Prezydent Warszawy o ustawie krajobrazowej: To bezzębny bubel

Rafał Osiński    2015-04-07 16:31:18

Już jutro Senat RP rozpoczyna prace nad uchwaloną przez Sejm tzw. ustawą krajobrazową. Treść dokumentu – zdaniem władz Warszawy – pozostawia wiele do życzenia. Na wtorkowej konferencji prasowej Hanny Gronkiewicz-Waltz wraz z Jackiem Wojciechowiczem zgłosili do niego długą listę zastrzeżeń.

Stosunek władz Warszawy do zapisów, które skierowane zostały do Senatu jest w dużej mierze negatywny. – Można powiedzieć, że ustawie wyrwano zęby (…) i nie spełnia ona oczekiwań mieszkańców miasta – powiedziała podczas konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent podkreśliła jednocześnie, że choć sam dokument to krok w dobrą stronę, jego treść pozostawia wiele do życzenia. Jest zdecydowanie za mało radykalny i w konsekwencji nie do końca popierany ani przez mieszkańców, ani aktywistów miejskich, ani też przedstawicieli władz.

W ustawie brak przede wszystkim odpowiednich narzędzi egzekucyjnych dla zaproponowanych przepisów, przez co wiele artykułów regulujących walkę z reklamą wielkoformatową choć słusznych, jest czysto papierowych – podkreślano na konferencji.

To jednak nie jedyne problemy, o których mówili Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Wojciechowicz. Wspomnieli oni między innymi o tym, że obecny kształt zaproponowanych przepisów umożliwia bardzo łatwe uniknięcie odpowiedzialności przez właścicieli nieruchomości, na których pojawią się reklamy.

Bardzo dużo zastrzeżeń budzą też zapisy dotyczące grzywien. Kara finansowa wynieść ma do 5 tys. zł. W sytuacji, gdy dochód, jaki generuje nośnik reklamowy w centrum Warszawy to około 100 tys. zł miesięcznie, sankcja ta jest dalece niewystarczająca. W projekcie, który trafił do Senatu, nie zapisano także możliwości kilkukrotnego nakładania kary w sytuacji, gdy reklama jest wciąż zawieszona, mimo stwierdzenia jej nielegalności. Ten brak, zdaniem władz stolicy, praktycznie uniemożliwia skuteczną walkę z procederem.

Daleko idące zastrzeżenia budzi również fakt, iż ustawodawca obciążył samorząd kosztami przymusowej likwidacji nośnika reklamowego. Jak pokazuje rzeczywistość, w wielu przypadkach wyegzekwowanie należności od właściciela jest bardzo trudne lub też niemożliwe. Pani Prezydent skrytykowała także fakt bardzo krótkiego terminu, po którym upływa karalność czynu, jakim jest umieszczanie nielegalnych reklam – zaledwie 12 miesięcy.

– Wobec powyższego proponujemy, by Senat wprowadził zapisy umożliwiające pobieranie zwielokrotnionej stawki od nielegalnych nośników w taki sposób, by odzwierciedlała ona rzeczywiste oddziaływanie danego nośnika i zyski z nim związane. Uważamy również, że właściciel nieruchomości, na której umieszczony jest nośnik, jako jedyny powinien ponosić odpowiedzialność – podkreślali zgodnie Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Wojciechowicz.

Wspomniane propozycje zostały przekazane do wiadomości innym prezydentom dużych polskich miast. 

ZOBACZ TAKŻE:

Aktywiści listy piszą. Posprzątajmy miasto z reklam

Prażanie walczą z reklamami

Niełatwy dialog władz z trzecim sektorem

Zdjęcie: facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...