Ruchy miejskie zadają pytania kandydatom na prezydenta

Rafał Osiński    2015-04-21 17:59:35

Zbliżające się wybory prezydenckie są doskonałą okazją do tego, by zapytać o propozycje dla Warszawy. Na trzy tygodnie przed I turą głosowania Inicjatywa Mieszkańców Warszawy oraz Wola Zmian chcą dowiedzieć się, co kandydaci myślą na temat takich spraw jak: „janosikowe”, ustawa warszawska i reprywatyzacja.

W konferencji udział wzięli Piotr Basiński – prezes Inicjatywy Mieszkańców Warszawy, Marcin Adamkiewicz – radni z Białołęki, Aneta Skubida – prezes Woli Zmian i radna z Woli oraz Kamil Orzeł – radny Ursynowa i Wojciech Matyjasiak – wiceburmistrz Ursynowa.

– Zależy nam na Warszawie. Za niespełna trzy tygodnie odbędą się w naszym kraju wybory prezydenckie. Stolica to nie tylko wizytówka całego kraju. To również największe miasto w Polsce, które trapione jest przez szereg problemów – rozpoczęła Skubida. – Oczekujemy, że przyszły Prezydent RP wykorzysta swój autorytet i inicjatywę ustawodawczą, jaką dysponuje, by pomóc w ich rozwiązaniu – dodała. Zdaniem aktywistów, najważniejsze obszary, w obrębie których głowa państwa powinna podjąć zobowiązania do działania to „janosikowe”, reprywatyzacja oraz ustawa warszawska.

– Chcemy dziś wywołać wszystkich kandydatów do tablicy. Pytamy, co zrobią dla naszego miasta w przypadku sukcesu wyborczego – kontynuował Piotr Basiński. – Warszawa każdego roku oddać musi ze swojego budżetu kwotę około 800 mln zł. To budżet dwóch dużych dzielnic lub równowartość odbudowy ośmiu spalonych Mostów Łazienkowskich – mówił w nawiązaniu do „janosikowego”.

Jednym z najbardziej „palących” problemów Warszawy jest wciąż nierozstrzygnięta kwestia reprywatyzacji. – Niemal każdego dnia pojawia się zagrożenie, że odpadnie kolejny element tkanki miejskiej. Mieszkańcy przychodzą do nas na dyżury, dopytują, co się stanie z ich szkołą, ulubionym parkiem czy domem kultury. Dlatego też konieczne jest szybkie podjęcie działań. Oczekujemy odpowiedzi na pytanie, jakie stworzyć przepisy, by pogodzić interesy właścicieli oraz mieszkańców – postulowała Aneta Skubida.

Kolejny ważny temat to tzw. ustawa warszawska. – W 2002 roku uchwalono dokument, zgodnie z którym miasto stanowi jedną gminę. Konsekwencją jest fakt, że 90 proc. władzy skupionej jest w rękach jednej osoby oraz jednego organu: prezydenta i rady miasta. Głos rad dzielnic jest czysto doradczy – mówił Wojciech Matyjasiak, wiceburmistrz Ursynowa z ramienia Inicjatywy Mieszkańców Warszawy. – Ustawodawca przypisał nam mało znaczące kompetencje, a to przecież radni dzielnic są najbliżej mieszkańców, to z nimi mieszkańcy rozmawiają i zwracają się z prośbami o pomoc – podkreśli Matyjasiak. Pytamy zatem: czy będzie inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP, która pozwoli przekazać więcej władzy dzielnicom? – dopytywał wiceburmistrz.

– Współpracować będziemy z każdą osobą, która obejmie stanowisko Prezydenta RP, niezależnie od powiązań partyjnych. Chcemy również kandydaci pamiętali, że stolica to około 1,5 mln głosów. To prawie 10 proc. prawdopodobnej liczby głosów jakie zostaną oddane. Te głosy mogą zadecydować o wyniku wyborczym. Trzeba zatem nasze pytania potraktować naprawdę poważnie – podsumowała Aneta Skubida.

Zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Ruchy miejskie pytają PKW o wyniki wyborów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...