Fort Włochy opanowany przez spacerowiczów

Jacek Baliński    2015-03-29 14:45:22

Pomimo niesprzyjającej aury, na współorganizowanym przez „Politykę Warszawską” spacerze po Forcie V Włochy pojawiło się ok. 30 osób. Trójka znamienitych przewodników przez niemal trzy godziny oprowadzała zainteresowanych po zakamarkach rewitalizowanego XIX-wiecznego obiektu.

Sobotnia wycieczka była terenową kontynuacją naszej niedawnej debaty „Twierdza Warszawa – czas na zmiany!”, a zarazem – powrotem do przerwanego ponad rok temu cyklu „Spacery FOPA”, zainicjowanego w 2012 roku przez Forum Obywatelskie Piękna Architektura dla Warszawy. Spore grono zwiedzających, w którym znaleźli się miłośnicy fortyfikacji nawet w wieku przedszkolnym, zebrało się na ul. Na Krańcu, by stamtąd ruszyć na… pobliski cmentarz. To właśnie tam znajduje się jeden z najciekawszych elementów opisywanego fortu, czyli – tradytor. – Jest on dość mocno zniszczony, ponieważ został wysadzony przez Rosjan podczas kasaty Twierdzy, ale zachował się stosunkowo dobrze – opowiadał jeden z przewodników, Stefan Fuglewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.

Na terenie cmentarza obejrzeliśmy również obiekt, który najprawdopodobniej był lodownią, a później przemieściliśmy się już na właściwy Fort. – Jest co ciekawy przypadek, który jeszcze niedawno był zdewastowany, zaśmiecony oraz pozbawiony fosy i wałów. Od kilku lat jednak Fort wychodzi na prostą – mnóstwo już zostało zrobione, a to jeszcze nie koniec – relacjonował Fuglewicz. Postępująca rewitalizacja całego terenu jest zasługą m.in. dwójki pozostałych przewodników – gospodarza obiektu z ramienia dzielnicy Włochy Pawła Słodkowskiego oraz projektantki prowadzonych prac Małgorzaty Pastewki. Do tej pory m.in. odtworzono historyczne wały ziemne na lewym barku fortu oraz przywrócono suchą fosę, która jednak – ze względu na działający w pobliżu zakład stolarski – nie będzie miała w całości kształtu sprzed ponad 130 lat.

Część terenu Fortu, który znajduje się w rękach dzielnicy, jest użytkowana przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, a koszarami zajmuje się Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Wojskowej. Stwarza to pewne problemy, niemniej dzięki uprzejmości Pawła Słodkowskiego, zwiedzający mogli przejść poterną koszarową (kryty korytarz prowadzący na stanowiska ogniowe), wyznaczającą główną, symetryczną oś fortu. Przed nią zaprezentowano wizualizacje docelowego wyglądu Fortu – w najbliższym czasie zostaną one udostępnione również w internecie.

Dalej przewodnicy oprowadzili spacerowiczów po całym Forcie, efektem czego planowane dwie godziny zwiedzania przeciągnęły się do niemal trzech. Przedstawiono wszystkie możliwe wały, drogi wałowe, przeciwskarpy czy stoki fosy (docelowo będą obsadzone różami) oraz fragmenty murów (drugiej poterny, kaponiery, muru Carnota), które – przed laty wysadzone w powietrze – spadły bezładnie i spora ich część jest dziś przysypana ziemią. W miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się mury, postawiono gabiony z kamieniami polnymi. – Pod nami znajdują się też kawerny i atrakcyjne korytarze – planujemy je odsłonić i prezentować jako trwałą ruinę. Ostateczna decyzja nie została jednak jeszcze podjęta – dodała Pastewka.

W planach są również kolejne wycieczki po stołecznych fortach w ramach cyklu „Spacery FOPA”. Następna z nich odbędzie się prawdopodobnie na Forcie Piłsudskiego – o szczegółach będziemy informować na naszych łamach. Tymczasem dziękujemy za liczne przybycie wczoraj i zachęcamy nieobecnych do zaznajomienia się z historią całej Twierdzy Warszawa!

ZOBACZ TAKŻE:

Pierwszy krok do przywrócenia miastu Twierdzy Warszawa!

Brawurowe zdobywanie szczytów Warszawy

Miasta idą po władze

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...