Maturalny Kampus UW – WDiNP uczy WoSu

Polityka Warszawska    2015-04-15 18:39:01

10 wykładowców, ponad 850 zarejestrowanych uczestników, litry wypitej kawy i w sumie tysiące stron notatek. Tak wyglądały dwie kwietniowe noce (13-14.04) w Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystko w związku z akcją "WDiNP uczy nocą WoSu", podczas której tegoroczni maturzyści, w iście ekspresowym tempie, mogli powtórzyć materiał do egzaminu z Wiedzy o Społeczeństwie. Materiał przygotowany przez przedstawicieli kadry naukowej pięciu instytutów Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. 

Fenomen tkwi w szczegółach

To już piąta edycja akcji, a jej niesłabnąca popularność sprawia, że za organizowanie podobnych nocnych maratonów biorą się również uczelnie w innych częściach Polski. Na czym polega fenomen? Tajemnica tkwi w usystematyzowaniu i zintensyfikowaniu zajęć, a fachowość wykładowców i obecność grona rówieśników ma mobilizować do działania oraz sprawić, że przedmaturalna powtórka stanie się w pełni przyswajalna dla mózgu. Właśnie na słowo „powtórka” należy zwrócić szczególną uwagę, bo – jak podkreśla koordynator akcji dr Anna Jupowicz-Ginalska – Nigdy nie mówiliśmy, że można zastąpić porządną naukę naszymi wykładami. Każdy, kto tak myśli, jest w błędzie. Nasza oferta nie oznacza, że zwalniamy uczestników z solidnego przygotowania się do egzaminu maturalnego.

Nietypowa, nie tylko dla uczestników, ale przede wszystkim wykładowców, godzina zajęć to kolejny, charakterystyczny element przedsięwzięcia. Wykłady podzielono na godzinne bloki tematyczne, z których pierwszy rozpoczynał się o godzinie 20:30, ostatni zaś kończył się w pół do trzeciej w nocy. Choć zdecydowanej większości uczestników późna pora nie zniechęcała do nauki, do końca ostatnich zajęć dotarli jedynie najwytrwalsi.

Nocna powtórka od "A" do "Z"

Na dobór tematów wpłynął przede wszystkim licealny program nauczania Wiedzy o Społeczeństwie. Nie bez znaczenia pozostała także wewnętrzna różnorodność Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, na który składają się Instytuty: Dziennikarstwa, Europeistyki, Nauk Politycznych, Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych. To właśnie stąd szerokie spektrum przedstawionych zagadnień od „naczelnych zasad ustroju Polski” – tu wykład dra hab. Tomasza Słomki, "głównych aktorów systemów politycznych" dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, aż po tematy dotyczące polityki zagranicznej i funkcjonowania Unii Europejskiej – wykłady prof. Konstantego A. Wojtaszczyka, dr Moniki Poboży, czy dr Agnieszki Bieńczyk-Missali. Sami uczestnicy wśród tych najtrudniejszych, a tym samym wymagających powtórki, tematów wymieniali te związane z funkcjonowaniem Unii Europejskiej i ideą unijnej integracji. Jak tłumaczyli niektórzy z nich – zawiłość struktur i mnogość instytucji mogą wprowadzić zamieszanie. A przecież lepiej porządkować wiedzę teraz niż w maju, tkwiąc nad maturalnym arkuszem z pustką w głowie.

Stan na godzinę 01:45 (noc 14.04/15.04).

Dziś maturzysta, jutro student

Nocne wykłady niosą korzyści nie tylko dla uczestników. Na miejscu cały czas byli przedstawiciele samorządu studenckiego. Niektórzy z nich sami brali udział w jednej z poprzednich edycji warsztatów. Dziś promują swoje instytuty, bo gdzież znajdą więcej potencjalnego, „nowego narybku”? Jedną z takich osób jest Anna Rochala, z Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Jak tłumaczy, studenckim prezentacjom służą przede wszystkim przerwy w zajęciach. Podczas nich odtwarzane są krótkie materiały ukazujące działalność na UW – zarówno tę czysto dydaktyczną jak i „po godzinach”. Anna jest „weteranką” nocnych maratonów nauki WoSu. To jej piąty raz na warsztatach prowadzonych przez Wydział. Sześć lat temu uczestniczyła w nich jeszcze jako maturzystka. – To był fajny bodziec, żeby zobaczyć Uniwersytet od środka – wspomina z perspektywy czasu. Zapytana o rady dla młodszych kolegów, odpowiada: „odkładanie nauki na ostatnią chwilę może bardzo pogrążyć. Przygotowując się do matury nie wystarczy korzystać z podręczników. Trzeba obserwować co dzieje się wokół i wyrobić sobie własne zdanie”.

Nocna nauka i kontakt z maturzystami nie idą na marne. W wielu przypadkach więź nie urywa się z końcem warsztatów. Co więcej, inicjatywa w tym zakresie jest obustronna. Z jednej strony WDiNP przygotowuje specjalne ankiety, które po maturze rozsyłane są do uczestników. Wydział pyta nie tylko o przydatność poruszonych tematów, ale również o ocenę wykładowców, czy ogólną organizację akcji. Padają pytania o maturalne rezultaty i plany na przyszłość. Dr Jupowicz-Ginalska zaznacza, że chęć powrotu na jeden z wydziałowych instytutów deklaruje nawet 70 proc. uczestników. Z drugiej strony, ci sami uczestnicy, choćby za pośrednictwem facebookowego profilu wydarzenia, chętnie piszą o swoich warsztatowych doświadczeniach, dziękują za udzieloną pomoc. W ten sposób nakręca się machina, dzięki której kolejne roczniki chcą skorzystać z szansy na solidną powtórkę materiału. Należy podkreślić – szansy całkowicie bezpłatnej.

Poświęcenie obu stron

Godzina na przekazanie wiedzy – i dużo, i mało. W ocenie dr Karoliny Brylskiej, z Instytutu Dziennikarstwa – wystarczająco. Autorka wykładu „Język debaty publicznej we współczesnej Polsce” zaznacza, że jest to wiedza „w pigułce”, co skłania do refleksji. Trudność polega na tym, by stworzyć strawny materiał, a jednocześnie zawrzeć w nim jak najwięcej wartościowych wątków. Tu nie marnuje się nawet minuta. Po zakończonym wykładzie, czas na rozwianie pojedynczych wątpliwości. Pytań nie brakowało, nie brakowało też chęci do udzielania obszernych odpowiedzi. Tylko po wykładzie dr Brylskiej ustawił się rząd maturzystów. Dla każdego z nich udało się znaleźć chwilę na wyjaśnienia. – Te pytania pokazują, że oni bardzo fajnie, analitycznie myślą. Zadawali rozsądne, krytyczne pytania, które – widać było – wynikały z ich własnych obserwacji medialnych. – chwaliła uczestników dr Brylska. A uczestnicy byli z różnych zakątków Polski. Choć dominowały osoby z Warszawy i okolic, sporo było przyjezdnych z innych miejscowości – od Grodziska Mazowieckiego i Żyrardowa począwszy, na Świnoujściu (!) skończywszy.

Im wszystkim i każdemu z osobna pozostaje życzyć maturalnego połamania piór, uczelniom jak największego pożytku z przyszłych studentów, zaś przyszłorocznym maturzystom uczestnictwa w kolejnej edycji akcji „WDiNP uczy nocą WoSu”.


Tekst i zdjęcia: K.C., Polityka Warszawska

*Portal www.politykawarszawska.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Nocna powtórka przed maturą. WDiNP uczy WOS-u

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...