Tęcza znika z Ursynowa

Polityka Warszawska    2015-04-10 08:00:48

Cykl imprez i dyskusji poruszających kwestie wykluczenia społecznego pod hasłem Tygodnia Równości, odbywającego się corocznie na Ursynowie został odwołany. Zarząd przekonuje, że polityka antydyskryminacyjna widoczna jest na co dzień, lecz decyzja ta wywołuje niemałe kontrowersje. – Ratusz cofa się w rozwoju – komentuje były burmistrz Piotr Guział.

W zeszłym roku w Tygodniu Równości wzięło udział około 2 tysięcy mieszkańców dzielnicy. Na wydarzenie składały się pokazy filmowe, wykłady, szkolenia oraz dyskusje ze specjalistami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Cały cykl miał uwrażliwiać na problemy ludzi niejednokrotnie wykluczanych ze społeczeństwa, a także pozwolić na przybliżenie problemów mniejszości seksualnych, rasowych czy etnicznych.

W uzasadnieniu decyzji skierowanej do prezesa Fundacji Wolontariat Równości czytamy: "Ze względu na fakt, iż wydarzenie to odbywało się przez kilka kolejnych lat – tematyka równego traktowania została przedstawiona bardzo szeroko i trafiła do praktycznie wszystkich zainteresowanych mieszkańców Ursynowa". Zastępca burmistrza Łukasz Ciołko, wspomina też o ograniczonym budżecie dzielnicy i dodaje, że "idee równościowe i polityka antydyskryminacyjna znajdują odzwierciedlenie w bieżących działaniach Urzędu Dzielnicy".

Prezes Wolontariatu Równości Łukasz Pałucki oraz rzecznik prasowy organizacji Jej Perfekcyjność są jednogłośni. Ubolewają nad tym, że impreza mająca przybliżać problemy, kulturę czy prawa mniejszości, nie będzie się już odbywać. Rozważają również organizację podobnych akcji w innej dzielnicy. – Przykro mi, że to właśnie PO zbojkotowało Tydzień Równości – mówi Łukasz Pałucki. – Z drugiej jednak strony można było się tego spodziewać, bo już w trakcie poprzedniej kadencji wszelkie złośliwe interpelacje pochodziły od posłów tej właśnie partii. Tęczowa flaga od początku była im nie w smak – dodaje.

Pałucki zwraca także uwagę na koszty, w sprawie których wypowiadała się dzielnica. Przekonuje, że – wbrew pozorom – nie były one duże. Zwłaszcza wobec wartości społecznej, edukacyjnej oraz kulturalnej, jaką owa inicjatywa ze sobą niesie. Przedstawiciele organizacji chwalą przy tym postawę członków PiS-u, którzy pomimo odmiennych poglądów, nie zagradzali drogi do organizacji imprezy w poprzednich latach.

Były burmistrz Piotr Guział, w związku z zaistniałą sytuacją, nie kryje swojego oburzenia. – Wcześniej ursynowski ratusz był synonimem otwartości. Obecny zarząd sprawia, że dzielnica zaczyna cofać się w rozwoju o kilkanaście lat. Obecny burmistrz, pan Kempa, to typowy osobnik BMW, czyli Bierny, Mierny i poglądom partii ślepo Wierny – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską”. – Na Ursynowie mieszkają przede wszystkim ludzie wysoko wykształceni, otwarci. Oni potrzebują różnorodności, ciekawych bodźców. Cykl wykładów, pokazów filmowych, dyskusji oraz szkoleń w trakcie Tygodnia Równości im to zapewniał – dodaje już nieco spokojniej. Polityk podkreśla, że nowy zarząd zlikwidował również inne imprezy, takie jak np. jarmark Wielkanocny oraz Tydzień Pamięci poświęcony historii dzielnicy. Według niego, obecna koalicja zarządzająca Ursynowem to "maskarada pseudo-otwartych ludzi, którzy mają w rzeczywistości zamknięte umysły".

Kampania Przeciw Homofobii wystosowała pismo do władz dzielnicy, w którym wyraża oburzenie, wykazując, że taka postawa burmistrza "odbiera osobom LGBT możliwość brania aktywnego udziału we współtworzeniu życia społeczno-kulturalnego miasta." Prezes KPH Agata Chaber nalega na ponowne rozpatrzenie propozycji organizacji wydarzenia. Czy burmistrz zastanowi się nad zmianą decyzji? Czy tęczowa flaga i w tym roku zawiśnie na Ursynowie? Czas pokaże. 

Autorka: Karolina Rogaska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Tęcza na Ursynowie?

XIV Parada Równości

Tęcza wraca na Pl. Zbawiciela

Zdjęcie: facebook.com/warszawa.ursynow

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...