Wirtualna mapa prawdziwych inwestycji

Daniel Nowak    2013-07-17 17:44:49

Od momentu, kiedy w Warszawie ruszyła akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta miasta, władze Warszawy zaczęły wykazywać większą aktywność. Najnowszym pomysłem w ramach medialnej ofensywy urzędującej Prezydent jest interaktywna mapa warszawskich inwestycji, znajdująca się pod adresem zmieniamywarszawe.pl

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Pomysł działania serwisu jest bardzo prosty, a przy tym propagandowo skuteczny. Na mapie Warszawy zaznaczone są inwestycje podzielone na 10 kategorii. Przy każdej kropce wyskakuje dymek, w którym znajduje się nazwa, rok ukończenia oraz koszt inwestycji. W ramach serwisu możliwe jest też dodawanie inwestycji przez internautów.

Na mapie możemy znaleźć inwestycje małe - ogrodzenie boiska do piłki nożnej za ponad 52 tysiące złotych - jak i ogromne - na przykład Centrum Nauki Kopernik wybudowane za ponad 366 milionów złotych.

Projekt warszawskiej mapy inwestycji pod względem marketingowym jest bardzo skuteczny. W czasach przewagi bodźców wzrokowych uwiarygodnia on narrację władz Warszawy o boomie inwestycyjnym jaki spotkał miasto pod rządami Platformy Obywatelskiej. Jednak mapa może się okazać bronią obosieczną.

Na mapie widnieje tylko jeden most  wybudowany za kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz, a obiecanych od 2006 roku było znacznie więcej. Na wizualizacji znajdują się również inwestycje, które mogą wprawić władze Warszawy w zakłopotanie. Na stronie możemy przeczytać między innymi o zagospodarowaniu skweru Hoovera za, bagatela, 24 miliony złotych. Przy zestawieniu tego na przykład z rewitalizacją Krakowskiego Przedmieścia za 80 milionów złotych można się zastanawiać nad tym, dlaczego jeden skwer kosztował ponad ¼ tego co cała ulica.  Mapa zwiera też szereg projektów, których ceny wydają się być bardzo wysokie, jak na przykład budowa toalety publicznej na Wilanowie za ponad 1 milion złotych. Zaskakuje również fakt, że osoby chcące zgłosić inwestycję zachęcane są do zgłaszania inwestycji realizowanych przez „developerów lub szkoły wyższe”. Może to skutkować wpisywaniem projektów, przy których miasto nie miało żadnego udziału.

Wśród komentatorów nieprzychylnych Hannie Gronkiewicz-Waltz projekt nie został przyjęty zbyt dobrze. Na swoim mikroblogu na portalu Facebook.com Krzysztof Bosak wyrażał duże zdziwienie tym, że instalacja pomnika ufundowanego przez polonię kosztowała pół miliona złotych. Dodał również z przekąsem: „Taaaak, uwielbiam po prostu nazywanie <<inwestycjami>> wydatków na obiekty, które najpierw kosztują jakąś sumę, później generują rok w rok koszty, a dodatkowo nie przynoszą żadnych dochodów”. Na Twitterze autor nieistniejącej już strony hgw-watch.pl, Michał Pretm, wyliczał: „Stacja wody oligoceńskiej przy Poborzańskiej - 1 mln 600 tys zł. Studnia oligoceńska na Saskiej Kępie - 1 mln 184 tys zł. #mapaHGW #nabogato”.

O ile nowa strona z zaznaczonymi inwestycjami w Warszawie jest pomysłem, z marketingowego punktu widzenia, ciekawym, o tyle nie wiadomo czy przekona ona do urzędującej Pani Prezydent wyborców niezdecydowanych. W obecnej sytuacji politycznej takie przedstawienie zmian w Warszawie może być niewystarczające do powstrzymania rosnącej fali niezadowolonych mieszkańców. Jedno jest pewne: interaktywna mapa warszawskich inwestycji na pewno utwierdzi zwolenników Pani Prezydent w przekonaniu, że jest ona dobrym prezydentem, natomiast przeciwnicy dalej będą wypominać obecnym władzom kontrowersyjne inwestycje.

 

Zobacz także:

Siłowe ćwiczenia pani prezydent

Czysta Warszawa i żółty żakiet

Przegrane referendum Platformy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...