Domki fińskie uratowane

Polityka Warszawska    2015-04-29 18:33:06

Przyszłość znajdujących się na Jazdowie domków fińskich od dawna stała pod dużym znakiem zapytania. Na wczorajszej konferencji podsumowującej konsultacje społeczne wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak ogłosił, że osiedle ostatecznie zostanie zachowane. – Wynik konsultacji społecznych jest dla nas wiążący – powiedział burmistrz Śródmieścia Wojciech Turkowski.

Osiedle drewnianych domków w samym centrum Warszawy powstało w ramach reparacji wojennych Finlandii na rzecz ZSRR w 1945 roku. Początkowo miało istnieć tylko 5 lat, jako tymczasowe mieszkania pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Przetrwało jednak do dzisiaj, jako jedna z nielicznych tego typu inwestycji w Polsce. W domkach przy ul. Jazdów mieszkali m. in. Jonasz Kofta i Barbara Wrzesińska. Z początkowej liczby 90 parterowych domków jednorodzinnych do dziś pozostało ich 27, z czego 11 jest wciąż zamieszkanych.

Obrona Jazdowa

W 2011 roku Wojciech Bartelski, ówczesny burmistrz Śródmieścia, ogłosił, że miasto postanowiło pozbyć się domków, które – zdaniem zarządu dzielnicy  były „wyeksploatowane” i nie pasowały do reprezentacyjnej dzielnicy gmachów rządowych i ambasad. O całej sprawie pisała wówczas „Polityka Warszawska”. W ratowanie osiedla włączyli się miejscy aktywiści, a także ambasador Republiki Finlandii. W okresie letnim puste domki udostępniono nieodpłatnie społecznikom, którzy zainicjowali akcję „Otwarty Jazdów”, w ramach której prowadzono warsztaty, dyskusje, koncerty, wystawy i spotkania kulturalne. Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich „Jazdów” zebrało prawie 2 tys. głosów poparcia pod wnioskiem o konsultacje społeczne w sprawie osiedla. Te zakończyły się zwycięstwem zwolenników pozostawienia domków fińskich w obecnej postaci. Wymagać to jednak będzie zmian w studium zagospodarowania miasta, które przewiduje w tym miejscu budynki administracji publicznej.

Co dalej?

– Główną funkcją tego obszaru chcemy uczynić działalność kulturalno-społeczną otwartą dla całego miasta – powiedział Jóźwiak. Ponadto domki mają służyć celom edukacyjnym, a także pełnić funkcje rekreacyjne i mieszkalne. Z jedenastu rodzin wciąż zamieszkujących Jazdów, osiem ma zamiar tam pozostać, a w drugim tygodniu maja zostanie ogłoszony konkurs na najem niewykorzystywanych domków. Władze planują zorganizować również konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania terenu osiedla. Prace oceniać ma komisja, w której zasiądą osoby zaangażowane w obronę domków. – To będzie najdalej idąca partycypacja społeczna – zaznaczył Turkowski, który wraz z przedstawicielem „Otwartego Jazdowa” podpisał list intencyjny o współpracy. Według przewidywań ratusza, konkurs zostanie ogłoszony na początku sierpnia, jego rozstrzygnięcie planowane jest na grudzień tego roku, wtedy też będą znane konkrety. – Mamy nadzieję, że w drugiej połowie 2016 roku moglibyśmy już przystąpić do realizacji tego, co będzie z tej koncepcji wynikało – powiedział Turkowski.

AUTOR: Jacek Stawiany

 

ZOBACZ TAKŻE:

Ochocki partycypacyjny klops. Projekt „zagraża bezpieczeństwu”

Miasta idą po władzę

Joanna Erbel: Ruchy miejskie potrzebują nowej formuły

Zdjęcie: Facebook.com/jazdow

Źródła: PAP, Gazeta Wyborcza

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...