Warszawa – (nie)bezpieczne miasto?

Polityka Warszawska    2015-04-17 07:16:35

Najważniejszym tematem czwartkowej sesji Rady Warszawy było bezpieczeństwo miasta. Wprawdzie stołeczne służby zapewniały, iż jest ono na najwyższym poziomie, radni opozycji mieli co do tego pewne wątpliwości. Zwłaszcza w obliczu niedawnych wypadków, jak chociażby pożar Mostu Łazienkowskiego.

1 000 000 drzew!

Właściwe obrady zaczęły się jednak od krótkiej dyskusji nad projektem uchwały w sprawie programu zadrzewienia „Milion drzew dla Warszawy”. Wnioskodawcą był szef klubu PO Jarosław Szostakowski, który podkreślał, że jest to projekt o znaczeniu strategicznym i uzyskał już poparcie Komisji Ochrony Środowiska. Jej przewodniczący, radny Dariusz Figura (PiS) potwierdził pozytywne stanowisko – zarówno w imieniu komisji, jak i całego klubu PiS. Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak dodał, iż projekt jest wspierany również przez ratusz. W ostatecznym głosowaniu został on poparty jednogłośnie przez 55 radnych.

Ewa Gawor: Bezpieczna Warszawa

Zdecydowanie najważniejszym i budzącym najwięcej kontrowersji punktem w całym porządku była jednak „Informacja Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie bezpieczeństwa w mieście...” . Jako pierwsza głos zabrała Ewa Gawor, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, która z całą stanowczością przekonywała, że Warszawa jest miastem bezpiecznym. – Mieszkańcy mówili o tym w Barometrze Warszawskim, wyniki działalności służb pokazują, że nasze miasto wypada lepiej na tle innych stolic, takich jak Berlin, Praga czy Bukareszt – mówiła Gawor. Wspominała też m.in. o serii filmów „Nie warto ryzykować”, skierowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Gawor chwaliła organizatorów imprez masowych i zgromadzeń za dobrą współpracę z miastem oraz podkreśliła, że Warszawa jest „jedynym samorządem realizującym zadania numeru alarmowego 112”.

Po Dyrektor BBiZK wypowiadali się stołeczni komendanci służb – insp. Marek Domaradzki (Policja), st. bryg. Zbigniew Szczygieł (Straż Pożarna) oraz Zbigniew Leszczyński (Straż Miejska). Podczas multimedialnych prezentacji pokazywali oni statystki działalności swoich służb w ostatnim czasie, wskazywali miejsca o największym zagrożeniu oraz zwracali uwagę na konieczne do rozwiązania problemy.

J.Jóźwiak vs J. Krajewski

Po wystąpieniach komendantów głos oddano radnym. Piotr Mazurek (PO) dziękował za dobrą pracę i obiecał zajęcie się jednym z problemów, na jakie wskazywali przedstawiciele służb (zwłaszcza Straży Miejskiej), tj. zbyt dużą ilość całodobowych sklepów z alkoholem. 

insp. Domaradzki przedstawia wyniki pracy Policji - fot. Polityka Warszawska

Radni Prawa i Sprawiedliwości: Cezary Jurkiewicz, Jarosław Krajewski i Tomasz Koziński odnosili się do kwestii korków, złego zabezpieczenia Mostu Łazienkowskiego czy też nieskutecznego systemu łączności z ZTM. Radny Krajewski oznajmił też, iż oczekuje od wiceprezydenta Jóźwiaka informacji „o wnioskach wyciągniętych z pożaru Mostu Łazienkowskiego”.

Wiceprezydent Jóźwiak w swoim przemówieniu podkreślił, że "Most Łazienkowski nie był elementem infrastruktury krytycznej", w związku z czym jego spalenie nie miało mocno osłabiającego wpływu na ogólne funkcjonowanie bezpieczeństwa Warszawy. Wiele mówił o dialogu z mieszkańcami oraz „owocnych konsultacjach”, z których władze miasta wyciągają wnioski, a następnie wcielają proponowane rozwiązania w życie. Podkreślił również, że od 2006 roku funkcjonują grupy osiedlowe, dzięki którym udało się rozwiązać 2316 spraw związanych z lokalnymi niebezpieczeństwami jak kradzieże, napaści etc. – Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy stale rośnie, co jest najlepszą oceną działań samorządu – podsumował.

– Pan Jóźwiak chyba nie dostrzegł w pełni faktu spalenia Mostu Łazienkowskiego... Mówi ze jest bezpiecznie i tyle. My chcemy rzetelnej, merytorycznej rozmowy! Może niech wiceprezydent przedstawi ile kosztuje mieszkańców pilnowanie tęczy na placu Zbawiciela? – skomentował przewodniczący klubu PiS Jarosław Krajewski.

W tym momencie dyskusja na temat bezpieczeństwa została przerwana na wniosek radnego Jarosława Szostakowskiego (PO). 31 osób głosowało za tym pomysłem, 24 przeciw, w związku z przewagą głosów "za" przewodnicząca komisji przychyliła się do wniosku.

Głosowania

W dalszej części Sesji Rady odbywały się głosowania za projektami uchwał. Wśród nich znalazła się m.in. uchwała w sprawie nieodpłatnego korzystania z parkingów działających w systemie „Parkuj i Jedź” czy projekt dotyczący określenia zadań m.st. Warszawy finansowanych w 2015 r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie przedstawione uchwały zostały przegłosowane zdecydowaną większością głosów.

Autorzy: Karolina Rogaska i Adam Kielar

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Jak władze ubezpieczają miejski majątek? | Rada Warszawy

Pomnik smoleński na rogu Trębackiej i Focha. Rada podjęła decyzję

Rada Warszawy znowelizowała budżet na 2015 rok

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...