Ponad 230 tys. podpisów. Pierwsi wygrani i przegrani

Daniel Nowak    2013-07-22 20:42:36

Warszawska Wspólnota Samorządowa wraz z partnerami zebrała ponad 230 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta Warszawy. Czy przyśpieszone wybory się odbędą oraz jaki będzie ich wynik trudno dziś wyrokować. Można natomiast pokusić się o pierwsze polityczne podsumowanie 60-dniowej kampanii zbierania podpisów, co niniejszym czynimy.

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/pages/Nasz-Ursynów/115279801842340

Nowy aktor

Dzięki kampanii referendalnej na warszawskiej scenie politycznej pojawił się nowy aktor. Na początku maja niewielu warszawiaków kojarzyło osobę burmistrza Ursynowa, Piotra Guziała. Dzięki skutecznie przeprowadzonej zbiórce Warszawska Wspólnota Samorządowa oraz jej lider mocno zaznaczyli swoją obecność w Warszawie.  Liczba zebranych podpisów wyraźnie też ośmieliła Piotra Guziała, który we wczorajszej rozmowie z „Polityką Warszawską” stwierdził wręcz, że WWS stała się „głównym obok PiS i PO graczem na samorządowej scenie politycznej Warszawy”.

Wraz ze wzrostem popularności wzrósł ciężar odpowiedzialności politycznej, jaka ciąży na burmistrzu. Sukces w kampanii referendalnej nie musi przełożyć się na sukces wyborczy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. W sytuacji, gdy Piotr Guział stał się twarzą WWSu każda porażka tej federacji uderzy bezpośrednio w lidera. Analogicznie każde jego indywidualne potknięcie przeciwnicy wykorzystają do ataku na całą inicjatywę. WWS i Guział to teraz dwa tryby jednej maszyny wyborczej, która powinna myśleć już o konstruowaniu atrakcyjnej oferty wyborczej. Dążenie do odwołania prezydent stolicy na razie jest jeszcze wystarczającym paliwem politycznym. Pytanie na ile tego paliwa Wspólnocie wystarczy.

PObudka

Po początkowym zignorowaniu rozpoczętej kampanii referendalnej warszawska Platforma Obywatelska z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele zwiększyła swoją aktywność. Szeroko opisywaliśmy pierwsze zmiany w warszawskim Ratuszu oraz śledziliśmy kolejne roszady, które miały wytworzyć przekonanie, że za błędy ponoszą odpowiedzialność wyłącznie „źli urzędnicy”, nie zaś „dobry prezydent”. Dynamikę zmian rozpoczęło nadejście nowego wiceprezydenta, który przygotował plan pomostowy dla systemu gospodarowania odpadami oraz okazał się doskonałym kadrowym, inspirując kolejne dymisje na pl. Bankowym. Hanna Gronkiewicz-Waltz wyruszyła też w teren, mobilizując cały swój potencjał PR-owy. Kampania informacyjna w żółtym żakiecie, otwieranie kolejnych siłowni na świeżym powietrzu oraz mapa ponad tysiąca warszawskich inwestycji to tylko niektóre przykłady wzmożonej aktywności wiceprzewodniczącej PO. Jednocześnie politycy Platformy robili naprawdę wiele, żeby przekonać warszawiaków do nie popierania referendum. Jak mantrę powtarzali, że jest to niepotrzebny wydatek i „polityczna hucpa”.

Działania dzierżącej pełnię władzy w Warszawie Platformy nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Trudno było nie odnieść wrażenia, że zwiększona aktywność pani prezydent wynika właśnie z groźby referendum, co skutecznie wykorzystywała opozycja forsując taką tezę w mediach. Mimo wielkiego wysiłku marketingowego polityków PO, wszystko wskazuje na to, że Platforma, niezależnie od ostatecznego wyniku już przegrała referendum właśnie ze względu na katastrofalną strategię obraną zwłaszcza w pierwszych tygodniach akcji.

Jedni zaspali…

Politycznego kapitału na kampanii referendalnej nie zbiła warszawska lewica. SLD do akcji zbierania podpisów w ogóle się nie włączyło, ustami Sebastiana Wierzbickiego przestrzegając, że ew. zarząd komisaryczny może być bardziej szkodliwy dla stolicy, niż rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Komentatorzy w ocenie tej decyzji są bardzo podzieleni. Jedni mówią o cichej koalicji, dzięki której niektórzy politycy Sojuszu nie stracili stanowisk w miejskich spółkach i instytucjach, inni wskazują na możliwą perspektywę przyszłej oficjalnej koalicji PO-SLD w Warszawie, a może i w całej Polsce. W tle tli się też ostry spór między Piotrem Guziałem a liderami Sojuszu, o długiej zresztą historii.  

Ruch Palikota mimo, iż od początku włączył się do referendalnej koalicji, nie osiągnął w niej tak silnej pozycji jak PiS czy Warszawska Wspólnota Samorządowa. Partia kontrowersyjnego posła przez 60 dni akcji zebrała samodzielnie jedynie 7000 podpisów, o czym poinformowała na spotkaniu zorganizowanym 19 lipca.

... inni wykorzystali chwilę

Przy okazji zbierania podpisów swoją obecność w Warszawie próbowało zaznaczyć Stronnictwo Demokratyczne, które na ulicy Chmielnej 9 zawiesiło nawet „licznik obywatelskości” na bieżąco monitorujący liczbę zebranych podpisów. Na razie za wcześnie by obwieszczać powrót Pawła Piskorskiego do stołecznej polityki, choć prawdą jest że wielu działaczy warszawskiego SD działa w strukturach „bezpartyjnej” WWS.

W kampanię referendalną włączyła się także najnowsza inicjatywa polityczna – stowarzyszenie „Republikanie” Przemysława Wiplera. Były polityk PiS kilkakrotnie spotykał się z Piotrem Guziałem deklarując poparcie dla działań na rzecz odsunięcia Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wsparł go także w sporze z wojewodą mazowieckim, który wyraźnie zaangażował się po stronie partyjnej koleżanki. Przemysław Wipler wymieniany jest w gronie potencjalnych kandydatów na prezydenta stolicy, stąd zależało mu na włączeniu się w inicjatywę na której skupia się uwaga niemal wszystkich mediów w Warszawie. Republikanom, którzy dopiero budują swoje stołeczne struktury udało się zebrać 3000 podpisów.

Po stronie WWS stanęła również Solidarna Polska. Także partia Zbigniewa Ziobry w specjalnych „Strefach wolnych od PO” zbierała podpisy na rzecz referendum. Wykorzystała również właściwy moment i wyprzedzając inne prawicowe partie prawicy już teraz wskazała swego kandydata na urząd prezydenta Warszawy w osobie byłego ministra i marszałka Sejmu – Ludwika Dorna.

Największy wygrany?

Paradoks akcji referendalnej polega na tym, że choć największy wysiłek organizacyjny spoczywał na WWS, to Prawo i Sprawiedliwość medialnie bardzo szybko urosło do ranki współorganizatora. Jako naturalny przeciwnik Platformy, PiS nie musiało szczególnie zaznaczać swojej pozycji w Warszawie, by uczynić ze stolicy kolejne po Rybniku i Elblągu starcie z rządzącą PO. Choć znacznie krócej obecne w akcji pokazało, że jest sprawną organizacją zbierając przeszło 48 000 podpisów, które przy dokładnej weryfikacji mogą okazać się kluczowe. Partia Jarosława Kaczyńskiego umiejętnie rozgrywa też kwestię swojego kandydata na prezydenta podtrzymując zainteresowanie mediów i spekulacje komentatorów.

Liczenie

Dziś w samo południe Piotr Guział (WWS) w towarzystwie Przemysława Wiplera (Republikanie), Artura Górskiego (PiS) i wielu sympatyków i działaczy referendalnej koalicji przyniósł do Ratusza żółte paczki z ponad 230 tysiącami podpisów. Przy tak dużym „zapasie” trudno wyobrazić sobie sytuację, że referendum miałoby się nie odbyć. To jednak nie zależy już od inicjatorów akcji, ale od wyborczego komisarza, który na policzenie i sprawdzenie podpisów ma miesiąc. Jeżeli ponad 130 tysięcy podpisów będzie poprawnych, Warszawę czeka niesamowita batalia polityczna. Bitwa warszawska z pewnością wypromuje kolejnych aktorów stołecznej sceny politycznej. Niewykluczone, że także zakończy kilka starych politycznych karier.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...