Praga odzyska blask?

Bartłomiej Kozek    2015-04-02 19:19:29

1,4 miliarda złotych ma zmienić oblicze miasta po jego prawej stronie. Stołeczny plan rewitalizacji obejmie również fragmenty innych dzielnic: Bemowa, Mokotowa, Ursusa i Włoch. Czy poprawa jakości życia nie obędzie się kosztem lokalnych społeczności?

Na początek kilka faktów z kolejnego, ogłoszonego przez miasto wieloletniego programu, który poddany zostanie teraz konsultacjom społecznym. Za obszary priorytetowe, wymagające najsilniejszej interwencji, obiera on fragmenty Pragi Północ, Pragi Południe oraz Targówka.

Inwestycje, remonty, aktywizacja

Zmiany, jakie w najbliższych latach czekają Kamionek, Starą Pragę, Szmulowiznę oraz Targówek Fabryczny zawarte zostały w czterech strategicznych celach. Zgodnie z założeniem, rejony te doświadczą ożywienia społecznego i ekonomicznego, poprawie ulegnie również stan środowiska naturalnego. Rozwijać się ma kultura i turystyka, zmniejszać poziom wykluczenia społecznego, zwiększać za to udział lokalnych społeczności w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości ich okolicy.

W praktyce oznacza to, że do roku 2022 ma zwiększyć się powierzchnia wspomnianych fragmentów miasta pokrytych planami zagospodarowania przestrzennego, ilość zarejestrowanych na terenie objętych priorytetem rewitalizacyjnym przedsiębiorstw oraz przestrzeni dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Zmniejszyć się za to mają emisje gazów cieplarnianych czy wskaźniki przestępczości.

Na niedawnej konferencji prasowej ratusz chwalił się bardziej spektakularnymi działaniami, wpisanymi w obręb programu. Doczekać się mamy zatem nowych oraz wyremontowanych mieszkań komunalnych, 5 tysięcy podłączeń lokali do miejskiej sieci ciepłowniczej, budowy lokalu dla Sinfonii Varsovii czy rozbudowy kompleksu sportowego na Namysłowskiej.

Działania rewitalizacyjne w najbliższych latach obejmą nie tylko prawobrzeżną Warszawę. Dla przykładu, na Służewcu z wykluczeniem społecznym miasto chce sobie radzić odnawiając przestrzenie zielone oraz poszerzając ofertę kulturalną, zaś na Mokotowie Północnym współpracować z okolicznymi uczelniami i instytucjami (takimi jak Kino Iluzjon) na rzecz poszerzenia oferty społecznej dla osób starszych oraz z niepełnosprawnościami.

Praga (tylko) dla bogatych?

Przy okazji projektu ratusza w internetowych komentarzach pojawił się lęk przed tym, że jego wdrożenie przyczyni się do gentryfikacji Pragi. W skrócie – chodzi o zjawisko wypierania dotychczas zamieszkującej dany obszar ludności przez osoby bardziej zamożne. Najbardziej widocznym w przestrzeni publicznej przejawem tego zjawiska ma być zastępowanie np. drobnych lokali rzemieślniczych przez drogie kawiarnie.

Czy na taki los skazana jest również i Praga? Przykłady ze świata wskazują, że rewitalizację da się realizować tak, by jej efektem było wymieszanie się starych i nowych mieszkańców danego rejonu. Dla przykładu, w amerykańskim Pittsburgu, społeczny opór przyczynił się do zaniechania planu wyburzenia przez władze miasta 64 starych budynków i zmusił do obrania innego kierunku działań w tamtejszym „obszarze kryzysowym” – z przywracaniem do życia działającego w nim przez wiele lat sklepu z odzieżą męską włącznie.

Badająca trendy w globalnej polityce miejskiej strona NextCity udziela trzech podpowiedzi co do tego, w jaki sposób poprawiać jakość życia na danym obszarze, by proces ten nie skończył się zupełną zmianą tkanki społecznej. Przede wszystkim, najważniejsi aktorzy lokalnej społeczności muszą zostać zaangażowani w proces tworzenia strategii na rzecz zmian. Muszą zostać wyposażeni w narzędzia, umożliwiające im wpływanie na procesy planistyczne, a władze lokalne nie mogą bać się korzystać ze swoich uprawnień, takich jak chociażby polityka czynszowa i lokalowa, które mogłyby pomóc w utrzymaniu kosztów życia w rewitalizowanej części miasta na przystępnym poziomie.

Czy władzom Warszawy uda się zrealizować te postulaty? Zobaczymy, jakie zdanie na temat planowanych działań będą mieli mieszkańcy Pragi Północ, Południe oraz Targówka – w kwietniu na terenie tych dzielnic odbędą się cztery debaty oraz sześć spacerów, na których będzie można zapoznać się z aktualną sytuacją obszarów planowanej rewitalizacji oraz zgłosić swoje uwagi na temat podsuwanych przez ratusz pomysłów.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej stołecznych konsultacji społecznych.

Zdj. Zintegrowany Program Rewitalizacji m. st. Warszawy do 2022 roku

ZOBACZ TAKŻE:

Siedziba Sinfonii Varsovii w 2020 roku. Jak będzie wyglądać?

Kryzysowa Praga

Rewitalizacja Warszawy - gdzie, jak i kiedy?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...