Sobota pod znakiem protestów

Bartłomiej Kozek    2015-04-18 18:30:20

Związkowcy i aktywiści polityczni po raz kolejny wyszli na ulice. Życzliwi wspierają ich postulaty, niechętni nazywają roszczeniowcami, pozostali zaś narzekają na problemy komunikacyjne związane z demonstracjami. My natomiast sprawdzamy, jakie sprawy chcieli nagłośnić protestujący.

– Wyższa płaca minimalna, walka z umowami śmieciowymi, prawo do emerytury uzależnione od stażu pracy – to są nasze postulaty, koleżanki i koledzy! – mówił do zgromadzonych przed siedzibą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych jego lider, Jan Guz.

Demonstracja, która ruszyła sprzed siedziby OPZZ na ul. Kopernika była jednym z czterech elementów „marszu gwiaździstego”, jaki przybyli z całej Polski związkowcy zaplanowali na 18 kwietnia. Nauczyciele z ZNP rozpoczęli swoją pieszą wędrówkę pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów spod Torwaru, transportowcy – Pałacu Kultury i Nauki, zaś strażacy – z ulicy Podchorążych.

Na trasie przemarszów nie zabrakło licznych przystanków. Demonstracja OPZZ zatrzymała się pod Ministerstwem Finansów, aby jej reprezentanci mogli przekazać swoje postulaty zmian w polityce podatkowej kraju. Wśród ich propozycji znajdziemy m.in. wprowadzenie niższej, 15-procentowej stawki podatkowej dla osób uboższych oraz wyższej, 50-procentowej dla najbogatszych, obniżenie poziomów VAT do 7 i 22 proc. czy podwyższanie kwoty wolnej od podatku.

Handlowy koń trojański?

W drodze na Aleje Ujazdowskie związkowcy wsparli również inną inicjatywę – odbywający się pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce protest przeciwko planom zawarcia TTIP – Transatlantyckiego Porozumienia Handlowo-Inwestycyjnego między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Protest ten był częścią ogólnoeuropejskiej mobilizacji przeciwników tego traktatu.

Jego zwolennicy uważają, że pozwoli on odbić się amerykańskiej i europejskiej gospodarce od spowolnienia gospodarczego i tchnąć nowego ducha we współpracę USA i UE. Przeciwnicy – wśród nich zgromadzeni na proteście członkowie Partii Zieloni, nowej inicjatywy politycznej – Razem, Partii Zmiana (wyproszeni przez organizatorów), Greenpeace Polska, Inicjatywy Pracowniczej czy Instytutu Globalnej Odpowiedzialności – obawiają się z kolei, że pod pretekstem ujednolicania standardów przyczyni się ona do ich obniżania, zwłaszcza w kwestiach socjalnych oraz ekologicznych.

Wśród niespodzianek nie zabrakło m.in. konia trojańskiego, mającego symbolizować zagrożenia związane z zawartym w ramach TTIP mechanizmu arbitrażu w sporach między inwestorami a państwami, a także „korporacyjnych robotów”, które w trakcie zorganizowanego happeningu deptały prawa obywatelskie.

Mało pieniędzy w oświacie?

Zdecydowanie największą mobilizację widać było wśród nauczycieli. – Jest nas tu 22 tysiące! – cieszył się lider Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Broniarz tłumaczył, dlaczego demonstrujący przyszli pod Ministerstwo Edukacji. – To demonstracja o godność zawodu nauczyciela. W ministerstwie potrzebujemy oparcia, a nie wroga. Podstawą systemu powinna pozostać szkoła publiczna. Nie da się budować społeczeństwa wiedzy przy malejących środkach na edukację. Chcemy gwarancji udziału wydatków na edukację, taką jak ta na obronność. Jeśli MEN woli opierać system edukacyjny na fundacjach i stowarzyszeniach, to oddajmy ministerstwo w ich ręce! – streszczał postulaty swojego związku i zastrzeżenia do polityki, którą jego zdaniem realizować ma rząd PO-PSL.

Z budynku na al. Szucha do protestujących zdecydowała się wyjść adresatka wspomnianych słów, Joanna Kluzik-Rostowska. Postanowiła zaprezentować inny punkt widzenia na sytuację w polskiej oświacie. – Czy zauważyli państwo, że w ostatnich latach w systemie edukacji pojawiło się dodatkowych 18 miliardów złotych? – pytała. – Nie możemy budować nowoczesnego systemu w oparciu o prawo uchwalone w głębokiej komunie! – to stwierdzenie, odnoszące się do Karty Nauczyciela, rozjuszyło związkowców, którzy zaczęli wygwizdywać panią minister i jako „prezent” wręczyć jej… trupa polskiej oświaty.

Około 13.00 związkowcy spotkali się, zgodnie z planem, pod kancelarią premiera. Tam mieli okazje wysłuchać kolejnych przemówień, m.in. doradcy OPZZ, Piotra Szumlewicza. – Niemal w połowie polskiej gospodarki nie ma możliwości zrzeszania się w związki zawodowe – mówił, odwołując się do kwestii braku możliwości zrzeszania się w organizacjach związkowych m.in. przez osoby na umowach cywilnoprawnych. – Polskie władze łamią konstytucję, która gwarantuje pełne, produktywne zatrudnienie. Dziś 2 miliony ludzi pozostaje bez pracy, a kolejne udały się na emigrację – dodawał przy wtórze okrzyków „Złodzieje!” i „Zdrajcy!”.

Wyborcze stawki

Nie da się ukryć, że tak duża demonstracja związkowa przed wyborami prezydenckimi miała na celu m.in. wymuszenie dyskusji na temat postulatów pracowniczych i ustosunkowania się do nich przez kandydatów na urząd prezydencki.

Czy sztuka ta się powiedzie? Kandydatkom na lewo od SLD, które mogłyby solidaryzować się z postulatami OPZZ – obecnej na demonstracji przeciwko TTIP Annie Grodzkiej z Partii Zieloni czy wspieranej przez Unię Pracy Wandzie Nowickiej nie udało się zebrać podpisów. Politycy Sojuszu zadeklarowali swoje poparcie, jednak nie musi to mieć bezpośredniego przełożenia na przekaz wspieranej przezeń kandydatki, Magdaleny Ogórek.

Do tej pory spora część kandydujących (Duda, Ogórek, Palikot) mówiła przede wszystkim o konieczności podniesienia kwoty wolnej od podatku. W ostatnich dniach tak ich, jak i innych pretendujących do prezydenckiego fotela (Komorowskiego, Jarubasa) częściej można było spotkać w otoczeniu przedstawicieli przedsiębiorców niż związkowców. Czy pracownicza mobilizacja sprawi, że po 18 kwietnia coś się w tej materii zmieni? Na odpowiedź mamy już mniej niż 3 tygodnie.

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Związkowcy wyjdą na ulice Warszawy

Rolnicy w Warszawie - pikieta i blokady na rogatkach

SLD i związki zawodowe - razem czy osobno?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...