Karuzela roszczeń wokół smoleńskiego pomnika

Karolina Wiśniewska    2015-04-24 07:56:47

Kwestia umiejscowienia pomnika smoleńskiego w ocenie władz Warszawy pozostaje zamknięta. Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonuje, że zdania nie zmieni, choć do okolicznych działek zgłaszają się kolejni spadkobiercy. Zaproponowana lokalizacja budzi coraz większe kontrowersje i rodzi nowe pytania o kolejne koszty – nie tylko polityczne czy wizerunkowe, ale również finansowe.

Pomnik przed Pałacem Prezydenckim okazał się niemożliwy ze względów konserwatorskich. Pomnikowi światła – jak doskonale pamiętamy – również powiedziano „nie”, ponieważ za bardzo nawiązywał do architektonicznych „trików” rodem z nazistowskich Niemiec. Skrzyżowanie ulic Trębackiej i Focha miało być idealnym miejscem do zadumy i wspomnień ofiar katastrofy smoleńskiej. – Z dala od zgiełku i lawiny turystów spacerujących po Krakowskim Przedmieściu – zachwalała na posiedzeniu Rady Warszawy pani prezydent. Roszczenia? Owszem – uprzedzono o tym, iż istnieją, ale nie w naturze, więc z zamknięciem sprawy miało nie być problemu. Dziś okazuje się jednak, że roszczeń jest więcej i – co najważniejsze – z prawem do zwrotu w naturze. 

Właścicielami działki, na której stanąć ma pomnik ofiar katastrofy jest rodzina Dzieduszyckich. Ich reprezentantem zaś mec. Jan Stachura, prowadzący wiele spraw związanych z warszawską reprywatyzacją. Ta nie wydaje się skomplikowana, choć powinna zostać rozstrzygnięta jeszcze w poprzednim roku (termin minął we wrześniu). Rodzina Dzieduszyckich zabiega o odszkodowanie w wysokości około 5 mln zł i najprawdopodobniej prędzej czy później pieniądze otrzyma (choć biorąc pod uwagę liczbę reprywatyzacyjnych spraw – raczej później).

– To roszczenie zawsze było do zapłacenia. Nie ma żadnego zagrożenia, że monument powstanie na prywatnej działce – mówiła na sesji rady 9 kwietnia pani prezydent. – To niepoważne rozwiązanie. A sama budowa może się przez to opóźnić – punktowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

Nie koniec problemu

Władze miasta przewidują, że postępowanie zakończy się decyzją odmowną zwrotu. Problem łatwo zostanie rozwiązany? Niekoniecznie, bowiem o prawo do swoich działek mogą zacząć ubiegać się inni spadkobiercy. Okolice Placu Piłsudskiego to wiele roszczeń i wiele nierozwiązanych spraw, a po decyzji o umiejscowieniu tam smoleńskiego pomnika, teren stał się szczególnie atrakcyjny. Dla właścicieli może oznaczać wzglęnie łatwy i duży zysk, dla miasta natomiast kolejne problemy.

W takiej sytuacji, może warto ponownie przeanalizować sprawę lokalizacji i postarać się odrzucić nazistowskie skojarzenia...?

ZOBACZ TAKŻE:

Platforma gra pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej

Gronkiewicz-Waltz: pomnik świateł jak nazistowski pomnik

Pomniki światła

Zdjęcie: Facebook.com/Fotomagoria Magdalena Głowacka / Muzeum Historii Polski

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...