Warszawska polityka... antykobieca?

Polityka Warszawska    2015-04-28 18:06:36

23-24 kwietnia z inicjatywy Krytyki Politycznej odbyła się konferencja EKSPERTKI.ORG. Dyskusje i warsztaty dotyczące roli kobiet w mediach oraz w polityce okazały się być owocną bazą do przemyśleń i zachęciły mnie do zwrócenia uwagi na to jak sytuacja przedstawia się w Warszawie.

Organizatorzy konferencji pokreślili fakt, że pośród komentatorów bieżących wydarzeń w mediach jest tylko 13 proc. kobiet. Pomimo, że rdzeniem rozmów był widoczny brak uczestnictwa ekspertek w publicznych debatach, uwagę przykuł także problem silnej dominacji mężczyzn w polskiej polityce.

Z pozoru wydawać by się mogło, że skoro urząd prezydenta w stolicy obejmuje kobieta, będzie można liczyć na inicjatywy wspierające warszawianki. W ostatnich latach rządów brakuje jednak wyraźnych działań mających być silną odpowiedzią na potrzeby żeńskiej części mieszkańców Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz niejednokrotnie podkreślała w wypowiedziach, że "feminizm jest jej bliski". Jest on jednak skierowany w stronę katolicką, czyli tzw. "nowego feminizmu" jak go określał Jan Paweł II. Wydaje się, że pani prezydent, mimo zaangażowania w problemy społeczne, dystansuje się od kwestii związanych z kontrowersjami wokół praw kobiet. W wywiadzie w Radiu Zet na sugestię Moniki Olejnik, że in vitro może być jednym ze sposób rozwiązania problemu bezpłodności, powiedziała: "Ale to nie jest taki problem, społeczny problem to jest bezrobocie, to są młodzi ludzie (...)". Innym razem oświadczyła, że kościół jest "pro-kobiecy". Nie odbieram możliwości wyrażania własnego zdania, jednak stwierdzenie "bliskości feminizmu" blaknie po przeczytaniu innych wypowiedzi.

Zdjęcie z konferencji EKSPERTKI.ORG, Facebook.com/KrytykaPolityczna

W tym momencie wraca temat polityki zdominowanej przez mężczyzn. Kiedy spojrzymy na skład obecnego samorządu, to poza panią prezydent niewiele w nim kobiet. Rolę zastępców, sekretarza i skarbnika odgrywa płeć męska. Być może w otoczeniu mężczyzn trudniej walczyć o równouprawnienie? Wierzę w dobre intencje pani prezydent, w końcu sama przeszła długą polityczną drogę i wie, na ile trudno przebić się w tej „samczej” rzeczywistości. Warto jednak, by obejmując tak ważne stanowisko i znając od podszewki system walki o głos w polityce gromadziła wokół siebie więcej kobiet. Chociaż dwa miejsca wśród zastępców mogłyby zostać przeznaczone dla „polityczek” i nie przekona mnie argument, że nie było wystarczająco kompetentnych pań na to stanowisko.

W tym wypadku, po prostu presja męskiej większości mogła zrobić swoje. Oczywiście nie chodzi o to by na siłę kogokolwiek do warszawskiej polityki wpychać. Uważne rozejrzenie się za ludźmi z rzeczywistym potencjałem, dobrze by jednak zrobiło. Stawianie mężczyzn w roli bardziej kompetentnych, pomimo równych kwalifikacji jest odwiecznym problemem. Wyjście mu naprzeciw, co mogłaby zrobić Hanna Gronkiewicz-Waltz, byłoby świetnym przykładem dla innych polityków czy urzędników obsadzających stanowiska.

Równouprawnienie ma za sobą pociągać możliwość uczestnictwa kobiet i mężczyzn w życiu publicznym w równym stopniu. W składzie Rady Warszawy liczba obu płci jest mniej-więcej wyrównana. Przewodniczącymi są kobiety. To cieszy. Trudniej jednak zmierzyć na ile, w dalszym ciągu, myślenie kobiet jest podporządkowane temu, co mówią mężczyźni. Można powiedzieć, że polityka jest dżunglą, w której wysoki poziom testosteronu jest promowany – w końcu trzeba walczyć o przetrwanie. Nie zaszkodziłoby jednak trochę wyhamować i odciąć się od hormonalnej burzy, wypromować kult kompetencji bez patrzenia na płeć. Kobiety nic nie chcą panom odbierać, chcą móc tylko w równym stopniu decydować o tym, co dzieje się dookoła. Chcą być ekspertkami i chcą, by ich głos szanowano. Na konferencji EKSPERTKI.ORG przypomniano tytuł słynnego filmu Marca Allégreta "Bądź piękna i milcz". Można go sparafrazować i powiedzieć: "Bądź jaka chcesz i mów", respektowania takiego hasła w polskiej polityce wciąż brakuje.

Autorka: Karolina Rogaska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Okopana lewica

Warszawa będzie smart?

Zdjęcie główne: Facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...