Aktywiści wywalczyli pasy na Rondzie Czterdziestolatka

Adam Kielar    2015-05-07 07:53:41

W środę informowaliśmy o proteście miejskich aktywistów ws. stworzenia na skrzyżowaniu Alej Jerozolimski oraz Alei Jana Pawła II (Rondzie Czterdziestolatka) naziemnych przejść dla pieszych. Tego samego dnia przedstawiciele stołecznego ratusza poinformowali, że „zebra” powstanie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

– Dziś, by przedostać się przez rondo Czterdziestolatka, osoby niepełnosprawne czy z wózkami dziecięcymi muszą nadkładać drogi – mówiła we wtorek przewodnicząca zgromadzeniu zorganizowanym przez Zielone Mazowsze oraz Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza Aleksandra Sulmicka. Przypomniała, że gdyby chcieć przejść skrzyżowanie bez schodzenia po schodach wspomniane osoby muszą się dziś cofać do Koszykowej albo nadkładać drogi na Rondo ONZ (szerzej o proteście społeczników). 

Ostatecznie protesty mieszkańców przyniosły skutek. Na spotkaniu pod kierunkiem wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego i inżynier ruchu zdecydowali, że chcą wytyczyć przejścia dla pieszych przy rondzie Czterdziestolatka. Jednak nie stanie się to od razu. – Na razie musimy poczekać na analizę techniczną możliwości wykonania tych przejść. Jej przygotowanie potrwa ok. 3-4 tygodnie. Jeśli decyzja będzie pozytywna, na co liczymy, będziemy mogli przystąpić do sporządzania projektu, a później rozpoczniemy już fizyczną część prac – mówi cytowany przez TVN Warszawa wiceprezydent Wojciechowicz. Liczy on, że pasy na Rondzie Czterdziestolatka powstaną jeszcze do końca roku.

Przedstawiciele Ratusza na razie nie przewidują spełnienia innego postulatu, czyli budowy naziemnych przejść dla pieszych na Rondzie Dmowskiego. – Wytyczenie pasów nie jest możliwe bez wcześniejszej przebudowy w tym miejscu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej – podkreślił Wojciechowicz. Jednak w przyszłości nie mówi „nie”. Przekonuje, że już od kilku lat są tworzone koncepcje przebudowy tego ronda, w tym takie, które przewidują lepsze rozwiązania dla pieszych.

***

Przypomnijmy, że do niedawna inwestycji był przeciwny Zarząd Dróg Miejskich. Drogowcy przekonywali, że takie rozwiązanie może spowodować jeszcze większe korki. Jak widać, urzędnicy ZDM zmienili zdanie. Czy ich wcześniejsze obawy okażą się prawdziwe, dowiemy się dopiero za jakiś czas.

Warto jednak zapytać, czy dopóki nie zostanie na nowo otwarty Most Łazienkowski (nie mówiąc o obwodnicy Śródmieścia…), warto ryzykować jeszcze większe zakorkowanie ścisłego centrum Warszawy. Mowa tu nie tylko o jezdniach ale też (a może przede wszystkim) o komunikacji miejskiej. Takie korki tramwajowe jak na poniższym zdjęciu są obecnie częstym zjawiskiem i to nie tylko w godzinach szczytu.

fot. Polityka Warszawska (zdjęcie na wysokości skrzyżowania ulicy Pankiewicza i al. Jerozolimskich)

Oby aktywiści mieli rację, a pasy na Rondzie Czterdziestolatka nie spowodowały jeszcze większych problemów komunikacyjnych w centrum Warszawy.

Zdjęcie główne: Komisja Dialogu Społecznego

Zobacz także:

Zebra na Rondzie Czterdziestolatka

Transportowe spory i inwestycje

Znamy plan transportowy dla Warszawy

DWA BRZEGI: Piesi vs. kierowcy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...