Oświatowy alarm. Brak miejsc dla najmłodszych

Karolina Wiśniewska    2015-05-01 09:00:35

Dla setek rodziców warszawskich dzieci to nie był udany tydzień. Zarówno w przedszkolach, jak i szkołach podstawowych skończył się pierwszy etap rekrutacji. Opublikowano listy przyjętych maluchów, na których zabrakło blisko dwóch tysięcy pierwszoklasistów w szkołach rejonowych i ponad trzech tysięcy przedszkolaków. Miejsc w publicznych placówkach jest zdecydowanie za mało, a zdezorientowani rodzice pytają – co dalej.

Już na początku tego roku „Polityka Warszawska” donosiła, że w sprawie miejsc w przedszkolach stolica ściga się z czasem. W tym roku bowiem, zgodnie z postanowieniami znowelizowanej ustawy o systemie oświaty, miasto musi zagwarantować miejsca w przedszkolach nie tylko pięciolatkom, lecz także dzieciom czteroletnim (jeśli rodzice będą tego chcieć). Do rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 pozostało wprawdzie kilka miesięcy, powody do obaw również mnożą się z każdym dniem.

Brak dziecka na liście

W obecnym roku szkolnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach uczęszcza 50 tys. dzieci. Rekrutacja na przyszły rok wystartowała na początku marca. Wówczas Katarzyna Pieńkowska ze stołecznego ratusza zapewniała, że do końca roku przybędzie 1100 nowych miejsc. Kiepskie to jednak pocieszenie dla tych rodziców, którzy na ogłoszonych w poniedziałek listach przyjętych nie zobaczyli swojego dziecka.

W procesie rekrutacji kluczową rolę odgrywały specjalne punkty. Na dodatkowe liczyć mogli m.in. te maluchy, które wychowywane są w rodzinach niepełnych, wielodzietnych lub przez rodziców niepełnosprawnych. W niektórych przypadkach w grę wchodził także dochód danej rodziny. Po pierwszym etapie rekrutacji miejsc zabrakło dla ponad 3 tys. trzy-, cztero- oraz pięciolatków.

Białołęka – niechlubny rekord

Wbrew pozorom, władze wielu (nawet tzw. „młodych”) dzielnic są zadowolone z przebiegu całego procesu. Miejsc wprawdzie brakuje (na Ursynowie – 125 trzylatków, Ursus – 250, Bemowo – 230), ale, jak przekonują, w poprzednich latach niezakwalifikowanych maluchów było więcej. Rodzice mają na ten temat jednak inną opinię, a wskazane liczy nie powinny – ich zdaniem – stanowić powodu do dumy. Najgorsza sytuacja panuje m.in. na Wilanowie czy Targówku, gdzie bez przedszkola pozostaje ponad 300 dzieci. Niechlubny rekord padł jednak na Białołęce, w której na listach nie znalazło się ponad 500 trzyletnich maluchów. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów jest porozumienie z prywatnymi placówkami, co próbuje się wcielać w życie właśnie na Białołęce i w Wilanowie.

Porozumienie – jak już pisaliśmy – polega na tym, że rodzice płacą za dzieci tak, jakby przebywały one w przedszkolach publicznych, a prywatni właściciele dostawają od miasta wyższą dotację tj. na każdego z 75 proc. do 100 proc. wydatków bieżących (ok. 800 zł, nie zaś – jak obecnie – 620zł). Na Białołęce udało się dogadać już z dwoma placówkami.

Na razie rodzice nieprzyjętych maluchów mogą składać odwołania. Mają czas do 7 maja. Przyjmowanie dzieci ostatecznie zakończy się na początku czerwca. Miasto przekonuje, że nie ma powodu do paniki. Po wakacjach zostają około setki wolnych miejsc. Niemniej jednak są to na ogół miejsca w dzielnicach centralnych: Ochota lub Śródmieście.

Wilanów. Nie ma miejsca dla pierwszaków

W podobnej sytuacji są rodzice pierwszoklasistów. Tu do szkół nie dostało się łącznie 1976 dzieci. – Wszyscy, którzy 1 września 2015 r. rozpoczynają naukę w klasie pierwszej mają zapewnione miejsce w szkole obwodowej – informują urzędnicy miejscy. – Póki co miejsc jednak nie ma – w kontrze alarmują rodzice. Najgorsza sytuacja ponownie występuje na Bemowie, Białołęce i w Wilanowie. 29 dzieci z rejonu należącego do szkoły przy ul. Gubinowskiej nie zakwalifikowało się do żadnej szkoły publicznej, z rejonu szkoły przy ul. Uprawnej – 25, a przy ul. Wiertniczej – 10.

– Rodzice, którzy wskazali szkołę obwodową na liście preferencji, powinni potwierdzić (do 5 maja) wolę zapisu dziecka do klasy pierwszej – mówią przedstawiciele UM. Zgodnie z prawem, dzielnica będzie musiała znaleźć dla nich miejsca. Gdzie? Jak i kiedy? Nie wiadomo.

Na Wilanowie budowana jest obecnie szkoła podstawowa, ale uczniów jest tak dużo, że zarówno rodzice maluchów, jak i władze dzielnicy obawiają się, że to nie wystarczy. W związku z tym, na środowej sesji Rady padła deklaracja o kolejnej placówce. Na razie dzielnica pozostaje na etapie szukania lokalizacji.

Klasa pierwsza „n”?

Klasy pierwsze nie powinny na ogół liczyć więcej niż 25 osób. W zaistniałej sytuacji owy limit najprawdopodobniej zostanie przekroczony. Jest to możliwe, pod warunkiem, że uczniów nadzorować będą dwie osoby (nauczyciel + asystent), a nie jedna. W niektórych szkołach podstawowych tworzy się rekordowe liczby nowych pierwszych klas (np. w jednej z placówek na Białołęce można by utworzyć 16 pierwszych klas, na Gocławiu – 14, od "A" do "M".).

Miasto podejmuje próby

Miasto stara się inwestować w nowe przedszkola. Do roku 2017 przeznaczono na ten cel ponad 70 mln zł. To jednak wciąż za mało. Poza tym, za takie zmiany jak opisywane porozumienia z prywatnymi przedszkolami ratusz wziął się niemal w ostatniej chwili. Uchwała została przyjęta przez radnych na sesji 12 lutego – niecały miesiąc przed startem rekrutacji! Biuro Edukacji oszacowało, że w wyniku otwartych konkursów uda się pozyskać około 500 nowych miejsc.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Będzie taniej w przedszkolach. Czy będzie ich więcej?

Miasto stawia na edukację

Stracony czas Saskiego Zakątka

 

Zdjęcie główne: http://pixabay.com/  CC0 Public Domain / FAQ

Zdjęcie 2: Facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

Źródła: edukacja.warszawa.pl, pap.pl, warszawa.gazeta.pl, 

 
 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...