Pomnik smoleński na rogu Trębackiej i Focha. Rada podjęła decyzję

Karolina Wiśniewska    2015-04-09 19:12:09

W wyjątkowym dniu i w wyjątkowym celu... Obie strony wnosiły o to, aby pomnik ofiar katastrofy łączył, nie zaś dzielił. Apele nie przyniosły jednak oczekiwanego efektu. PO i PiS miały inne zdanie na temat lokalizacji monumentu i choć porozumienia nie udało się osiągnąć, decyzja zapadła.

Pomnik upamiętniający zmarłych 10 kwietnia pod Smoleńskiem powstanie – zgodnie z intencją władz Warszawy – na rogu ulic Trębackiej i Focha. „ZA” głosowało 30 radnych „PRZECIW” – 22, dwóch natomiast wstrzymało się od głosu.

Nadzwyczajna sesja zwołana została na wniosek prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zanim jednak doszło do kluczowego na niej głosowania, stanowisko przedstawili zarówno przedstawiciele klubów, jak i rodzin ofiar poległych w katastrofie.

Prezydent apeluje o porozumienie, bez polityki i... bez skutku

Rządzących na większości sesji emocji i różnicy zdań nie zabrakło także i dziś – w przededniu piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jako pierwsza głos zabrała pani prezydent. W pierwszych słowach swojego krótkiego wystąpienia przypomniała tragiczne wydarzenia z 10.04.2010 roku. – Nie tak miały wówczas wyglądać uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej – mówiła. Przekonywała, że choć od katastrofy minęło pięć lat, emocje nadal są żywe, a przed oczami wciąż mamy obrazy żałobnych konduktów.

Po wzruszającym wstępie nadszedł czas na sprawy bardziej sporne – dotyczące lokalizacji. Pani prezydent zapewniała, że ze względów konserwatorskich budowa pomnika na Krakowskim Przedmieściu jest niemożliwa. – Konserwator mówi jasno, że więcej pomników tam nie może zostać wzniesione – przekonywała. Miejsce, które wybrano w zamian to róg ulicy Trębackiej i Focha (o czym szerzej pisaliśmy już na „Polityce Warszawskiej”) i jest ono najlepsze, by specjaliści w drodze konkursu wyłonili i stworzyli tam dzieło wybitne, i ponadczasowe. – Spróbujmy dziś odejść od polityki i naszych sporów. Uczyńmy z tego pomnika nie tylko pomnik pamięci, ale też pojednania – apelowała na koniec.

Stanowiska klubów i głosy wśród publiczności pokazały jednak, że na zgodę nie ma co liczyć. Radni PO – idąc za głosem pani prezydent wyrazili poparcie dla zaproponowanej uchwały. – Pięć lat temu, kiedy staliśmy nad trumnami ofiar byliśmy razem. Potem z naszą zgodą było już różnie – mówił przewodniczący PO Jarosław Szostakowski. – Czy ktoś z nas za kilka lat chce powiedzieć sobie „byłem przeciw pomnikowi smoleńskiemu?” Ja bym tego na pewno nie chciał – pytał.

PiS: TAK – dla pomnika, NIE – dla lokalizacji

Radni PiS byli jednak przeciw i odrzucili uchwałę, proponując wcześniej, by projekt ponownie poddać dyskusji w komisjach. – Konsekwentnie popieraliśmy i popieramy budowę pomnika ofiar, ale naszym zdaniem, miejsce na ten pomnik jest na Krakowskim Przedmieściu, przy Pałacu Prezydenckim – mówił przewodniczący klubu PiS Jarosław Krajewski. Przekonywał, że lokując monument na rogu Trębackiej i Focha, Platforma chce schować nie tylko pomnik, ale także pamięć o ofiarach.

Występujący jako reprezentant części rodzin ofiar katastrofy i jednocześnie radny Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak przyznał, że zarówno on, jak i inni bliscy nie rozumieją nagłego przyspieszenia w sprawie pomnika. – Mamy wrażenie, że wywierana jest presja na nas, by jak najszybciej i bez konsultacji wyrazić zgodę na lokalizację pomnika zaproponowana przez władze – przekonywał. Prosił radnych, aby nie podejmować wiążących decyzji i zobowiązał się do zainicjowania rozmów, które miałyby na celu wypracowanie konsensusu wobec lokalizacji wśród samych rodzin. Pod apelem, który przedstawił radnym podpisali się m.in. Marta Kaczyńska, Jarosław Kaczyński, Ewa Błasik czy Małgorzata Wypych.

O rozsądną decyzję apelowała także posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, żona Jerzego Szmajdzińskiego. – Czekam na ten pomnik z nadzieją i z wielką potrzebą serca. Ubolewam nad tym, że nie ma zgody – mówiła.

Piotr Guział: Bronisław Komorowski byłby lepszym prezydentem niż Hanna Gronkiewicz-Waltz

W bardzo ostrym tonie na forum rady wypowiedział się także Piotr Guział. Przyznał, że zaproponowana lokalizacja to najgorsze miejsce do upamiętnienia czegokolwiek i w krótkim wystąpieniu nie pozostawił na Hannie Gronkiewicz-Waltz suchej nitki. – Dawniej pani prezydent apelowała, aby nie wpisywać tego tematu w kampanii, a tymczasem sama to robi – przekonywał.

Radny przyznał również, że Hanna Gronkiewicz-Waltz działa na rzecz Bronisława Komorowskiego, który de facto mógłby być lepszym prezydentem stolicy, ponieważ budowa pomnika wyszła właśnie z jego inicjatywy, nie zaś od prezydent miasta. – Politycy chcą zawłaszczyć tą katastrofę dla własnych celów politycznych, a dzisiejsza sesja jest zwołana w trybie stricte wyborczym, bez dyskusji w komisjach – mówił Guział. – Jeśli przez 5 lat nie było odwagi, by zbudować ten pomnik, możemy poczekać jeszcze kilka dni w celu poszukania konsensusu – podsumował.

Wczoraj Rada Dzielnicy Śródmieście negatywnie zaopiniowała pomysł budowy pomnika. Dziś opozycja również podkreślała, że podjęcie tego tematu akurat teraz zagrywka stricte wyborcza, przeprowadzana zbyt szybko i „niechlujnie”. Kolejny argument, który pomysł dyskwalifikuje to fakt, iż do wyznaczonej pod pomnik działki istnieją roszczenia. Miasto zapewniło jednak, że nie planuje zwrotu w naturze, przez co monument nie jest zagrożony. Wedle wstępnych planów, powinien powstać w ciągu dwóch lat. 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Rada Warszawy. Gorąca debata o spalonym moście

Rada Warszawy pod znakiem historii

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...