Warszawskie konsultacje, konferencje i wspomnienia | Posumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-04-12 08:38:14

Katastrofa smoleńska to temat, który z polityką powinien mieć niewiele wspólnego. W istocie to jednak właśnie o niej mówiło się w minionym tygodniu najwięcej. Najpierw w kwestii pomnika, o który spierali się zarówno radni miasta, jak i dzielnicy Śródmieście. Następnie wobec uroczystości związanych z obchodami piątej rocznicy.

Nie zabrakło jednak innych, równie ważnych dla warszawiaków spraw. Wyłoniono wykonawcę Mostu Łazienkowskiego. Mieszkańcy Woli dyskutowali na temat budzącej obawy II linii metra. Na Ursynowie zaś debatowano o miejscowych szkołach podstawowych. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia!

WTOREK:

Eksmisja na Mariensztacie | Śródmieście

Grupa około 30 aktywistów próbowała powstrzymać eksmisje lokatorki z kamienicy przy Mariensztacie 9. Przeciwnicy wyrzucania ludzi na bruk nie chcieli dopuścić do lokalu obecnych na miejscu funkcjonariuszy. Mimo to, mieszkająca tam Zuzanna Wierzbicka została eksmitowana. W całej akcji uczestniczyli m.in. działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, którzy – zgodnie z komentarzami niektórych świadków – odeszli szybko z miejsca zdarzenia. Czytaj więcej...

Prezydent miasta ostro o ustawie krajobrazowej

Przyjęta przez Sejm ustawa krajobrazowa to jeden z najgorętszych tematów ostatnich dni. Swój jednoznaczny sprzeciw w zeszłym tygodniu zgłosiły stołeczne organizacje pozarządowe. We wtorek na konferencji prasowej bardzo negatywnie wobec ustawy wypowiedziała się również Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Ustawie wyrwano zęby (…) to bubel – przekonywała. Główne zarzuty zarówno aktywistów, jak i władz miasta dotyczą niskich kar egzekucyjnych. Czytaj więcej...

Przedstawiciele ginących zawodów zapłacą niższy czynsz | Praga Północ

Zarząd Dzielnicy Praga Północ podjął uchwałę, na skutek której rzemieślnicy i przedstawiciele innych ginących zawodów będą mogli ubiegać się o obniżenie stawki czynszu za lokal użytkowy, nawet do 60 proc. od ceny rynkowej. – Zaktualizowaliśmy uchwałę z 2013 roku, w wykazie znalazły się kolejne zawody i usługi, jest ich łącznie prawie 30. Katalog jest otwarty (…). Mam nadzieję, że zachęci to przedstawicieli unikatowych, często ginących zawodów, do prowadzenia swojej działalności właśnie na Pradze – poinformował burmistrz Paweł Lisiecki.

ZDM: cztery firmy zgłoszone do remontu Łazienkowskiego

Remont Mostu Łazienkowskiego coraz bliżej. We wtorek rzecznik ZDM Adam Sobieraj poinformował, że do jego przeprowadzenia zgłosiły się cztery konsorcja. Najdroższą ofertę podała firma Metrostav A.S., która zaproponowała 132,5 mln zł brutto. Na przeciwnym biegunie znalazło się konsorcjum Bilfinger Infrastructure z kwotą 104 mln zł. Pozostałe dwie firmy to: Mosty Łódź SA (120 mln zł) oraz Strabag Sp. z o.o. (116,5 mln zł). Każda z nich zaproponowała 10 lat gwarancji na elementy stalowe i 8 – na żelbetonowe przeprawy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Radni nie akceptują lokalizacji pomnika | Śródmieście

Głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, a także Ewy Czerwińskiej i Andrzeja Kozickiego Rada Dzielnicy Śródmieście negatywnie zaopiniowała zaproponowaną przez stołeczne władze lokalizacje pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Samorządowcy uznali, że monument musi znaleźć się w innym miejscu. – Na rogu Trębackiej i Focha nie będzie widoczny z Krakowskiego Przedmieścia, choć powinien – przekonywali. Radni krytykowali również moment, w którym zdecydowano się wrócić do rozmów o pomniku oraz pośpiech i niechlujne podejście, jakie władze wykazują do całej sprawy. Niepokój wzbudził także fakt, iż do wytypowanej pod pomnik działki istnieją roszczenia.

Ostatecznie ZA opinią negatywną opowiedziało się wspomnianych 14 radnych, PRZECIW natomiast – Platforma Obywatelska. Jan Śpiewak oraz Michał Sas wstrzymali się od głosu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK

Decyzja zapadła, konflikt pozostał | Rada Warszawy

Warszawscy radni głosami Platformy Obywatelskiej podjęli decyzję o budowie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na skrzyżowaniu ulic Trębackiej i Focha. ZA opowiedziało się 30 radnych, PRZECIW – 22. PO z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele przekonywali, że budowa monumentu na Krakowskim Przedmieściu jest niemożliwa ze względów konserwatorskich, zaś zaproponowana lokalizacja ma być najlepszym miejscem do tego, aby w spokoju i zadumie wspominać zmarłych 10 kwietnia. Radni PiS od samego początku mówili jasno: „tak” dla pomnika, ale „nie” dla lokalizacji. Podobnie jednoznaczne stanowisko przedstawił również radny Guział. – Zaproponowana lokalizacja to najgorsze miejsce do upamiętnienia czegokolwiek – mówił. Emocji podczas posiedzenia nie brakowało. Zarówno tych czysto ludzkich, jak i – niestety – zdecydowanie politycznych. Czytaj więcej...

Ursynowskie szkoły gotowe na przyjęcie 6-latków | Ursynów

Od przyszłego roku rodzice sześciolatków nie będą mieli wyboru, a ich pociechy trafią do szkół podstawowych. Mieszkańcy Ursynowa – gdzie maluchów w tym wieku nie brakuje – postanowili spotkać się w Urzędzie Dzielnicy i porozmawiać o tym czy szkoły są przygotowane na nowe zmiany. Wniosek? Zgodnie z deklaracjami naczelnik wydziału edukacji, ursynowskim placówkom niczego nie brakuje. Są dobrze wyposażone i przygotowane na to, aby przyjąć sześciolatków. Jedyny problem, który może się pojawić to mentalność nauczycieli – skłonnych do stawiana ocen od samego początku i nie zawsze gotowych do pracy z najmłodszymi.

Spotkanie ws. sześciolatków było jedną z pierwszych rozmów przeprowadzanych „na żywo” zorganizowanych przez mieszkańców komunikujących się ze sobą na co dzień za pomocą grupy na Facebooku, pt. „Obywatele Ursynowa”.

Wola boi się metra | Wola

II linia metra z jednej strony cieszy, z drugiej zaś wywołuje duże obawy – zwłaszcza na Woli, skąd w ciągu niespełna kilkunastu dni wpłynęło ponad 400 skarg. Mieszkańcy obawiają się m.in. tego, iż stare budownictwo nie wytrzyma rewolucji, jaka będzie dziać się pod ziemią. Burmistrz Strzałkowski wraz z prezesem Metra Warszawskiego i gronem specjalistów postanowili rozwiać wszelkie ich wątpliwości i przekonać, że metro – mówiąc kolokwialnie – nie jest takie złe, jak je malują. Spotkanie trwało ponad 2,5 godziny i stawiło się na nie około 150 osób. Czytaj relację...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Jest wykonawca Łazienkowskiego

Spośród czterech firm które zgłosiły się do remontu Mostu Łazienkowskiego (patrz WTOREK) Komisja zdecydowała o powierzeniu zadanie firmie Bilfinger Infrastructure oraz Usług Technicznych "Intercor", które proponowało najtańszą – w wysokości 104 mln zł brutto – ofertę. – Nie stwierdziliśmy żadnych uchybień w złożonej ofercie, dlatego mogliśmy w piątek podpisać umowę – poinformowali przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich. Teren zostanie przekazany konsorcjum już w poniedziałek, o godz. 8.00. Zgodnie z planem, Most ma zostać na nowo przejezdny w październiku 2015 roku.

Rocznicowa stolica

Piąta rocznica katastrofy smoleńskiej. Dzień, w którym cała Warszawa wspominała zmarłych w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem. Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się już chwilę po godzinie 8.00 – pod Pałacem Prezydenckim i równolegle – na warszawskich Powązkach. Przez cały dzień mieszkańcy stolicy odwiedzali Krakowskie Przedmieście aby uczcić pamięć Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych 94 ofiar. O godz. 15.00 wzięli udział w uroczystym Marszu z Portretami, a wieczorem w mszy świętej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, skąd następnie wyruszył marsz pamięci przed Pałac Prezydencki.

Wyjątkowy dzień, wyjątkowe miejsca i przede wszystkim wyjątkowi ludzie, o których zawsze będziemy pamiętać. Czytaj więcej...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA/NIEDZIELA

Urodziny Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej!

W weekend okrągłą trzydziestą piątą rocznicę obchodził Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Z tej okazji na placu dawnych Warsztatów Samochodowych i Oddziału Remontów Taboru przy ul. Włościańskiej 52 każdy miłośnik mógł obejrzeć flotę uratowaną przez klub. Wśród zabytkowych pojazdów znaleźć można było m.in. takie okazy jak Jelcz MEX272 z 1977 roku czy Ikarus 280.26 z 1987 roku. W niedzielę zaś ulicami Warszawy przemieszczały się specjalne spacerowe linie autobusowe. Wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem warszawiaków.

Spacery po Targówku

Władze miasta zorganizowały w weekend pieszą wycieczkę po Targówku Fabrycznym. Spacery odbywały się pod wodzą praskiego spacerologa i miały być przedsmakiem przed programem konsultacji w sprawie Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, który – jak deklaruje ratusz – ma odpowiadać realnym potrzebom mieszkanców w zakresie odnowy i rozwoju ich najblliższej okolicy.

ZOBACZ O CZYM JESZCZE MÓWILIŚMY W TYM TYGODNIU:

Rusza cykl "Spacerem przez Włochy"

Tęcza znika z Ursynowa

Warszawa będzie smart?

Wycinka ponad 1000 drzew na rzecz gazociągu

Źródła: um.warszawa.pl, tvnwarszawa.pl, zw.com.pl, haloursynow.pl, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...