Warszawskie Forum Samorządowe. Początek nowej partii?

Rafał Osiński    2015-04-13 17:30:59

Kilkanaście dni temu, tuż po zawieszeniu Grzegorza Napieralskiego w prawach członka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, światło dzienne ujrzał pomysł powołania Polskiego Forum Samorządowego. Funkcjonowanie rozpoczął również oddział warszawski, którego koordynatorem jest były polityk SLD młodego pokolenia, Grzegorz Gruchalski. Czy to początek czegoś nowego na scenie politycznej?

Spotkanie założycielskie oddziału warszawskiego odbyło się 9 kwietnia, zaś dzień później złożone zostały dokumenty rejestrowe. – Głównym celem Warszawskiego Forum Samorządowego jest aktywizacja mieszkańców Warszawy, którzy mają postępowe poglądy, a nie mają swojej formacji, w której mogliby właśnie takie poglądy spełniać – poinformował w rozmowie z Polityką Warszawską Grzegorz Gruchalski. Podkreślił, że warszawski samorząd zdominowany jest przez koalicję PO – PIS, swojej reprezentacji natomiast nie mają osoby o wrażliwości centrolewicowej. – Obecnie skupiamy się na działalności warszawskiej. Gdyby jednak na ogólnopolskim podwórku pojawiła się formacja, która byłaby nam ideologicznie bliska, to zaoferujemy jej pełne wsparcie i zaangażowanie – dodał Gruchalski zapytany o ewentualne plany polityczne stowarzyszenia.

Do WFS zapisują się, jak podkreślił nasz rozmówca, zarówno osoby, które w przeszłości były członkami Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Twojego Ruchu jak i te, które dotąd nie angażowały się w życie partyjne. Stowarzyszenie będzie również współpracować z obecnymi i byłymi samorządowcami. – Już od momentu wyjścia z SLD części osób planowaliśmy założenie stowarzyszenia, w którym moglibyśmy dać upust naszej pozytywnej energii i wykorzystać nasze doświadczenie na rzecz lepszej Warszawy. Pozytywnie odpowiedzieliśmy na sygnał koleżanek i kolegów ze Szczecina, którzy założyli Polskie Forum Samorządowe. W zasadzie codziennie dostajemy zgłoszenia – uzupełnił Gruchalski.

Plany WFS na najbliższy czas to przedstawienie Deklaracji Programowej wraz z głównymi postulatami oraz takie projekty jak zbiórka podpisów pod projektem przewidującym likwidację Straży Miejskiej wraz z przekazaniem ich do Rady Warszawy oraz włączenie się w walkę o poprawę przepisów w zakresie dotowania barów mlecznych.   Warszawa stoi barami mlecznymi i chcemy to podtrzymać. W tym zakresie bardzo mocno będzie nam pomagał poseł Grzegorz Napieralski – dodał na zakończenie Grzegorz Gruchalski.

Jest to inicjatywa młodych samorządowców oraz bezpartyjnych działaczy społecznych, którzy chcą zmieniać rzeczywistość, która ich otacza. Główne cele to: zwiększenie decentralizacji, odpartyjnienie samorządu, zwiększenie demokracji bezpośredniej obywateli, walka o zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, ochrona środowiska, rozwój zrównoważonego transportu przyjaznego środowisku – uzupełnił Jakub Zamana, który razem z Grzegorzem Gruchalskim odszedł w styczniu z SLD.

To przedsięwzięcie to próba testu. Najpierw podejmowane są działania na poziomie lokalnym po to, by sprawdzić czy istnieje na nie zainteresowanie. Gdyby takowe się pojawiło, będą próby stworzenia formacji, która ideowo znajdować się będzie miedzy nurtem socjaldemokratycznym a centrowo-liberalnym – komentuje dla "Polityki Warszawskiej" prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. – Gdyby nawet taka inicjatywa rzeczywiście powstała, nie ma ona szans na osiągnięcie wyniku na poziomie wyższym niż 1%. Pokolenie dzisiejszych 20 i 30-latków, a to do nich skierowana jest ta inicjatywa, jest bardzo liberalne gospodarczo, zaś sprawy światopoglądowe nie mają dla nich większego znaczenia, co pokazują przepływy elektoratu od Janusza Palikota do Janusza Korwin – Mikkego – dodał. Podkreślił jednocześnie, ze elektorat, do którego mogłaby być kierowana inicjatywa, ma postawy bardzo przeciwne PRL a każda tego typu inicjatywa będzie kojarzyć się z SLD. – Taki projekt będzie miał problem ze swoją identyfikacją. Janusz Korwin-Mikke zyskuje poparcie trwałością swoich poglądów. A ten projekt wygląda jak kolejne szukanie pomysłu na stworzenie lewicowo-liberalnej formacji o proeuropejskim nastawieniu. One już były np. Europa Plus i skończyły się porażką – przypomina i dodaje: – Nie ma przesłanek ku temu, by ta inicjatywa mogła odnieść sukces. Jedyną nadzieją dla lewej strony sceny politycznej jest stworzenie formacji socjalnej. Być może nastąpi jakiś wstrząs, kryzys, który pokaże, że strategia skrajnego indywidualizmu potrafi przynieść złe skutki. Niewykluczone oczywiście, że nowy projekt odniesie jakieś lokalne sukcesy, ale nie będą one miały przełożenia na cały kraj – podsumowuje prof. Chwedoruk.

 

Zdjęcia: Facebook Grzegorza Gruchalskiego. Fotografie pochodzą z czasów gdy był jeszcze członkiem SLD.

https://www.facebook.com/gruchalski/photos_stream?tab=photos_stream

Zobacz także:

http://www.politykawarszawska.pl/a/1127

http://www.politykawarszawska.pl/a/1275

http://www.politykawarszawska.pl/a/1225

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...