Futbolowa Warszawa w maju

Adam Kielar    2015-04-30 07:56:11

W maju Warszawę czeka mnóstwo piłkarskich emocji. Wydarzeniem bez precedensu w historii nie tylko stołecznej, ale polskiej piłki będzie finał rozgrywek Ligi Europy UEFA na Stadionie Narodowym, ponadto już 2 maja na tym samym obiekcie warszawska Legia oraz poznański Lech zmierzą się w walce o Puchar Polski.

Finał Ligi Europy

Po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się finał ogólnoeuropejskich rozgrywek piłkarskich. 27 maja na Stadionie Narodowym zmierzą się dwie najlepsze ekipy Ligi Europy UEFA. Uczestnicy meczu zostaną wyłonieni z dwóch półfinałów. Zagrają w nich włoskie SSC Napoli z ukraińskim Dnipro Dniepropietrowsk oraz hiszpańska Sevilla FC z włoskim klubem AC Fiorentina. Hiszpanie mają szansę obronić tytuł, zdobyty w 2014 roku na Juventus Stadionie w Turynie. Pokonali wówczas portugalską ekipę Benfica Lizbona w rzutach karnych (4-2).

Okazały puchar Ligi Europy trafił już do Warszawy. We wtorek, 28 kwietnia prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odebrała go z rąk Zbigniewa Bońka, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz piłkarzy Sevilli FC, ubiegłorocznego triumfatora tych rozgrywek. – Cieszę się, że dzisiaj inaugurujemy to wielkie wydarzenie sportowe poprzez przekazanie nam, jako Miastu Gospodarzowi, tego pięknego trofeum. Dołożyliśmy wszelkich starań aby wydarzenia przedmeczowe jak i sam mecz finałowy, odbyły się w komfortowych, przyjaznych warunkach zarówno dla zawodników, kibiców  oraz gości z całej Europy. Dzisiejsza ceremonia to początek zaplanowanego na najbliższy miesiąc Trophy Tour-u, czyli cyklu imprez, podczas których mieszkańcy stolicy będą mogli zobaczyć puchar. – mówiła podczas przekazania trofeum Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Miasto oraz Polski Związek Piłki Nożnej nawiązały współpracę ws. wolontariatu podczas tego spotkania. – Bardzo ważne jest tworzenie jak największej liczby okazji do zaangażowania mieszkańców w życie miasta. Organizacja dużych wydarzeń sportowych jest jedną z nich. Dzięki realizacji wspólnego projektu, wolontariusze po raz kolejny pomogą kibicom i turystom poczuć wyjątkową atmosferę piłkarskiego święta w stolicy – powiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

fot. um.warszawa.pl / R. Motyl

Do głównych zadań wolontariuszy będzie należało informowanie kibiców i turystów o sposobach poruszania się po mieście, atrakcjach stolicy oraz współpraca z pozostałymi służbami dbającymi o właściwą organizację wydarzenia. W maju wolontariusze z „miejskiej grupy” będą wspierać także organizację Trophy Tour w różnych miejscach w Warszawie. Wolontariusze koordynowani bezpośrednio przez Polski Związek Piłki Nożnej, będą działać m.in. w obszarze akredytacji, logistyki, obsługi mediów oraz marketingu.

Podczas imprezy Trophy Tour, Puchar Ligi Europy będzie można zobaczyć w różnych miejscach stolicy, między innymi w Multimedialnym Parku Fontann na Pozdamczu (2 maja), w Pałacu Kultury i Nauki (9 maja w Sali im. Kisielewskiego), podczas Święta Saskiej Kępy (23 maja) oraz w czasie półfinałów i finałów Mini Mistrzostw Warszawy na placu Zamkowym, 26 i 27 maja (na pl. Zamkowym). Puchar zostanie wystawiony także w ratuszu oraz objedzie kilka stołecznych szkół podstawowych.

Puchar Polski

Dużo szybciej, bo już w najbliższą sobotę, na Stadion Narodowy przyjadą finaliści Pucharu Polski – Legia Warszawa oraz Lech Poznań – obecny mistrz i wicemistrz kraju (a także lider i wicelider tabeli Ekstraklasy). Obydwa zespoły będą żywiołowo dopingowane przez swoich fanów – do rozdysponowania było po ok. 10 tysięcy biletów dla zorganizowanych grup kibiców, które rozeszły się bardzo szybko (choć jeszcze w poniedziałek pojawiały się pojedyncze zwroty). Kibice „Kolejorza” przyjadą na stację Warszawa-Stadion 8 pociągami specjalnymi, w tym po jednym z Piły oraz Gniezna. Fani stołecznej drużyny z kolei przejdą w przemarszu spod stadionu przy Łazienkowskiej 3. Kibice obydwu klubów zapowiadają uświetnienie tego spotkania oprawami.

źródła: um.warszawa.pl, PZPN.pl

zdjęcie główne: Przemysław Jahr / Wikimedia Commons

Zobacz także:

12. Edycja Nocy Muzeów już wkrótce!

Maturalny Kampus UW – WDiNP uczy WoSu

Sulejówek bez Akademii Legii

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...