Stołeczny transport i białołęcki szpital | Rada Warszawy

Polityka Warszawska    2015-05-08 07:18:55

Największe poruszenie na XI sesji Rady Warszawy wzbudziły tematy wprowadzone do porządku dopiero na początku obrad: budowa szpitala na Białołęce i Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego. Omawiano także kolejne zmiany w tegorocznym budżecie miasta.

Szpital na Białołęce

Już na etapie doprecyzowania porządku dziennego radni Prawa i Sprawiedliwości wystąpili z inicjatywą do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. stworzenia harmonogramu budowy szpitala chirurgii jednego dnia na Białołęce. – Białołęka to dzielnica, która zajmuje drugie miejsce w stolicy pod względem przyrostu naturalnego. Bardzo dużo osób tu migruje. Dzielnicę zamieszkuje 102 tys. osób, a wedle niektórych nieoficjalnych szacunków liczba ta może wynosić nawet 140 tys. To wystarczające argumenty, by pojawił się tu wreszcie szpital – argumentował Zbigniew Cierpisz (PiS).

Pomysł takiego trybu wprowadzenia projektu uchwały pod obrady nie spodobał się radnym PO. Ich zdaniem, niedopuszczalna jest sytuacja, w której inicjatywa wypływa przed samą sesją, bez wcześniejszej merytorycznej dyskusji w komisji. – Proszę nam nie zarzucać, że nie chcemy szpitala. To dzięki nam powstała nocna pomoc lekarska na Białołęce, więc zależy nam na dobrym stanie służby zdrowia. Problemem jest tu tryb, który państwo proponują – stwierdził Jarosław Szostakowski (PO).

– Wasze argumenty są nietrafne. Tu nie chodzi o polityczne utarczki i wskazywanie innych, ale pokazanie że Rada Warszawy dostrzega problem – odpowiedział przewodniczący klubu PiS Jarosław Krajewski. Wobec 26 głosów poparcia i 28 wstrzymujących się, projekt jednak nie został włączony do porządku.

Zmiana budżetu

Kolejny istotny temat, który pojawił się w dyskusji to zmiany w budżecie na 2015 rok, konieczne wobec wzrostu dochodów własnych dzielnic oraz kwoty subwencji oświatowej o 26,5 mln zł. Dodatkowo dzięki łagodnej zimie udało się ograniczyć wydatki bieżące o 1,4 mln zł. Pozyskaną kwotę w znaczącej części przeznaczono na wykup terenów na Mokotowie, Wolskie Centrum Kultury oraz rewitalizację Pragi. Pozostała kwota 1,7 mln zł pozwoliła na obniżenie deficytu miasta. Zmiany poparło 31 radnych, a 26 wstrzymało się od głosu.

Sporo kontrowersji wzbudziły także zmiany zasad w zakresie występowania przez mieszkańców z inicjatywą dotyczącą podjęcia uchwały bądź stanowiska przez Radę Miasta. Zarzucano projektodawcom m.in. wprowadzenie zapisów działających wstecz i zmieniających zasady rozpoczętej wcześniej i nieukończonej na ten moment zbiórki podpisów. Dotyczy to np. obywatelskich projektów uchwał przekształcających prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. Ostatecznie zdecydowano, iż wobec wątpliwości projekt wróci do komisji i zostanie poddany szerszym konsultacjom społecznym.

Niewiele później emocje ponownie rozgorzały wobec propozycji radnych PO, by przyjąć Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego. Radni PiS zgłaszanie nowych punktów w trakcie sesji uznali za „wrzutkę” i wobec braku przygotowania do dyskusji poprosili o 30 minut przerwy. Po powrocie na salę z uwagami wystąpił Andrzej Kropiwnicki (PiS). – W zaproponowanym przez państwa dokumencie wskazano, ze w strefie śródmiejskiej pojawić się mają strefy wyłącznie piesze, zmniejszona ma być liczba miejsc parkingowych oraz na niektórych obszarach zakazany ma być ruch samochodów. Czy to dobry pomysł, biorąc pod uwagę, iż w tej okolicy mieszka wiele starszych osób? – dopytywał radny. Wskazał także na konieczność lepszej integracji WKD i pociągów na linii średnicowej. Poparł wprowadzanie buspasów, choć podkreślił, iż należy tworzyć je w sposób bardziej planowy.

– W głosowaniu nad tym dokumentem wstrzymamy się od głosu – stwierdził Dariusz Figura (PiS). – Obawiamy się kolejnych cięć w liniach autobusowych. Stawianie na ruch pieszy ma z kolei większy sens przy lepszym niż obecnie zaprojektowaniu węzłów przesiadkowych – dodał. Radni opozycji podkreślali, że ich zdaniem w mieście brakuje kontrpasów i trambuspasów. Wyrażali obawy, że za rozsądnymi propozycjami nie pójdą czyny, zaś cały dokument stanie się argumentem do podejmowania decyzji niekorzystnych dla mieszkańców Warszawy.

– W dokumencie brakuje konkretów. Piszecie o likwidowaniu barier przesiadkowych, ale nie podajecie żadnych miejsc. Dlaczego? – pytał radny Krajewski. – Ten projekt w zasadzie nie jest projektem. Nie wynika zeń, czy Warszawa się będzie rozwijać, nie ma żadnych liczb. Nie podajecie np. ile będzie kilometrów nowych tras tramwajowych, czy będą nowe mosty, czy będą wypożyczalnie samochodów. To bardziej sprawozdanie z obecnej sytuacji, a nie plan na przyszłość – zarzucał Tomasz Koziński (PiS)

Krytykowano także sposób wprowadzenia Planu pod obrady. – Skandaliczny jest tryb wprowadzania tego projektu pod dyskusję. Mieszkańcy są w pracy i nie mają szansy się wypowiedzieć – krytykował radny Figura. – Robicie z nas maszynki do głosowania. Dokument ma 120 stron i trzeba mieć trochę czasu, by się z nimi zapoznać – poparł kolegę klubowego Cezary Jurkiewicz. – Na poprzedniej sesji uzgodniliśmy, że temat będzie kontynuowany dziś. O co więc macie pretensje? – ripostował Michał Bitner (PO)

Wobec 33 głosów za i 25 wstrzymujących się Plan został przyjęty przez Radę Warszawy.

Tekst i zdjęcia: Rafał Osińsi i Jacek Stawiany

Zdjęcia: Rafał Osiński

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa – (nie)bezpieczne miasto?

Pomnik smoleński na rogu Trębackiej i Focha. Rada podjęła decyzję

Rada Warszawy znowelizowała budżet na 2015 rok

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...