Oswajanie metra na Woli

Jacek Baliński    2015-04-11 08:15:28

Tylko do początku lutego do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wpłynęło niemal 400 skarg dotyczących rozbudowy metra na Woli. W związku z tym, eksperci i przedstawiciele Metra Warszawskiego spotkali się w czwartek z mieszkańcami tej dzielnicy, by rozwiać ich wątpliwości.

W czwartkowy wieczór sala gimnastyczna w Zespole Szkół nr 36 pękała w szwach – na spotkaniu stawiło się ok. 150 osób. Problematykę związaną z rozbudową metra przybliżali naczelny inżynier biura projektowego Metroprojekt Grzegorz Miros, prof. Krzysztof Stypuła z Politechniki Krakowskiej, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk, dyrektor ds. inwestycji Dariusz Kostaniuk, kierownik kontraktu Andrzej Kołaczkowski oraz inż. Paweł Federowicz. – Sygnały niepokoju związanego z tą inwestycją dochodzą do mnie od początku kadencji. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie pierwszym krokiem do jej oswojenia – mówił burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Na początku prezes Lejk pokrótce przedstawił projekt zakładający rozbudowę II linii metra, dzięki której powstaną trzy nowe stacje na Woli oraz kolejne trzy stacje po prawej stronie Wisły. Aktualnie prowadzone jest postępowanie przetargowe, w wyniku którego do końca lipca zostaną wyłonieni dwaj wykonawcy (ponadto, w toku jest również postępowanie konkursowe dla wyboru projektanta następnego etapu). Następnie prof. Stypuła, wybitny specjalista od drgań komunikacyjnych, starał się przekonać zebranych, że obiekty, pod którymi będzie biegło metro, nie zostaną uszkodzone przez drgania. – Dzięki zastosowaniu wibroizolacji, która doskonale sprawdziła się na bielańskim odcinku I linii podziemnej kolejki, budynki oraz zamieszkujące je osoby nie odczują żadnych negatywnych skutków tego zjawiska – podkreślał.

Nie wszyscy mieszkańcy jednak przyjmowali tę argumentację. Obecni, wśród których były głównie osoby starsze, żądali gwarancji – od wszelkich możliwych podmiotów – że podczas budowy nic się im nie stanie. Grzegorz Miros oraz Jerzy Lejk wielokrotnie uspokajali, iż mieszkańcy Woli – w tym również okolic ul. Płockiej, skąd docierało najwięcej protestów – mogą spać spokojnie. Zapewniali, że warunki gruntowe – nawet w rejonie tzw. rynny żoliborskiej – są tutaj wyjątkowo korzystne jak na Warszawę. Inż. Miros przywołał ponadto przykład z centralnego odcinka II linii – tunel biegnie m.in. pod budynkami na ul. Bartoszewicza na Powiślu, a mimo to tamtejsi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

Spotkanie trwało ponad dwie i pół godziny. W tym czasie uczestnicy zasypywali przedstawicieli Metra pytaniami dotyczącymi m.in. tego, dlaczego nie można od razu przedłużyć II linii dalej w stronę Bemowa. – To jeszcze nie koniec prac. Docelowo II linia dotrze do stacji w Morach – uspokajał Lejk. Dopytywano się również o organizację ruchu już po rozpoczęciu budowy – w tej sprawie burmistrz Strzałkowski obiecał zorganizować w najbliższym czasie kolejne spotkanie informacyjne. Ponadto, po zaplanowanym na wiosnę przyszłego roku rozpoczęciu prac budowlanych, na Woli stanie punkt informacyjny na wzór tego, który funkcjonował przy ul. Świętokrzyskiej.

Zdjęcie: Aneta Skubida.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie takie metro słabe jakim je malują?

Dzielnicowe spory

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...