2,7 km), a którą – najdłuższą (N02 – 36 km). Wiemy, ile linii jeździ w szczycie komunikacyjnym, a ile poza, a także ile skarg napisali w tym miesiącu warszawiacy i czego one dotyczyły. Podobne podsumowania będą publikowane przez ZTM co miesiąc. Czytaj więcej...

Dr Maria Dziura w zamian za prof. Chazana

Konkurs na nowego dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego został rozstrzygnięty. Udział wzięło w nim siedmioro uczestników. Wygrała dr Maria Dziura, pełniąca do tej pory obowiązki dyrektora. Czytaj więcej...

Co z nowymi stacjami? | Wola, Targówek

Przedłużono termin składania ofert przez firmy zainteresowane budową kolejnych sześciu stacji II linii metra. Data – wyznaczona początkowo na marzec  przesunięta została na lipiec. Ratusz informuje, że przyczyną opóźnień są m.in. ogromne liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców. Wpłynęły 1463 wnioski o wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Do tej pory opublikowano 122 odpowiedzi.

Przetarg dotyczy 6 stacji – trzech w kierunku Woli, za Rondem Daszyńskiego (Wolska, Moczydło i Księcia Janusza), druga zaś w kierunku Targówka (Strzelecka, Targówek 1, Targówek 2). Według wstępnych planów, mają być gotowe w 2019 roku.

Samochodowe Veturilo coraz bliżej

Wypożyczalnie miejskich rowerów szybko zyskały sympatię mieszkańców. Czas na samochody. Na początek od 500 do 600 nowych, wyprodukowanych w oparciu o najnowsze normy emisji spalin. W przyszłości być może również auta elektryczne. ZTM planuje przeprowadzić w Warszawie małą komunikacyjną rewolucję i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zajdzie ona już w 2016 roku. Decyzja w rękach Rady Warszawy. Czytaj więcej...

Porozmawiajmy o Grochowskiej! | Praga Południe

Obowiązkowa lektura dla mieszkańców prawej strony Wisły. W popularnej klubokawiarni Kicia Kocia na Pradze Południe odbyła się debata o przyszłości ulicy Grochowskiej i bieżących problemach komunikacyjnych tej dzielnicy. W spotkaniu udział wzięli m.in. wiceburmistrz Jarosław Karcz, senator Marek Borowski, prascy radni oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Spokojnie, ciekawie i bardzo merytorycznie. Spotkanie prowadził szef klubokawiarni Cezary Polak. Czytaj szczegółową relację!

----------------------------------------------------

ŚRODA:

Wykonawca Łazienkowskiego już w tym tygodniu | Ratusz

Na środowej konferencji prasowej wiceprezydent Jacek Wojciechowicz ogłosił, że wykonawca budowy Mostu Łazienkowskiego zostanie wybrany jeszcze przed Wielkanocą.  Chcemy, żeby po świętach przystąpił [wykonawca – dop.red.] do pracy – ogłosił. Wiceprezydent poinformował również, że miasto prowadzi obecnie rozmowy z sześcioma konsorcjami. Zwycięzca zostanie wybrany w drodze negocjacji bez ogłoszenia. Przypomnijmy, że wg wstępnych ustaleń, koszty odbudowy mostu wynieść mają ok. 110 mln zł, z czego połowa sfinansowana zostanie z budżetu państwa.

Sesja, której nie było | Praga Południe

Po spaleniu Mostu Łazienkowskiego i nie do końca udanych zmianach w komunikacji naziemnej w związku z otwarciem centralnego odcinka II linii metra, mieszkańcy Pragi Południe mają sporo problemów komunikacyjnych. O nich właśnie rozmawiać chcieli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy wnioskowali o nadzwyczajną sesję Rady Dzielnicy. Posiedzenie jednak nie odbyło się ze względu na brak kworum. Radni PO oraz jedna radna SLD nie pojawili się w Urzędzie. Nie było także zaproszonych przedstawicieli ZTM.

Radni PiS domagają się m.in. wydłużenia linii 502 i 143 do Śródmieścia czy przywrócenia przystanku Kanał Gocławski dla linii 141, 143 i 188.

Platforma Obywatelska ustosunkowała się do zaistniałej sytuacji w wydanym po „sesji” oświadczeniu. "Pragniemy podkreślić iż naszym nadrzędnym celem jest wsłuchanie się w głos mieszkańców i rzetelna praca na ich rzecz. Jesteśmy przeciwni politycznym spektaklom" – skomentowali. – Radni zapomnieli na czym polega sprawowanie mandatu – przekonywał z kolei radny PiS Dariusz Lasocki.

Mniej „plastiku” w portfelach | Ratusz

Karta płatnicza i karta miejska w jednym? Taką propozycję przedstawiło mieszkańcom m. st. Warszawa oraz PKO Bank Polski. Już od 1 kwietnia ubiegać się o nią mogą wszyscy ci, którzy są posiadaczami konta osobistego w PKO. Pierwsze 50 tys. użytkowników nowej karty otrzyma też zwrot kosztów jednego biletu okresowego. Czytaj więcej...

-------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Rada ws. ubezpieczeń | Rada Warszawy

Zgodnie z przewidywaniami, VIII sesja Rady Warszawy zdominowana została przez informacje dotyczące ubezpieczenia majątku miejskiego. Jak informowaliśmy na „Polityce Warszawskiej”, za spalony Most Łazienkowski miasto otrzymało 3 mln zł, co jednocześnie wyczerpało limit ubezpieczeń w zakresie infrastruktury drogowej na cały rok. Radni PiS pytali m.in. o to czy Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście zatwierdzała takie warunki, na jakim etapie jest proces doubezpieczania warszawskiego majątku i czy otrzymaliśmy już pieniądze za Łazienkowski. W imieniu ratusza odpowiedzi udzielał Adam Grzegrzółka. – Przy podejmowaniu decyzji w tym zakresie nie chodzi o maksymalizację kwot ubezpieczenia, ale o optymalizację relacji składka-wielkość odszkodowania – mówił. – Gdybyśmy chcieli ubezpieczyć Most Łazienkowski bez limitów, roczna składka musiałaby wynieść aż 50 mln zł – dodał. Czytaj dokładną relację...

Zmiany w składzie Rady: nowym radnym w klubie Prawo i Sprawiedliwość został Daniel Mioduszewski, który zastąpi Pawła Lisieckiego, pełniącego obecnie funkcję burmistrza dzielnicy Praga Północ.

Krzysztof Zygrzak nie chce płacić za zdjęcie Putina | Bemowo

Za usunięcie kontrowersyjnych plakatów z wizerunkami Hanny Gronkiewicz-Waltz i Władimira Putina kosztami (ok. 6 tys. zł) obarczony został burmistrz Krzysztof Zygrzak, o czym pisaliśmy na portalu „Polityka Warszawska”. Zarząd Bemowa nie zgadza się jednak z tą decyzją i w specjalnej uchwale wnosi o to, aby wyznaczoną sumę zapłacili pełnomocnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zdaniem władz Bemowa, Grzegorz Popielarz i Marek Lipiński popełnili przestępstwo, działali na szkodę interesu publicznego, nie zapytali o opinię skarbnika, nie zadbali o to, aby zdjęcie banerów kosztowało jak najmniej. Ingerowali także w elewację budynku ratusza – podlegającego władzom dzielnicy. W rozmowie z „Gazetą Stołeczną”, Grzegorz Popielarz przyznał, że uchwałą się nie przejmuje. – Pan Zygrzak ma siedem dni na zapłatę faktury. Jeśli tego nie zrobi, skontaktuje się z nim komornik – zapowiada.

Dopóki piłka w grze...”

Trener wszech czasów Kazimierz Górski ma swój pomnik przed Stadionem Narodowym. Autorem odsłoniętego w czwartek ponad trzymetrowego monumentu jest rzeźbiarz Marek Maślaniec. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Pierwszy sprawdzian i 11 kandydatów | wybory prezydenckie

Dokładnie o północy poznaliśmy pełną listę tych, którym udało się dostarczyć do PKW wymagane 100 tys. podpisów. W ten oto sposób o stanowisko Prezydenta RP ubiegać się będzie 11 kandydatów. Jako pierwszy, już dwa tygodnie temu 200 tys. podpisów złożył Janusz Korwin-Mikke. Niedługo po nim ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski, następnie Adam Jarubas z PSL-u, niepartyjny kandydat i były lider zespołu Piersi Paweł Kukiz, reprezentant Kongresu Nowej Prawicy Jacek Wilk, Marian Kowalski z Ruchu Narodowego, kandydat PiS Andrzej Duda – z rekordową liczbą 1,6 mln podpisów, poseł Janusz Palikot, startująca z ramienia SLD Magdalena Ogórek, a także Paweł Tanajno z Demokracji Bezpośredniej oraz Grzegorz Braun, który wymagane podpisy dostarczył do PKW tuż przed północą.

Nie wszystkim jednak się udało. Już przed południem o końcu swojej kampanii poinformowała reprezentująca Zielonych posłanka Anna Grodzka, która zebrała nieco ponad 85 tys. podpisów. Do ostatniej chwili trwało liczenie w sztabie Wandy Nowickiej. Ostatecznie – również bez powodzenia. Wicemarszałkinii udało się zgromadzić tylko 91 tys. Obie zapowiadają kolejne działania na rzecz jednoczenia pozaparlamentarnej lewicy.

M2 do sprawdzenia

Audyt na centralnym odcinku II linii metra. ZTM wkrótce sprawdzi oznakowanie, ponieważ – jak przekonywał na antenie RDC dyrektor Wiesław Witek – mieszkańcy skarżą się, że informacje są niejasne, zwłaszcza na stacji Świętokrzyska, na której krzyżują się obydwie linie metra.

WAŻNY TEMAT TYGODNIA: Konsultacje w sprawie Pola Mokotowskiego

ZOBACZ O CZYM JESZCZE MÓWILIŚMY W MINIONYM TYGODNIU:

Monopol na nieomylność

Drugie życie Pawilonu ZODIAK

Zapomniana perełka w centrum Warszawy

Źródła: um.warszawa.pl, tvnwarszawa.pl, gazeta.pl, www.rdc.pl, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...