Burmistrz w sieci

Karolina Wiśniewska    2015-04-04 08:14:02

Media społecznościowe to doskonała przestrzeń do politycznego dyskursu i jeden z podstawowych sposobów komunikacji między politykami, a wyborcami. Niektórym mogłoby się wydawać, że Facebook czy Twitter są zarezerwowane wyłącznie dla uczestników tzw. „wielkiej” polityki. Nic bardziej mylnego! Na poziomie lokalnym sprawdzają się równie dobrze. Dziś postanowiliśmy zobaczyć, jak w Sieci radzą sobie stołeczni burmistrzowie.

W kampanii samorządowej z mediów społecznościowych (w mniejszym lub większym stopniu) korzystali niemal wszyscy. Jeśli „polubiliśmy” profile ubiegających się o mandaty kandydatów, na przełomie października i listopada nasza tablica na Facebook'u przepełniona była listą haseł i obietnic. Ze strony tych, którym zależało bardziej, można było liczyć również na pewne interakcje. Dziś opadł powyborczy kurz, a wraz z nim wykruszyło się również wiele wyborczych kont.

Kilka miesięcy temu pod lupę braliśmy internetowe zmagania stołecznych radnych. Efekt był... marny, bo choć twitterowych perełek rejestrujących wszystkie swoje aktywności i odpowiadających na wszelkie wezwania nie brakuje, to jest ich niestety zaledwie kilka. Z burmistrzami sprawa wygląda podobnie. Gdybyśmy mieli ograniczyć się do Twittera, krótka analiza dotyczyłaby zaledwie czterech (a w zasadzie trzech) burmistrzów. 

Niechętni do „ćwierkania”

Spośród wszystkich 18 burmistrzów, na Twitterze znajdziemy ich zaledwie czterech. Najbardziej aktywny jest bez wątpienia Krzysztof Strzałkowski (@KStrzalkowski): 762 tweety, obserwowany przez 256 osób. Burmistrz Woli dobrze pokazuje, jak można wykorzystywać Twittera w swojej codziennej samorządowej pracy. Jego timeline zawiera mnóstwo informacji o tym, co dzieje się na Woli: bieżące wydarzenia, inicjatywy zarządu, działania podjęte na sesji, itp. Nie są to same „suche” fakty, nie brakuje komentarzy i własnych opinii. Zwłaszcza teraz, w okresie kampanii prezydenckiej, w którą burmistrz – co widać na pierwszy rzut oka – pozostaje bardzo zaangażowany.

Równie dobrze swoje konto prowadzi także Paweł Lisiecki (@lisieckipawel), którego internetową aktywność wyróżniliśmy już kilka miesięcy temu, kiedy sprawował mandat radnego. Jako burmistrz Pragi Północ utrzymuje swoją stałą obecność na Twitterze i na bieżąco donosi swoim obserwującym o wszystkich ważnych praskich sprawach. Podobnie jak Ludwik Rakowski (@LudwikRakowski) – o dzielnicy Wilanów. Choć w tym przypadku, burmistrz niewątpliwie powinien jeszcze popracować nad interakcjami i przykuć uwagę większej liczby obserwujących – informacyjnie radzi sobie już całkiem nieźle.

Zaskakująca – nawet dla nas – okazała się obecność Krzysztofa Zygrzaka (@Zygrzak), choć na pierwszy rzut oka widać, że Twitter nie przypadł burmistrzowi Bemowa do gustu. Po pierwszych czterech tweetach z kwietnia/maja 2013, nie ma pojawiła się już na jego tablicy żadna nowa informacja, a Bemowo – jak doskonale wiemy – pełne jest niesamowitych politycznych wydarzeń.

 

 

Lajki” dla burmistrzów

Nie da się ukryć, że zamiast na niebieskiego ptaszka (takie jest logo Twittera), stołeczni burmistrzowie częściej wybierają doskonale nam znaną biała literę „F” na granatowym tle, czyli popularnego Facebooka. Przeważająca większość z nich (oprócz czterech tj. burmistrza Żoliborza, Wesołej, Rembertowa i Targówka) posiada tu własne konta. Z reguły są to jednak konta prywatne – na nich burmistrzowie informują o swoich dokonaniach, przeprowadzanych w dzielnicy akcjach, lokalnych wydarzeniach, remontach dróg, nowych chodnikach, itp... Zachęcają do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych i budżecie partycypacyjnym.

Konta publiczne posiada pięciu burmistrzów. Wśród nich warto wyróżnić Roberta Kempę. – Z góry zapowiadam, że nie będę tweetował – mówił „Polityce Warszawskiej” burmistrz Ursynowa w dniu, w którym został wybrany. Jak zapowiedział, tak na razie robi i od Twittera trzyma się z daleka. Na Facebooku jednak pozostaje z mieszkańcami w stałym kontakcie. Wpisy na swojej tablicy nie tylko umieszcza, ale na wszelkie pytania pod nimi odpowiada, mimo że, ursynowianie – co warto podkreślić – od pytań na ogół nie stronią.

Publiczne konta posiadają również: burmistrz Mokotowa – Bogdan Olesiński, Włoch – Michał Wąsowicz, a także – wspominani już przy okazji Twittera – Paweł Lisiecki oraz Krzysztof Strzałkowski. Przy czym ten ostatni posiada nawet. W serwisie przedstawia się nie tylko jako burmistrz Woli, ale również Bemowa. Co ciekawe, „fejsbukowych” burmistrzów Bemowa jest więcej – oprócz Strzałkowskiego i (obecnego) Zygrzaka, funkcję tą „pełni” również Jarosław Dąbrowski. Radzimy zatem zrobić porządki w starych kontach i nie wprowadzać mieszkańców błąd :)

Reszta kont to konta prywatne, na których jednak większość udostępnianych informacji również dotyczy poszczególnych dzielnic. Niektóre prowadzone są naprawdę ciekawie, czego najlepszym przykładem jest burmistrz Ochoty Katarzyna Łęgiewicz. Oprócz niej za pomocą Facebook'a z mieszkańcami porozumiewają się m.in. Piotr Jaworski z Białołęki czyTomasz Kucharski z Pragi Południe. 

Polecajmy, obserwujmy!

Budowanie relacji między lokalnymi politykami, a mieszkańcami powinno odbywać się przede wszystkim w świecie realnym – nie wirtualnym. Internet nie zastąpi kontaktu osobistego. Z pewnością stanowi jednak wartość dodaną. Media społecznościowe są doskonałym sposobem na to, aby kontaktować się z mieszkańcami – informować o swoich dokonaniach oraz słuchać ich potrzeb, uwag i dzięki temu zmniejszać niepotrzebny dystans. Tym bardziej, że dziś, zwłaszcza w Warszawie, komputer i Internet znajdziemy niemal w każdym domu.

Wszystkich burmistrzów zachęcamy zatem do internetowej aktywności, a mieszkańcom polecamy „polubić” profile i stale ową aktywność nadzorować. Dla burmistrzów na Twitterze, wyjątkowe świąteczne #FF! @Kstrzalkowski, @lisieckipawel, @LudwikRakowski, @Zygrzak. 

ZOBACZ TAKŻE:

Twitterowa polityka "po warszawsku"

Sesja on-line i radni pod kontrolą

Przemysław Wipler twitterowym prezydentem Warszawy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...