Warszawa gra o prestiż

Bartłomiej Kozek    2015-05-03 08:42:06

Polityka miejska rozgrywa się nie tylko na szczeblu lokalnym. Włodarze miast rywalizują o uznanie globalnych inwestorów i prestiż zdobywany w przeróżnych rankingach. Czasem również współpracują na rzecz osiągnięcia wspólnego celu. Warszawa nie jest tutaj wyjątkiem.

Rzut oka na tegoroczne aktualności, umieszczone na stronie internetowej urzędu miasta pokazuje, że ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz poważnie traktuje swoje zapowiedzi z kampanii wyborczej o europejskich czy wręcz globalnych aspiracjach stolicy Polski. 

Dla jednych będą one przejawem kompleksów. Dla innych – skupiania się np. na ściąganiu globalnych czy międzynarodowych inwestorów zamiast poprawiania jakości życia osób mieszkających w mieście. Dla jeszcze innych – kolejnym narzędziem uprawiania polityki.

Miejska dyplomacja

Nie oceniając chwilowo słuszności powyższych opinii warto pokrótce przedstawić wydarzenia, na które stołeczny ratusz poświęca swój czas i uwagę – te zaś przyjmują najróżniejsze formy.

Dla przykładu – Warszawa wzięła w marcu udział w międzynarodowych targach inwestycyjnych w Cannes, oferując globalnym inwestorom 10 nieruchomości w Śródmieściu, na Pradze Północ oraz Południe. Wraz z 10 innymi, europejskimi miastami zakończyła projekt „Cross Innovation”, nakierowany na wymianę dobrych praktyk w dziedzinie transferu innowacji. 

Pod koniec marca w ramach międzynarodowej akcji „Godzina dla Ziemi” na 60 minut zgasła iluminacja miejsc takich jak Pałac Kultury i Nauki, mury obronne Starego Miasta czy stołeczne mosty. Już wkrótce ruszyć ma kolejna edycja Europejskiej Rywalizacji Rowerowej, której celem jest promowanie tego ekologicznego środka transportu oraz zdrowego trybu życia.

Do powyższej listy powinniśmy jeszcze dopisać sukces stolicy Polski w… Monopoly. Dzięki zajęciu 6. pozycji w głosowaniu internetowym Warszawa znalazła się na planszy tegorocznej edycji tej popularnej gry. Sukces ten stołeczny ratusz musi sobie cenić szczególnie mocno, skoro w towarzyszącym mu komunikacie radość z tego zwycięstwa deklaruje sama Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pani prezydent musiała się również ucieszyć z ciepłych słów, jakie w polskiej edycji swej książki „Gdyby burmistrzowie rządzili światem” napisał pod jej adresem amerykański politolog, Benjamin Barber, ruszający z krucjatą na rzecz emancypacji metropolii od władz państw narodowych oraz ich ścisłej współpracy w mierzeniu się z problemami, takimi jak zmiany klimatu.

Zielona Warszawa?

Co ciekawe, praca nad międzynarodowym wizerunkiem może być realizowana czasem z takim zapałem, że osiągnięcia miasta w tej czy innej dziedzinie mogą być bardziej znane… poza Warszawą. Tak jest chociażby we wspomnianych przed chwila zmianach klimatu. Stolica naszego kraju uczestniczy w szeregu inicjatyw, nakierowanych na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, takich jak Porozumienie Między Burmistrzami czy inicjatywa C40 Cities.

W ramach tej ostatniej opublikowany został niedawno raport „Green Building City Briefs”, który w syntetycznej formie podsumowuje działania podmiotów publicznych i prywatnych w kilkudziesięciu miastach całego świata, nakierowanych na rozwój energetyki odnawialnej oraz poprawy efektywności energetycznej budynków. 

Okazuje się, że choć Warszawie do ideału w tej dziedzinie jeszcze sporo brakuje, to jednak podejmowane przez nią działania nie odbiegają daleko od tych, podejmowanych przez inne europejskie metropolie. Choć nasze miasto ma dość ograniczone uprawnienia w kwestii narzucania standardów energetycznych budynkom prywatnym (w przeciwieństwie do np. Sztokholmu, Rotterdamu, Mediolanu czy Bazylei), to już w wypadku możliwości kształtowania polityki energetycznej budynków publicznych ma mieć większość potrzebnych jej narzędzi – co ciekawe, więcej niż Kopenhaga czy Londyn.

Jakie są ramy prowadzenia przez Warszawę polityki nakierowanej na podnoszenie efektywności energetycznej budynków? Raport zauważa, że od roku 2020 wszystkie nowe budynki w Polsce będą musiały powstawać w standardzie bliskim budownictwu pasywnemu, a więc konsumować mają niewielkie ilości energii w porównaniu do „standardowego”. W wypadku budynków publicznych zasada ta obowiązywać ma już od roku 2018. 

Nasze miasto ma również wykorzystywać środki z wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020 do inwestowania w termorenowację budynków mieszkaniowych, chwali się również dedykowanymi dla szkół programami edukacji ekologicznej. Raport podkreśla dobre praktyki, realizowane w takich miejscach jak wieżowiec Warsaw Financial Center (poziom recyklingu w budynku na poziomie 75 proc.) czy budynek Victoria przy ul. Kasprzaka (większa efektywność wykorzystania wody).

Niestety, nie we wszystkich kategoriach stolica Polski może pochwalić się równie dobrymi osiągami. Raport wskazuje na braki w dostępie do danych, umożliwiających badanie efektywności energetycznej budynków w mieście oraz nieszczególnie imponujące osiągnięcia w tworzeniu ekologicznie wzorcowych budynków publicznych oraz komercyjnych.

Walka o reputację

Mimo tego, patrząc na prasę, jaką ma Polska w europejskich mediach, jeśli chodzi o unijne i globalne negocjacje klimatyczne Warszawie udało się pozytywnie odróżnić. Rzecz jasna kwestią do dyskusji pozostaje to, na ile wiarygodne są wnioski wysunięte w raporcie „Green Building City Briefs”. Ekolodzy mogą wytknąć nazbyt optymistyczne podejście do prezentowanych przez ratusz działań, miejscy urzędnicy kontrować z kolei, że podejmują prace nad udostępnieniem opinii publicznej danych, dotyczących prowadzonej przez siebie polityki energetycznej.

Nie da się jednak ukryć, że Warszawa ostatnimi czasy na globalnej scenie miejskiej poczyna sobie nader śmiało.

Zdj. Okładka publikacji "Green Building City Market Briefs"

ZOBACZ TAKŻE:

Monopol na nieomylność

Nowa energia dla miasta

Hanna Gronkiewicz-Waltz przeciw Donaldowi Tuskowi

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...