"TAK" dla pomnika Daszyńskiego, "NIE" dla likwidacji pomnika Dmowskiego

Rafał Osiński    2015-03-31 07:11:52

Warszawskie Forum Lewicy odniosło połowiczny sukces. Nie będzie konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie usunięcia bądź przeniesienia pomnika Romana Dmowskiego. Duże są jednak szanse, by swojego pomnika doczekał się Ignacy Daszyński, o co stołeczna lewica apeluje od dawna.

O sprawie poinformowano w piśmie wystosowanym przez Andrzeja Kunerta, Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa do przedstawicieli Warszawskiego Forum Lewicy. „Z uwagi na trudne do przecenienia zasługi, jakie Roman Dmowski dołożył w okresie odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej wraz z (…) innymi działaczami politycznymi i społecznymi o nierzadko przecież różnych przekonaniach i poglądach, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stoi na stanowisku, że jego pomnik powinien pozostać w miejscu, gdzie stoi obecnie” – czytamy w piśmie.

Pierwszy postulat WLS nie został zatem spełniony, w przeciwieństwie do drugiego. W dalszej części listu czytamy bowiem, że Rada „(…)dołoży wszelkich starań, by w podobny sposób uhonorować wybitnego męża stanu, jakim był Ignacy Daszyński.”

Andrzej Kunert podkreślił, że Trakt Królewski to miejsce, gdzie umiejscowione są pomniki większości postaci ważnych w budowie polskiej państwowości w okresie II Rzeczpospolitej i budowa w tym miejscu pomnika Ignacego Daszyńskiego mogłaby stanowić jeden z czynników tworzących podwaliny pod budowę narodowej zgody.

Pismo jest odpowiedzią na postulaty Warszawskiego Forum Lewicy z listopada, kiedy to jego działacze wystąpili z wnioskiem do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Instytutu Pamięci Narodowej o przeprowadzenie konsultacji w sprawie zmiany lokalizacji bądź usunięcia pomnika Dmowskiego.

O komentarz do pisma poprosiliśmy Michała Więckiewicza z WLS. – Roman Dmowski jest postacią kontrowersyjną do dziś. Uważamy, że mieszkańcy Warszawy powinni się wypowiedzieć w jego sprawie i zdecydować czy wciąż potrzebne są konflikty, i awantury podczas patriotycznych świąt – powiedział Więckiewicz. – Cieszymy się, że po wielu latach Rada Pamięci postanowiła honorować nie tylko postaci utożsamiane z prawicą. Pomnik Ignacego Daszyńskiego, człowieka o niekwestionowanych dokonaniach dla ruchu robotniczego będzie miejscem refleksji i zadumy – dodał.

Zdaniem Więckiewicza, poza zapewnieniami, nic się w tej sprawie do tej pory nie działo. Przyznaje, że liczy na to, iż wykonawcę pomnika poznamy jeszcze w tym roku. – Może rozpocznie się nawet jego budowa – mówi. – Jeśli tak się nie stanie, to nie ustaniemy w apelach do Rady Ochrony Pamięci, również powołując się na wspomniane pismo, by obietnica została zrealizowana – dodał Więckiewicz na koniec.

ZOBACZ TAKŻE:

Rada Warszawy pod znakiem historii

Spory wokół warszawskich "śpiących"

Konkurs na pomnik rotmistrza Pileckiego rozstrzygnięty!

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, by masti (praca własna) / facebook.com/WFlewicy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...