WWS i Piotr Guział – "nowe otwarcie"

Karolina Wiśniewska    2015-05-05 07:59:42

Mniej aktywny ostatnio Piotr Guział oficjalnie ogłosił swój powrót do polityki. Na razie – „tylko” tej warszawskiej. Jako radny chce ponownie działać na rzecz miasta i jego mieszkańców. Podobnie jak cała Warszawska Wspólnota Samorządowa, która po chwilowej stagnacji ma „budzić się do życia”. Kariera poselska? – Póki co nie ma odpowiedniej formuły politycznej – odpowiada, choć startu definitywnie nie wyklucza.

Najpierw jako burmistrz Ursynowa, potem inicjator akcji referendalnej i kandydat na prezydenta Warszawy. Piotr Guział z pewnością nie należał do tych samorządowców, o których mówiło się mało. Raz w lepszym, innym razem w nieco gorszym świetle (pamiętamy kontrowersyjne wpisy na Twitterze) – pozostał pod stałą „obserwacją” warszawskich mediów. Po wyborach, w wyniku których został członkiem rady miasta – zniknął. Od czasu do czasu komentował wprawdzie stołeczne wydarzenia, ale na pierwszy rzut oka widać było, że powyborcza aktywność byłego burmistrza nie jest nawet w połowie taka, jak przed kampanijną burzą.

Wewnętrzna emigracja

– Wracam. Dziś znów mam wolę działania – poinformował na oficjalnym, umieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu. Film szybko rozprzestrzeniał się po sieci, a wszyscy – w ślad za jego tytułem – zaczęli zadawać pytanie: „Gdzie Guział był kiedy go nie było?”.

Radny przyznaje wprost, że po dwóch wyczerpujących kampaniach (samorządowej, a wcześniej referendalnej) dopadł go syndrom chwilowego „wypalenia”. Był zmęczony, nie miał ochoty rzucać się w wir bieżących wydarzeń, pisać ani komentować. – Musiałem odpocząć – oświadcza, a dziś kiedy wszystkie sprawy uporządkował zapowiada, że wraca do intensywnej pracy. – Można być radnym rośliną, jak większość członków naszej rady, których nazwisk często w ogóle nie znamy, bo są zwyczajnie anonimowi. Ja nie chcę być radnym anonimowym – przekonuje w rozmowie z „Polityką Warszawską”.

Pytany o planowane działania mówi, że w Warszawie jest bardzo dużo spraw, którymi można się zająć. Nowych problemów, a w ślad za nimi nowych pomysłów dostarcza mu każde posiedzenie rady miasta, a nawet codzienny przegląd prasy. Jako przykład podaje chociażby skandaliczną sprawę reprywatyzacji, o której władza przypomina sobie przed wyborami czy też „nieprzemyślany” – jego zdaniem – pomysł „Miliona drzew dla Warszawy” (choć tu pojawia się niekonsekwencja, bo na ostatniej sesji radny głosował „ZA”). Tak czy inaczej, Piotr Guział przekonuje, że po chwilowym odpoczynku ponownie czuje „frajdę” z tego co robi i chce wrócić do pierwszej linii działania.

Co się dzieje z WWS-em?

Nie trudno zauważyć, iż na „powyborczy odpoczynek” udał się nie tylko Piotr Guział, ale także cała Warszawska Wspólnota Samorządowa. Niegdyś aktywna w Sieci i organizująca wiele akcji wymierzonych w kierunku władz, dziś pozostaje zupełnie nieaktywna. Wystarczy wejść na stronę internetową stowarzyszenia, aby przekonać się, że zakładka „Aktualności” aktualna dawno być przestała (ostatni wpis z grudnia 2014), a na stronie głównej w dalszym ciągu ważne miejsce zajmuje ankieta z pytaniem: „Czy jesteś za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz?” (choć referendum – jak pamiętamy – miało miejsce w październiku 2013 roku).

Dziwi także grafika, umieszczona na – stosunkowo aktualnym i nieźle prowadzonym podczas kampanii – Facebooku WWS-u, która czerwonym hasłem informuje internautów, że „strona zamknięta” z racji na „brak przelewu danych”. Czy to oznacza, że WWS była ruchem stricte referendalnym i wyborczym, a dziś nie ma warszawiakom nic do zaoferowania?

Źr.Facebook.com/WarszawskaWspolnota

Wbrew temu co widać, Piotr Guział jako lider organizacji przekonuje, że Warszawska Wspólnota Samorządowa znów chce być siłą, która zacznie narzucać miejską retorykę. – Mamy instrumenty, doświadczenie, wiedzę i jesteśmy na to gotowi – przekonuje. Chwilowa stagnacja natomiast wynikała – podobnie jak w jego przypadku – z potrzeby odpoczynku po trudnych kampaniach, a po drugie z konieczności odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

– W wielu dzielnicach zmieniła się struktura koalicji. Część z nas objęło funkcję radnych, inni przestali nimi być. Musieliśmy odnaleźć się w nowych miejscach, co nie sprzyjało temu, by działać z entuzjazmem na zewnątrz – tłumaczy lider WWS. Teraz wszystko się ułożyło i czas na nowe otwarcie . A Facebook – jak dodaje – to chwilowe problemy z administratorem.

Współpraca z Kukizem?

Dziś plany Piotra Guziała wydają się być jednoznacznie związane z Warszawą i warszawskim samorządem. Niemniej jednak wielokrotnie mówiło się o tym, iż były burmistrz chciałby zamienić funkcję radnego na rolę posła, a o pierwszych próbach pisaliśmy również na naszym portalu. – Mój start w wyborach hipotetycznie może mieć miejsce – tłumaczy. – Ale dziś nie ma formuły politycznej, z której chciałbym wystartować – dodaje. Nadmienia przy okazji, że "SLD kończy swój byt", a „ruch Kukiza jeszcze nie powstał”.

Ubiegający się o fotel prezydenta Paweł Kukiz wspierał Piotra Guziała zarówno w kampanii referendalnej, jak i samorządowej, gdzie występował na jego konwencjach. Dziś były burmistrz przyznaje, że z zainteresowaniem śledzi polityczne działania dawnego lidera zespołu Piersi. – Kukiz to interesująca kandydatura i powiew świeżości na polskiej scenie politycznej, który na dodatek jest konsekwentny i od lat mówi to samo – twierdzi Guział. Trudno jednak przewidzieć, ile głosów w najbliższych wyborach otrzyma i jak dalej potoczy się jego polityczna kariera.

Jeśli ziściłby plan antysystemowego połączenia Kukiz-Korwin, o którym ostatnio wiele się mówi, Piotr Guział byłby w nim na pewno dość „egzotycznym” elementem.

Fot. Facebook.com/guzialpiotr

Warszawska nowa lewica

Z drugiej strony, radny przypomina, że coraz intensywniej rozwijają się inne organizacje. Po pierwsze – co może wydawać się zaskakujące – na rozwój aktywności w dużych miastach stawiać ma również Polskie Stronnictwo Ludowe, które szuka aktywnych ludzi chcących reprezentować ich w takich właśnie ośrodkach.

Najbardziej interesujące jednak są ruchy zachodzące po lewej stronie sceny politycznej. – Wielu byłych członków SLD, Twojego Ruchu lub po prostu ludzi związanych z szeroko pojętą lewicą dziś się jednoczy. Trwają spotkania, które zaczynają przybierać formę coraz bardziej zorganizowaną – mówi Piotr Guział a wśród osób, które w nich uczestniczą wymienia m.in. Ryszarda Kalisza, Andrzeja Rozenka, prof. Jana Hartmana, prof. Kazimierza Kika i przede wszystkim Grzegorza Napieralskiego.

Pierwsze deklaracje, zarówno tego co i po której stronie sceny się „rodzi”, jak i sam fakt obecności w nowych ruchach samego Piotra Guziała mają paść po wyborach prezydenckich. Na razie "radny jest radnym", który ponadto oficjalnie zobowiązał się do „nowego otwarcia” i intensywnego działania na rzecz warszawiaków. Start w jesiennych wyborach z jednej strony rozważa, ale z drugiej dodaje, że na karierę parlamentarną nigdy nie jest za późno. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Piotr Guział: Nie jestem miejskim aktywistą

Wyborcza strategia WWS

Marcin Rzońca: Wspomnienia po warszawskiej lewicy

Zdjęcie główne. Facebook.com/guzialpiotr

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...