Święcił się 1 maj

Bartłomiej Kozek    2015-05-01 16:52:40

Można było na ostro lub nieco łagodniej, lecz – mając na względzie ocenę aktualnej rzeczywistości – na pewno nie "na różowo". Cofając się o ponad sto lat albo nieco bliżej teraźniejszości. Najlepiej z czerwonym sztandarem, choć zielone i niebieskie też akceptowano. Robotnicze święto w Warszawie za nami.

W tym roku nie było wielkiego, związkowego pochodu. Organizujące go zwykle Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych stwierdziło, że jest świeżo po dużych demonstracjach i marszu gwiaździstym na kancelarię premiera, więc postawiło zatem na bardziej kameralne działania, upamiętniające Międzynarodowe Święto Pracy.

Na Placu Grzybowskim…

Kilkudziesięciu związkowców, działaczy SLD (wśród których znalazł się m.in. sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski, lider stołecznych struktur Sebastian Wierzbicki oraz wiceprzewodnicząca partii i stołeczna radna, Paulina Piechna-Więckiewicz), polityków PPS z liderem Bogusławem Gorskim na czele, a także aktywistów Unii Pracy pojawiło się na placu Grzybowskim, by przypomnieć krwawe wydarzenia z 13 listopada 1904 roku.

Wówczas chronione przez Organizację Bojową PPS zgromadzenie, będące efektem pogłosek o masowym naborze do wojska carskiego na wojnę rosyjsko-japońską zostało rozpędzone przez siły carskie.

Jak przypominali organizatorzy zgromadzenia, było to pierwsze wystąpienie zbrojne od powstania styczniowego, które łączyło postulaty niepodległościowe z socjalnymi. Było ono również preludium do rewolucji, która objęła Rosję i zajęte przez nią ziemie polskie w roku 1905.

Odtworzono "Czerwony sztandar" i przypomniano wiersz Władysława Broniewskiego "Bezrobotni". Podniesione zostały również współczesne problemy – rozwarstwienie społeczne, niskie i selektywne świadczenia rodzinne czy rozpowszechnienie się umów śmieciowych.

Część zgromadzonych przybyła bezpośrednio spod Cytadeli, gdzie uczciła pamięć więzionych i mordowanych w carskiej twierdzy działaczy społecznych, i niepodległościowych.

Na Rondzie de Gaulle'a...

Zgromadzenie Ruchu Sprawiedliwości Społecznej rozpoczęło się o 11.00 – z godzinnym opóźnieniem. Wyczekiwanie wynagradzał nowo utworzony, Warszawski Chór Rewolucyjny, zagrzewający przybyłych m.in. „Czerwonym Sztandarem” czy „Avanti Popolo”. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele jednego z lewicowych ugrupowań kurdyjskich.
Nie da się ukryć, że stancjonarną jego część zdominował Piotr Ikonowicz, znany z długich i nierzadko dosadnych przemówień. Tym razem było podobnie, a jego diagnoza sytuacji społecznej w Polsce była miażdżąca. 

– W kalendarzu 1 maja nadal jest czerwony, mimo iż robotników próbuje się zatupać! Polska jest państwem bankowym, choć nie było tego w konstytucji. 80 proc. ludzi w naszym kraju nie ma oszczędności i wpada w ręce lichwiarzy zamiast móc liczyć na zasiłek. Media naganiają im klientów zamiast być narzędziem komunikacji. Musimy płacić na reklamy lichwiarzy, którzy potem zabierają pieniądze na buty dla dzieci. Zabiera się nam wszystko – od mieszkania aż po dzieci, które odbiera nam pomoc społeczna i nagle od razu znajdą się pieniądze na ich utrzymanie – komentował.

– Wkrótce wybory – wybierzmy w castingu najładniejszego kandydata na kustosza żyrandola! Urząd prezydenta jest dziś w Polsce droższy od utrzymania monarchii brytyjskiej. Tam Tony Benn (znany na Wyspach Brytyjskich polityk lewicowy – przyp. red. PW) zaproponował zachowanie monarchii i przeniesienie tego urzędu do ministerstwa turystyki. Jestem za tym, żeby wycieczki szkolne w Polsce również mogły zwiedzać flinty Komorowskiego – żartował.

W trakcie swojego przemówienia pochwalił się klasową strukturą swojego ugrupowania. Wedle jego słów, 80 proc. działaczy to robotnicy, choć do powiązanej z nim Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej coraz częściej zgłaszać się mają zagrożeni deklasacją przedstawiciele klasy średniej. Podziękował za przybycie widocznym w tłumie działaczom Partii Zieloni (na demonstracji obecny byli m.in. przewodniczący tej partii, Adam Ostolski oraz Agnieszka Grzybek, a także szef struktur warszawskich, Dominik Pucek), działaczom powstającej partii Razem oraz wicemarszałkini Sejmu Wandzie Nowickiej.

– Na jesieni nie pójdziemy przed wyborami do banków, pójdziemy na ulice! – zadeklarował. Manifestanci (policja mówi o 200 osobach) ruszyli następnie pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

W parku Rydza-Śmigłego…

Sojusz Lewicy Demokratycznej postanowił postawić na odbywający się już od kilku lat Piknik Europejski, mający przypominać o innej rocznicy – wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004. Wstąpienia, które SLD uważa za jeden ze swych największych sukcesów politycznych minionych lat.

– Ciesząc się z tej rocznicy nie przestajemy pytać rządzących o to, czy dobrze wykorzystują tę szansę. Wydłużają się kolejki do lekarza, a dobry system edukacyjny jest coraz bardziej odległy. Polska nie dzieli się, jak mówi prezydent Komorowski, na Polskę radykalną i racjonalną, lecz na posiadających płatną pracę i na tych, którzy jej nie mają. Na tych, których stać na leki czy wysłanie dzieci na wakacje i na tych, którzy nie mogą sobie na to pozwolić – mówił w swym przemówieniu lider SLD, Leszek Miller.

– Wkrótce wybory prezydenckie i parlamentarne. Potrzeba więcej posłów lewicy, aby Polska szukała sobie przyjaciół, a nie wrogów. Polska powinna być przyjazna dla Rosji i oczekujemy, że Rosja będzie przyjazna dla Polski. Czuję się zażenowany tym, że od paru dni najwyższe władze państwowe zajmują się grupą motocyklistów tak, jakby to była kolumna pancerna – komentował bieżące wydarzenia.

Jan Guz, przewodniczący OPZZ, tłumaczył, dlaczego związkowcy przypominają o sobie w tym dniu. To data szczególna, wyryta walką wielu pokoleń. Na murach Cytadeli wyryła się krwią walka o postęp i demokrację, tak jak i na placu Grzybowskim walczono o postęp cywilizacyjny. Także dziś walczymy o postęp społeczny – jak bowiem można pracować za 5 złotych na godzinę na umowach śmieciowych?

Guz skrytykował dążenia władz do wyłączenia polskich pracowników transportowych z wypłacania im płacy minimalnej za wykonywaną w Niemczech czy Francji pracę w obowiązującej w tych krajach wysokości. Apelował również o przyjęcie Karty Praw Podstawowej oraz Europejskiej Karty Społecznej.

W innych miejscach…

 Od 11.30 do 14.30 na ulicach (od placu Osterwy do Pałacu Prezydenckiego) można było dostrzec manifestujących w osobnym od pochodu RSS przemarszu.

 O 14.00 przed terenem dawnej Fabryki Samochodów Osobowych przy ulicy Jagiellońskiej zgromadzili się działacze Polski Społecznej. Chcieli w ten sposób przypomnieć o zakładach przemysłowych, które nie przetrwały transformacji ekonomicznej i zaapelować do rządu o realizację planu reindustrializacji Polski zamiast stawiania na gospodarkę opartą na niskich kosztach pracy.

 O 15.00 w Ogrodzie Saskim zgromadzili się działacze autonomicznych środowisk nacjonalistycznych, którzy przemaszerowali na Plac Zamkowy.

Czy wiesz, że…

 W roku 2015 na wspomnianym na początku tekstu placu Grzybowskim Janusz-Korwin-Mikke znalazł miejsce na swój plakat wyborczy? Jego zakup sfinansowany został w wyniku akcji internetowej z datków indywidualnych działaczy i sympatyków.

 W tym roku nie odnotowano zjazdu Ruchu Palikota/Twojego Ruchu w Pałacu Kultury i Nauki? Janusz Palikot nie zadeklarował tym samym dziś w Sali Kongresowej chęci budowy fabryk przez państwo.

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Lewica świętuje 1 maja

Dzień tańca i gniewu. 1 maja w stolicy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...