Tęcza niezgody

Wiktor Raczkowski    2013-07-18 16:31:41

Nadpalona tęcza z pl. Zbawiciela wciąż dzieli mieszkańców Warszawy. Jedni żądają jej naprawienia i zachowania w dotychczasowym miejscu, drudzy natychmiastowego usunięcia instalacji. Spór o tęczę szybko został upolityczniony, kiedy do dyskusji o dalszym jej losie włączyli się stołeczni radni.

Źródło zdjęcia:: Polityka Warszawska

Remont pod koniec wakacji

O tym, jak wielkie emocje wzbudza instalacja świadczy fakt, że już trzykrotnie była podpalana. Ostatni raz w styczniu tego roku. Chociaż władze miasta zapowiedziały renowację tęczy, to osmalony stelarz do dzisiaj straszy przechodniów, bywalców knajp umiejscowionych na pl. Zbawiciela oraz parafian z kościoła Najświętszego Zbawiciela. Dlaczego miasto tak długo zwleka z jej remontem? - Tęcza niszczona była już kilkakrotnie i tak naprawdę to trzeba byłoby postawić przy niej strażnika miejskiego, bądź policjanta do pilnowania – ironizuje Sebastian Wierzbicki, wiceprzewodniczący Rady Warszawy oraz szef stołecznych struktur SLD. Natychmiast dodaje jednak: - To oczywiście nie wchodzi w grę, bo za wszystkim stoją pieniądze. I to ich brak jest w dużej mierze przyczyną tego, że na remont tęczy trzeba poczekać.

Odnowioną instalację będzie można podziwiać dopiero pod koniec wakacji. Zgodnie z decyzją prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz zaopiekuje się nią Zarząd Oczyszczania Miasta. Decyzja o odrestaurowaniu tęczy rozwścieczyła jej przeciwników, którzy przypominają, że instalacja miała mieć charakter tymczasowy. - To jest śmieszne. Urzędnicy podali termin do kiedy instalacja może legalnie stać, a jest już dawno po nim. Tęcza wciąż stoi, a odpowiedzi na moje ostatnie pismo wciąż nie ma. To są żarty, że uznają tęczę jako obiekt małej architektury. Ma przecież ponad 3 metry wysokości – mówiła w czerwcu portalowi niezalezna.pl zdenerwowana Olga Johann ze stołecznego PiS, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.

Parafianie nie chcą tęczy

Przeciwko tęczy burzą się przede wszystkim parafianie ze stojącego przy placu kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Działająca przy parafii Akcja Katolicka wystosowała w maju oficjalny list do władz Warszawy, w którym przekonywała, że występuje w imieniu tysięcy parafian. „Zwracamy uwagę, że taki symbol jest wyznacznikiem wszystkich dotychczas odbytych w Warszawie publicznych imprez i manifestacji organizowanych przez środowiska deklarujące odmienne przekonania moralne. (...) Prezentowane tam treści i hasła, w tym również antykościelne, są zdecydowanie w sprzeczności z zasadami wyznawanymi przez chrześcijan. Dlatego wyeksponowanie tuż przed kościołem tej symboliki budzi wśród wiernych oburzenie i protest” – argumentowali autorzy listu.

Zarzutów tych nie rozumie radny Wierzbicki, który – jak sam deklaruje – jest zwolennikiem odnowienia tęczy z pl. Zbawiciela: - Tęcza symbolem niemoralnym? Dlatego, że jest symbolem ruchów LGBT? Ale jest też symbolem spółdzielczości i spółdzielcy się tego nie wstydzą. Niewłaściwe miejsce? Przecież to teren miejski, więc jak najlepsze miejsce do eksponowania prac artystycznych. Ciekawe, czy przeciwnicy tęczy siedzą w domu i nie patrzą na niebo, gdy jest na nim tęcza po burzy? – pyta retorycznie.

Zwolennicy instalacji: tęcza to zjawisko atmosferyczne!

Zwolennicy pozostawienia tęczy na pl. Zbawiciela argumentują, że „Tęcza” jest przede wszystkim zjawiskiem atmosferycznym, a nie symbolem jakiegokolwiek ruchu. Według Julity Wójcik, autorki instalacji, „Tęczę" można interpretować na rozmaite sposoby, ale zawsze powinna ona nieść pozytywne skojarzenia. - To był element ocieplenia przestrzeni, jednak przez walkę z nim urósł do rangi symbolu. Symbolu wielokulturowości, szacunku i tolerancji przeciw agresji, nienawiści i homofobii – przekonuje Wierzbicki.

Innego zdania jest Maciej Maciejowski, radny Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, który uważa, że tęczę należy jak najszybciej usunąć, choć jak zaraz zastrzega sam nie utożsamia jej z ruchami gejowskimi. - Tęcza na placu zbawiciela to kolejne po palmie na rondzie de Gaulla nieestetyczne badziewie psujące i zaśmiecające przestrzeń publiczną, w tym przypadku zabytkową – mówi.

Czy kompromis jest możliwy?

Odnowa tęczy kosztować będzie 50 tys. zł. Tym razem instalacja będzie już ognioodporna. Jej przeciwnicy protestują, ponieważ nie chcą, by miasto płaciło za naprawę z publicznych środków. - Skąd władze Warszawy znajdą środki publiczne na zainwestowanie w spalony obiekt? Powszechnie wiadomym jest, że brakuje pieniędzy na żłobki, przedszkola i szkoły – pytała miesiąc temu radna Johann.

Czy w przypadku tak zaciętego sporu możliwe jest jakiekolwiek rozwiązanie kompromisowe? – Tak. Należy zlikwidować tęczę – odpowiada Maciej Maciejowski. Pozostawienie tęczy może nieść ze sobą ryzyko. Ktoś znowu może spróbować podłożyć pod nią ogień. Część osób przekonuje, że choć tęcza im nie przeszadza, to należałoby ją usunąć, by nie narażać życia i zdrowia innych ludzi. Z takim podejściem nie zgadza się Sebastian Wierzbicki. - Nie można się poddawać i dawać terroryzować, czy to zwykłym chuliganom, czy to ideowym oszołomom! – przekonuje.

Czy w takim razie szef warszawskiego SLD widzi jakiekolwiek szanse na kompromisowe rozwiązanie sporu? - Zawsze powtarzam, że Warszawa powinna być miejscem wielokulturowym, tolerancyjnym, w którym powinno być miejsce dla każdego. Gdzie będą zgodnie żyli koło siebie kibice przeciwnych drużyn, wyznawcy innych religii, orientacji seksualnych itd. To ma być miasto dla wszystkich, bo taka powinna być europejska stolica XXI wieku!

Zamiana słów w czyny nie będzie jednak łatwa. Na razie obie strony dążą do osiągnięcia rozwiązania, które zadowoli tylko jedną z nich.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...