Rozłączcie się już

Paweł Krulikowski    2015-04-22 17:00:01

Selekcja pytań, niejasne reguły gry, uznaniowy dobór pytających poprzez wideo-czat. Witajcie w świecie hangoutów z kandydatami na Prezydenta RP. Jednym z największych humbugów trwającej właśnie kampanii.

Idea była szczytna i w założeniu interesująca. Oto za pomocą googlowskiego narzędzia do wideorozmów, pozwalającego na szeroką interakcję z otoczeniem (obraz, dźwięk, czat na żywo, wielu uczestników na raz) "Gazeta Wyborcza" postanowiła zorganizować spotkanie z kandydatami na urząd Prezydenta RP. Plan był prosty – w studiu „GW” siedzi kandydat, odpytuje go dziennikarz, moderatorzy przekazują pytania internautów, zaś zaproszeni goście (?) i osoby wpływowe w sieci (?) mają szansę przycisnąć potencjalnego przyszłego prezydenta w bezpośredniej rozmowie.

Po drugim hangoucie z kandydatem PiS Andrzejem Dudą widać, że pomysł nie wypalił. Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie swojej sesji osiągał oglądalność około 3000 widzów na raz. Andrzej Duda zamknął się w dwóch tysiącach. W tym samym momencie internauci "buszowali" po wszystkich zakamarkach sieci i większość z nich nawet przez chwilę nie pomyślała o obejrzeniu Komorowskiego czy Dudy. Zasadnym zatem wydaje się pytanie – czy w ogóle ma sens organizowanie wyborczego spotkania w chwili, kiedy ogromna część potencjalnych wyborców jednego czy drugiego kandydata PRACUJE? Kiedy zarabiają na późniejsze utrzymanie pięcioletniej kadencji Prezydenta? Kto wpadł na ten genialny pomysł, by organizować debatę w momencie, kiedy większość ma głowę zaprzątniętą swoimi prywatnymi sprawami?

Abstrahując od absurdalnej pory organizowania wyborczych hangoutów, nie obywa się również bez kontrowersji technicznych i moderacyjnych. Oczywistym było, że dziennikarze sympatyzujący z Dudą będą zadawać prowokacyjne pytania Komorowskiemu i odwrotnie. Jak zatem moderować sprawiedliwie? Nie da się. Zarzutów o filtrowanie niewygodnych pytań, zwłaszcza w stronę obowiązującego Prezydenta nie da się uniknąć. Kolejną kwestią jest możliwość komentowania wypowiedzi polityków. Tutaj ponownie handicap dostał obowiązujący prezydent. Otóż podczas wirtualnego spotkania z Bronisławem Komorowskim nie było możliwości dodawania komentarzy. W czasie dyskusji z Andrzejem Dudą taka opcja się pojawiła.

W zaproponowanej przez Google i "Gazetę Wyborczą" formule taki kampanijny event nie miał prawa się udać. Hangout ewidentnie zaprojektowano jako świetną zabawę dla technopolitologów i ekspertów z Twittera. Hasztag „narracja”, hasztag „Hangout”, hasztag „momentum”. Jeżeli miało to wypełnić brakujące elementy bezpośredniej interakcji z kandydatem na Prezydenta, to w żadnej części nie spełniło swojej roli. Przeciętny wyborca przeczyta o Hangoucie na stronie Gazety Wyborczej (Rzeczpospolitej, wPolityce, etc.), korzystając ze „ściągawki”, jaką przygotują mu dziennikarze. Według gustu. Koniec końców, przygotowane (zakładam, że w dobrej wierze) spotkania stają się eventem wybranych dla wybranych. Rozłączmy się już zatem. 

Źródło zdjęcia: www.facebook.com (profil Prezydenta RP Bronislawa Komorowskiego)

ZOBACZ TAKŻE:

Kreatorzy Kampanii na Uniwersytecie Warszawskim

Bitwa nie tylko o Anglię. Andrzej Duda w Londynie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...