Poznaj Warszawę z Państwomiasto. Ruszył cykl „Warsztaty z miasta”

Polityka Warszawska    2015-04-14 07:55:48

Chcesz się dowiedzieć czym jest budżet partycypacyjny i jak zdobyć pieniądze na własną, lokalną działalność? W tym celu Państwomiasto organizuje cykl wykładów i debat. W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie z pięcioodcinkowego cyklu „Warsztaty z miasta”, na którym z tajnikami działalności warszawskiego samorządu zapoznawała zebranych Agata Dąmbska z Forum Od-nowa.

Pierwsze spotkanie z cyklu "Warsztaty z miasta" pozwoliło poznać historię samorządowych zmian, zrozumieć skąd wynikają ogromne dysproporcje w budżetach gmin oraz dlaczego reforma systemowa wprowadzona w 1990 roku nie działa tak jak powinna. Agata Dąmbska wskazała, że samorząd to "największy zakład pracy" w Polsce. Wiele stanowisk jest niepotrzebnych, często dochodzi do konfliktu interesów pomiędzy samorządem, a jednostkami organizacyjnymi nad którymi tenże teoretycznie powinien sprawować pieczę. Niejednokrotnie plany burmistrza i dyrektora np. domu kultury na rozwój ośrodka diametralnie się różnią, co w konsekwencji prowadzi do zastoju jakichkolwiek inicjatyw w nim podejmowanych.

Agata Dąmbska wyeksponowała także palący problem, jakim jest trudność w uzyskaniu informacji publicznej na temat budżetu, celów realizowanych przez samorząd czy planów rozbudowy infrastruktury. Samorządy miały być rozwiązaniem, które pozwoli mieszkańcom gmin decydować o tym, co dzieje się na ich terenie dzieje. Ułatwi kontakt z rządzącymi i wpływ na ich decyzje. Niestety, w praktyce najbardziej zainteresowani zazwyczaj tego wpływu nie mają. Konsultacje społeczne czy referenda, jeśli już do takowych dojdzie, odbywają się za późno. Pozostaje niewielki wybór tego jak zainwestować pieniądze, czy jak rozbudować infrastrukturę, więc mieszkańcy po prostu wybierają "mniejsze zło".

Ważną kwestią poruszaną na warsztatach w Państwomiasto jest także niski poziom edukacji i przygotowania do pracy radnych. Nie posiadają potrzebnych na obejmowane stanowisko kompetencji, nie znają się na zarządzaniu, planowaniu finansów etc. Rozwiązaniem zaproponowanym przez Agatę Dąmbską, byłoby stworzenie tzw. "zawodowych radnych". Byliby oni specjalnie przeszkalani na to stanowisko, wyspecjalizowani w problematyce samorządowej. Dostawaliby wyższe niż obecni radni pensje, a w zamian za to zmniejszono by ogólną liczbę radnych. Jest ich w Polsce aż 47 tysięcy i zdarza się, że to osoby, które obejmują urząd, nie podejmując żadnych konkretnych działań na rzecz gminy czy dzielnicy.

Dynamika spotkania oraz zaangażowanie i wiedza prowadzącej zdecydowanie zachęcają do pojawienia się na kolejnych warsztatach z miasta. Za dwa tygodnie Łukasz Pałucki i Joanna Grabarczyk opowiedzą jak zorganizować demonstrację i zapewnić bezpieczeństwo jej uczestnikom. Więcej informacji o całym cyklu znajdziecie na stronie wydarzenia stworzonego przez Państwomiasto.

Autorka: Karolina Rogaska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Oswajanie metra na Woli

Rusza cykl "Spacerem przez Włochy"

Tęcza znika z Ursynowa

Zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...