Burza po słowach pani prezydent | Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-04-19 21:52:33

Wbrew pozorom, nie była to niefortunna wpadka. Hanna Gronkiewicz-Waltz porównała pomnik światła do nazistowskiego pomnika z 1937 świadomie i rozjuszyła warszawskie nastroje. Próba wywołania negatywnych emocji kilka dni po katastrofie? Skuteczna.

Oprócz burzy, jaka rozpętała się po wypowiedzi pani prezydent, mówimy o kolejnym posiedzeniu rady miasta – tym razem na temat warszawskiego bezpieczeństwa. O nowym regulaminie Veturilo, który nie pozwala na korzystanie z rowerów osobom młodym lub otyłym... Zaglądamy na Pragę, Ursynów i przypominamy o postulatach strajkujących w sobotę związkowców. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia!

PONIEDZIAŁEK:

Rusza remont Łazienkowskiego

Najważniejszą informacją nowego tygodnia był początek prac na spalonym Moście Łazienkowskim. O godz. 8.00 remont rozpoczęło wyłonione w poprzedni piątek konsorcjum firm Bilfinger Infrastructure S.A. i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. Koszt całości wyniesie około 104 mln zł. Zgodnie z zapowiedzią władz miasta, Łazienkowski ma zostać przejezdny w październiku.

Warsztaty z miasta”

Wiedza warszawiaków na temat naszego miasta pozostawia niestety wiele do życzenia. Często nie wiemy, jak tworzony jest stołeczny budżet, czym jest inicjatywa ustawodawcza, jak i kiedy można organizować pikiety czy demonstracje... Aby uzupełnić braki Państwomiasto rozpoczęło cykl pod hasłem „Warsztaty z miasta”. W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie, na którym zawiłości warszawskiego (i nie tylko) samorządu pomagała zrozumieć Agata Dąmbska z Forum Od-nowa. Teoria za nami, teraz czas na praktykę! Czytaj więcej...

Stołeczna lewica tworzy nową inicjatywę z Grzegorzem Gruchalskim na czele...

Kilkanaście dni temu, tuż po zawieszeniu Grzegorza Napieralskiego w prawach członka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, światło dzienne ujrzał pomysł powołania Polskiego Forum Samorządowego. Funkcjonowanie rozpoczął również oddział warszawski, którego koordynatorem jest były polityk SLD młodego pokolenia, Grzegorz Gruchalski. Czy to początek czegoś nowego na scenie politycznej? Czytaj więcej...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

PONIEDZIAŁEK/WTOREK:

Powtórka z WOS-u na WdiNP

Matura zbliża się wielkimi krokami, czas zatem przystąpić do poważnej powtórki. W poniedziałek i wtorek w usystematyzowaniu materiału z wiedzy o społeczeństwie pomagali tegorocznym maturzystom najlepsi wykładowcy z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Dwie noce, dziesięć wykładów i tysiące notatek. W uniwersyteckie mury zawitali uczniowie nie tylko z Warszawy, ale z całej Polski. Była to już piąta odsłona akcji, zakończona absolutnym sukcesem! "Polityka Warszawska" była patronem medialnym wydarzenia. Czytaj więcej...

----------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Dymisja wiceprezydenta?

O działaniach na rzecz odwołania Jacka Wojciechowicza poinformowała „Gazeta Stołeczna”. Dymisji prezydenta miała domagać się partyjna opozycja pod pretekstem pokoleniowej zmiany w stołecznym ratuszu. Plotki szybko zostały rozwiane przez panią prezydent. – Te sugestie są wyssane z palca – przekonywała na antenie RDC Hanna Grokiewicz-Waltz.  

Kontrowersyjne porównanie

– Pomnik światła przypomina nazistowski pomnik NSDAP – przyznała w programie „Fakty po faktach” Hanna Gronkiewicz-Waltz. Porównanie nie było niefortunną wpadką, lecz przemyślaną odpowiedzią, o czym świadczyły m.in. zdjęcia przyniesione przez prezydent Warszawy do studia, przedstawiające pomnik z Norymbergii, do którego się odnosiła.

Dyskusja na temat pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej toczy się od zeszłego tygodnia, kiedy rada miasta podjęła decyzję o lokalizacji na rogu ulic Trębackiej i Focha. Słowa Hanny Gronkiewicz-Waltz wywołały falę oburzenia. Zwłaszcza, że pomnik światła był jedynym jak do tej pory pomysłem upamiętnienia poległych pod Smoleńskiem, który byłby do zaakceptowania przez wszystkie rodziny ofiar.

CZYTAJ: Dr Błażej Poboży: Platforma gra pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej

Spór o „Pub pod Pstrągiem” | Praga Południe

Legendarny praski Pub pod Pstrągiem istniał 17 lat. Jego właściciel Aleksander Dąbrowski nie otrzymał umowy dzierżawy terenu na kolejne lata. – Składałem trzy pisma, zarówno na 3-letnią, jak i 10-letnią dzierżawę – mówił na wtorkowej konferencji. Wiceburmistrz w odpowiedzi przyznał, że pisma były, lecz wszystkie dotyczyły dzierżawy 10-letniej, na którą z przyczyn prawnych miasto nie może się zgodzić. – Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, budynek,w którym znajduje się lokal użytkowy powinien podlegać procedurze konkursu na najem lokalu” – przekonywał zastępca burmistrza Piotr Żbikowski. Dąbrowski zapewnia, że weźmie udział w nowym konkursie.

Perspektywa likwidacji popularnego pubu wywołała duże poruszenie wśród mieszkańców. Chcą, aby lokal pozostał w Parku Skaryszewskim i przekonują, że pomogą wygrać sprawę właścicielowi.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Jest zielone światło dla Parku Polskich Wynalazców... | Ursynów

...Informuje radny dzielnicy Ursynów Paweł Lenarczyk. W interpelacji do burmistrza apelował m.in. o podjęcie dalszych działań na rzecz dokończenia procedury utworzenia parku. – Udało się – oświadcza radny. Działania będą kontynuowane, a nowy park powstanie na nieruchomościach pomiędzy ulicami Jana Rosoła, Marii Grzegorzewskiej, Stefana Szolc-Rogozińskiego.

-------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Dyskusja o bezpieczeństwie | Rada Warszawy

Warszawa – bezpieczna czy nie? To kluczowe pytanie czwartkowego posiedzenia stołecznych radnych. Przedstawiciele służ takich jak: Policja, Straż Miejska czy Straż Pożarna przekonywali, że mieszkańcy nie mają najmniejszych powodów do niepokoju. – Wyniki działalności służb pokazują, że nasze miasto wypada lepiej na tle innych stolic, takich jak Berlin, Praga czy Bukareszt – mówiła Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Radni PO dziękowali służbom za współpracę z miastem. Wiceprezydent Jóźwiak mówił o dialogu ws. bezpieczeństwa z mieszkańcami. Przedstawiciele klubu PiS pytali natomiast: „A co z Mostem Łazienkowskim?” i sugerowali, że wbrew usłyszanym informacjom, nie wszystko jest w mieście bezpieczne. Czytaj więcej...

1 milion drzew!

O akcji „Milion drzew dla Warszawy” radny Jarosław Szostakowski mówił już w pierwszych powyborczych tygodniach i w tym właśnie celu złożył swoją pierwszą w nowej kadencji interpelację. Na wzór akcji nowojorskiego burmistrza Bloomberga, pt.: „MillionTreesNYC”, przewodniczący klubu PO postanowił zapoczątkować podobną w Warszawie. Udało się, a na czwartkowej sesji projekt uzyskał jednogłośne poparcie. Czytaj więcej o akcji...

Masz 13 lat albo ważysz ponad 120 kg? Zapomnij o Veturilo

W czwartek wszedł w życie nowy regulamin wypożyczania rowerów miejskich. Najważniejsza dotyczy dolnej granicy wieku użytkowników dwukołowych pojazdów, która wynosi 13 lat. Ponadto, młodzież między 13 a 18 rokiem życia może z nich korzystać jedynie za zgodą rodzica lub opiekuna. Druga istotna kwestia dotyczy maksymalnego obciążenia, wyznaczonego przez operatora Veturilo na 120 kg. Przeciążenie roweru – zdaniem ZTM – nie gwarantuje bezpiecznej jazdy.

Wyższe kary za nielegalne reklamy

Apele władz Warszawy i miejskich aktywistów nie poszły na marne. Senatorowie wprowadzili poprawki do tzw. ustawy krajobrazowej. Zgodnie z postulatami, ustalona początkowo przez posłów kara za nielegalną karę w wysokości 5 tys. zł została podniesiona. Zdaniem Senatu, powinna wynosić 40-krotność opłaty reklamowej naliczanej indywidualnie przez samorządy.

Dzielnicowi koordynatorzy komunikacji miejskiej

Na wniosek dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, we wszystkich stołecznych dzielnicach powołani zostali koordynatorzy do spraw związanych z komunikacją miejską. Głównym celem zmian ma być poprawa komunikacji między ZTM, a urzędami dzielnic i mieszkańcami. W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich koordynatorów i dyrektora.

Ruszają „Praskie spotkania z historią”! | Praga Północ

Ich organizatorem jest warszawski oddział Stowarzyszenia KoLiber oraz władze dzielnicy z burmistrzem Pawłem Lisickim na czele – patronem honorowym całej serii. Inauguracyjny wykład o Żołnierzach Wyklętych w praskim urzędzie wygłosił dr Krzysztof Kawęcki. Nie zabrakło miejsca na opinię publiczności i wspólną dyskusję.  

Fot. Facebook.com/stowarzyszeniekoliber/

---------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Będą mandaty za picie alkoholu nad Wisłą

Kilka miesięcy temu warszawski ratusz przekonywał, że prawo nie zabrania spożywania alkoholu na lewym brzegu Wisły. Straż miejska i policja nie zgadza się z taką opinią. Przedstawiciele służb przekonują, że zgodnie z polskim ustawodawstwem, bulwar traktowany jest tak samo jak ulica, w związku z czym – na alkohol nie ma na nim miejsca. Ten można spożywać na prawym brzegu rzeki oeaz na lewym, z wyłączeniem odcinka między Mostem Gdańskim i Łazienkowskim oraz ul. Zaruskiego na Cyklu Czerniakowskim. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

Marsz Gwiaździsty

Związkowcy skupieni wokół OPZZ ponownie opanowali stołeczne ulice. W długo zapowiadanym Marszu Gwiaździstym udział wzięło dziesiątki tysięcy osób. Protestujący domagali się m.in. wprowadzenia niższej, 15-procentowej stawki podatkowej dla osób uboższych oraz wyższej, 50-procentowej dla najbogatszych, obniżenie poziomów VAT do 7 i 22 proc. i podniesienia kwoty wolnej od podatku.

NIE” dla TTIP

W sobotę, oprócz związkowców, na ulice Warszawy wyszli również przeciwnicy porozumienia TTIP – Transatlantyckiego Porozumienia Handlowo-Inwestycyjnego między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Przed siedzibą Komisji Europejskiej pojawił się mittyczny koń trojański, mający symbolizować zagrożenia, jakie niesie ze sobą traktat. Nie zabrakło też „korporacyjnych robotów”, które w trakcie zorganizowanego happeningu deptały prawa obywatelskie.

CZYTAJ RELACJĘ Z PROTESTÓW!

 

O czym jeszcze mówiliśmy w tym tygodniu?

Aneta Skubida: Wolę zacząć od pozytywów | WYWIAD

Radna Ursynowa w dwóch miejscach jednocześnie

Obszar Metropolitarny Warszawy – wypowiedz się!

Wybory prezydenckie – głosuje korespondencyjnie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...