Warszawa będzie smart?

Bartłomiej Kozek    2015-04-08 20:21:24

Biorąc pod uwagę liczbę poświęconych tematyce inteligentnego miasta konferencji, ratusz postawił sobie wykorzystanie nowoczesnych technologii za priorytet na najbliższe lata. Czy jednak świadom jest ograniczeń i zagrożeń związanych z taką strategią?

W ostatnich miesiącach ucieszyliśmy się z nagrody, jaką fundacja Bloomberg Philantropies przyznała naszemu miastu na przygotowanie systemu informacji dla osób niewidomych. Połączenie specjalnych czujników i bezpłatnej aplikacji mobilnej ma im dać wiedzę na temat miejsca, w którym się znajdują, a także umożliwić bardziej samodzielne i komfortowe poruszanie się po przestrzeni Warszawy.

Trwa również konkurs „Dane po warszawsku”, w którym twórcy aplikacji proponują własne rozwiązania na bazie udostępnionych przez ratusz danych dotyczących życia w mieście. Jeśli zrealizowane zostaną jego założenia, już wkrótce będziemy mogli korzystać z nowych form prezentowania miejskich danych – a to oznacza poszerzenie naszej wiedzy na temat miasta, w którym żyjemy.

W środę z kolei, na konferencji prasowej zapowiedziano planowane na czas od 20 do 23 kwietnia warsztaty w ramach konferencji UX Poland 2015. Jak możemy wyczytać na stronach internetowych Urzędu Miasta „to wydarzenie, które od lat integruje i stymuluje do rozwoju międzynarodową branżę UX (od ang. user experience), czyli branżę projektowania doświadczeń, która zajmuje się projektowaniem usług, produktów, procesów, przestrzeni pod kątem wrażeń i emocji, jakich ludzie doświadczają w kontakcie z nimi.” 

Jeden z warsztatów poświęcony będzie wymyślaniu nowych rozwiązań, możliwych do wdrożenia w ramach aplikacji "Virtualna Warszawa", mającej ułatwiać mieszkańcom dostęp do usług publicznych.

Czyje miasto jest inteligentne?

O czym Warszawa powinna pamiętać, skupiając się na tego typu działaniach? Odpowiedzi można poszukiwać w relacjach z poświęconej powiązanej tematyce konferencji „Rediscovering the City”, która odbyła się w marcu w Katowicach. Autor jednej z nich, Łukasz Mirocha, obszernie cytuje jednego z jej gości, amerykańskiego urbanistę Adama Greenfielda.

Zdaniem Greenfielda, idea inteligentnych miast (ang. Smart Cities) w swej obecnej, dominującej formie nie jest ideą neutralną. Aktualnie częściej służyć ma dużym korporacjom technologicznym, które wchodzą w partnerstwa z władzami lokalnymi i przejmują dla siebie dane, na bazie których oferują swoje „inteligentne” rozwiązania. Ma to im dawać również sporą władzę – zarówno nad naszymi danymi, możliwością ich komercyjnego wykorzystania, jak i społeczną wyobraźnią.

Alternatywy powinny – jego zdaniem – przyjąć dwie formy. Z jednej strony muszą opierać się na daleko posuniętym włączeniu mieszkańców w produkcję wiedzy i usług. Włączeniu, które wymagać będzie zwiększania ich kompetencji technologicznych i informatycznych, udostępniania przestrzeni dzielenia się wiedzą i jej aplikowania do rzeczywistości – nie tylko za pomocą aplikacji, ale również np. drukowania trójwymiarowego.

Drugim, proponowanym przez Greenfielda rozwiązaniem zainteresował się na swym blogu znany teoretyk nowoczesnych technologii cyfrowych, Michael Bauwens. Zainspirował go opisany przez Greenfielda przykład madryckiego rejonu La Latina. W wyniku szalejącego w kraju kryzysu ekonomicznego nie powiódł się plan inwestycji w okolicy, a teren, zajmowany niegdyś przez targ czy infrastrukturę sportową został ogrodzony i przestał służyć lokalnej społeczności.

Jej odpowiedź była prosta – zlekceważyła ona to ograniczenie i zaczęła na nowo tworzyć w tym miejscu kolektywnie zarządzaną przestrzeń publiczną. Co w tym przykładzie jest „smart”? Zdaniem amerykańskiego urbanisty, wskazuje on rosnącą rolę demokratycznego zarządzania wspólną przestrzenią, które jest równie istotne, co stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Naprawdę inteligentna Warszawa

Jak na tle tych zaleceń wypada stolica Polski? Patrząc na fakt, że spora część miejskich danych została otwarta dla wszystkich – całkiem nieźle. Choć do dostępnych narzędzi udziału obywateli w życiu miasta można mieć zastrzeżenia, nie sposób zapomnieć o narzędziach, takich jak inicjatywa lokalna, które umożliwiają zmienianie swojego najbliższego otoczenia.

Nie oznacza to jednak, że stołeczny ratusz może spocząć na laurach. Cały czas powinien mieć w tyle głowy fakt, że nawet najlepiej zaprojektowana aplikacja nie będzie używana przez wszystkich mieszkańców – projektując zatem jedno narzędzie interakcji nie może zapominać o tych już istniejących. Nie powinien również myśleć, że samo udostępnianie danych miejskich rozwiązuje sprawę – potrzebna jest również edukacja dotycząca ich odczytywania i potencjalnego wykorzystywania.

O tym, że samą aplikacją nie rozwiążemy problemów takich jak reprywatyzacja, przyłączanie praskich kamienic do sieci ciepłowniczej czy smog, przez grzeczność nie wspomnimy.

Zdj. Dane po Warszawsku

ZOBACZ TAKŻE:

Poznaj miasto dzięki aplikacji!

Warszawa wyróżniona w konkursie "Mayors Challenge"

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...