Muzeum Historii Polski w warszawskiej Cytadeli

Adam Kielar    2015-04-01 07:58:36

Zapadła decyzja w sprawie stałej lokalizacji Muzeum Historii Polski. Na ubiegłotygodniowym spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ustalono, że znajdzie się ono w kompleksie stołecznej Cytadeli na Żoliborzu. Do lamusa odeszła więc poprzednia lokalizacja nad Trasą Łazienkowską.

Przedstawicieli Muzeum Historii Polski zaprosiła do KPRM sama premier Ewa Kopacz. Oprócz niej i osób związanych z MHP, w spotkaniu wzięli udział między innymi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, wiceminister Obrony Narodowej Maciej Jankowski oraz rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Muzeum Historii Polski będzie kolejnym obiektem muzealnym, ulokowanym w dawnym carskim więzieniu. Oprócz istniejącego już muzeum Cytadeli Warszawskiej, powstaje tam Muzeum Katyńskie, a wkrótce ma zostać rozpoczęte wznoszenie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. MHP stanie się centralnym punktem całego kompleksu.

Rząd planuje otwarcie muzeum na 11 listopada 2018 roku, czyli na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Według komunikatu CIR, „powstanie w Warszawie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze. –  Cytadela Muzeów – otwarte dla wszystkich, a więc także włączające w tkankę miasta niedostępny do tej pory ogromny zespół fortyfikacji.”.

Zdaniem minister kultury, taka lokalizacja MHP ma same zalety. – Po pierwsze i najważniejsze to rozwiązanie, które zmienia w bardzo istotny sposób, na korzyść, funkcjonowanie Cytadeli w tkance miasta. Obiekty ułożone są w podkowę, w kształcie litery "U" z wielkim dziedzińcem wewnątrz. Dziedziniec ten stworzy nową przestrzeń na potrzeby wydarzeń masowych i publicznych, miejsce koncentracji zdarzeń kulturalnych, które w dodatku będzie świetnie zlokalizowane. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie widzi żadnych przeszkód w doprowadzeniu specjalnej linii autobusowej, która połączy Cytadelę ze stacją metra. I to jest wielka wygrana: nareszcie Warszawa wejdzie do Cytadeli – powiedziała prof. a Omilanowska.

Brama Straceń w Cytadeli

Finansowanie budowy MHP ma być umieszczone w wieloletnim planie rządowym. – Aby ta obietnica była naprawdę wiarygodna, musi być poparta uchwałą rządu, która w wiążący sposób zapewni środki z budżetu państwa na realizację tej inwestycji. Uchwała rządu w tej sprawie ma zostać podjęta w lipcu br. Prawdopodobnie budowa na Cytadeli będzie tańsza, niż projektowany gmach, który miał stanąć nad Trasą Łazienkowską. Moje szacunki, które będą za chwilę weryfikowane przez architektów sugerują, że ogólna kwota  ale łącznie z kosztami wystawy stałej i wyposażenia budynku  powinna oscylować pomiędzy 300 a 310 mln zł – dodała minister kultury.

Zadowolenia z decyzji rządu nie kryje Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski. W Polskim Radiu 24 powiedział, że liczy na to, że MHP stanie się numerem jeden wśród tego typu placówek w mieście. – Projekt jest wspaniały, chociaż musieliśmy odejść od pierwotnej lokalizacji przy trasie na rzecz Cytadeli. Wygrana w konkursie nie była prosta. Nadpłynęło ponad 300 prac. Szkoda tego projektu, ale cieszymy się z nowego pomysłu – przyznał Stremecki. – Miejsce będzie dobrze skomunikowane z resztą Warszawy. Planujemy również uruchomienie specjalnych busów, które zawiozą chętnych prosto pod muzeum – mówił gość PR 24.

***

Cieszy fakt, że władze centralne postanowiły zając się projektem Muzeum Historii Polski. W swoim poprzednim tekście na ten temat przypominałem, że decyzję o jego powstaniu podjął jeszcze w 2006 roku ówczesny Minister Kultury w rządzie PiS – Kazimierz Michał Ujazdowski. Mam nadzieję, że naprawdę uda się skończyć tę inwestycję na setną rocznicę wyzwolenia Polski spod władzy zaborców – w końcu ciężko o lepszą okazję na otwarcie takiej placówki.

Zdjęcia: 1. M. Śmiarowski / KPRM 2. Wikimedia Commons (autor: Mathiasrex Maciej Szczepańczyk)

Zobacz także:

Fort Włochy opanowany przez spacerowiczów

"TAK" dla pomnika Daszyńskiego, "NIE" dla likwidacji pomnika Dmowskiego

Muzeum Historii Polski – nadal tylko w planach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...