„Zgoda buduje” – porozumienie ws. Szpitala Południowego

Karolina Wiśniewska    2015-04-02 12:32:27

Budowa Szpitala Południowego zapowiadana była przez Hannę Gronkiewicz-Waltz już w 2006 roku. Sprzeczne poglądy i interesy różnych stron skutecznie opóźniały realizację inwestycji, ostatecznie – po ośmiu latach – między miastem, a sąsiadującym Centrum Onkologii udało się wypracować kompromis.

Przed wyborami samorządowymi, kiedy ruszył przetarg na budowę Szpitala Południowego, pani prezydent deklarowała, że prace rozpoczną się już wiosną. Szybko okazało się to niemożliwe i bynajmniej nie z powodu pogody, która (zwłaszcza w ostatnim czasie) wiosny kompletnie nie przypomina.

Nowy szpital ma powstać u zbiegu ulic rtm. Pileckiego i Indiry Gandhi, tuż obok ursynowskiego Centrum Onkologii. Współpraca miasta z lekarzami z sąsiadującej placówki nie układała się najlepiej od samego początku, co było jedną z przyczyn ostatnich opóźnień. Każda strona miała swoje interesy i uparcie dążyła do ich zrealizowania.

Udało się osiągnąć kompromis

– Zgoda buduje – takimi słowami rozpoczął czwartkową konferencję w stołecznym ratuszu wojewoda Jacek Kozłowski. Dzięki trudnej, ale sukcesywnej współpracy obu podmiotów i nadzorowi ze strony ministerstwa zdrowia reprezentowanego głównie przez pełnomocnik Annę Łukasik udało się dojść do porozumienia.

W wyniku zawartej umowy Instytut Hematologii i Centrum Onkologii otrzymały zapewnienie, że prace budowlane nie utrudnią dostępu do ich infrastruktury technicznej, drogi publicznej oraz dróg ewakuacyjnych. Wojewoda mazowiecki zobowiązał się do wydania decyzji uwłaszczeniowych względem działek, na których instytuty się znajdują, co stanowi jeden z najważniejszych punktów porozumienia. – Do tej pory nasza rozbudowa i rozwój nie były możliwe, bo choć chcieliśmy, nie byliśmy właścicielami tego terenu – mówił na konferencji Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

Nie będzie skarg ze strony onkologów

– Nie jest tajemnicą, że onkolodzy zapowiadają zaskarżanie wszystkich decyzji administracyjnych dotyczących Szpitala Południowego – mówił w styczniu Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Po podpisaniu czwartkowego porozumienia zaskarżeń być już nie powinno. Onkolodzy zobowiązali się nie tylko do tego, iż nie będą wnosić żadnych tego typu skarg, ale również do wycofania wszystkich już wniesionych. (Treść całego porozumienia)


– Staraliśmy się spełnić oczekiwania Instytutów i przy obecności mediów deklaruję, że mogą państwo liczyć na naszą pomoc i kolejne ustępstwa – mówiła do dyrektora Warzochy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. – W końcu wy byliście tam pierwsi – dodała. Nowy szpital – zgodnie z zapowiedzią pani prezydent – ma być placówką o rozsądnej wielkości. – Nie będzie „rozdmuchana”, lecz przypominająca typowy szpital powiatowy. Z liczbą 200 szpitalnych łóżek z pewnością zaspokoi potrzeby mieszkańców – mówiła.

Pierwsza planowana data otwarcia: 2011

Szpital Południowy to inwestycja, na którą mieszkańcy Ursynowa i Wilanowa czekają od lat. Zapowiadany po raz pierwszy w 2006 roku, miał zostać otwarty pięć lat później. Pierwotne plany spaliły jednak na panewce, a szpital nadal istnieje tylko w planach. Choć dziś owe plany i tak wydają się o wiele bardziej bliższe realizacji niż przed kampanią samorządową. Tuż przed wyborami, ubiegająca się o reelekcję Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o uruchomieniu przetargu na budowę szpitala. Wedle dzisiejszych założeń, inwestycja zostanie ostatecznie zrealizowana jesienią 2018 roku. Zbieżność tego terminu z kolejnymi wyborami samorządowymi... zupełnie przypadkowa? ;) 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Szpital Południowy. Niespełniona obietnica

Kampania w kropki

Nowe wybory, stare obietnice

Zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

 
 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...