"Pożegnanie z domem" w Międzylesiu

Jacek Baliński    2015-05-10 08:23:59

Pod koniec lutego ruszyły prace związane z budową tunelu pod torami kolejowymi w Międzylesiu. Aby możliwe było utworzenie tego bezkolizyjnego przejazdu, konieczne okazało się przeznaczenie do rozbiórki 21 okolicznych budynków. Mieszkańcy jednego z nich postanowili nietypowo upamiętnić swój dom.

O budowie tunelu na skrzyżowaniu ulic Patriotów, Zwoleńskiej i Żegańskiej  mówiło się od wielu lat. W godzinach szczytu, ze względu na częste kursowanie pociągów SKM i Kolei Mazowieckich, przed przejazdem kolejowym tworzyły się ogromne korki. W tym roku wreszcie plany udało się wcielić w życie i za 87 milionów złotych firma Strabag zbuduje 80-metrowy tunel wraz z dojazdami oraz przebuduje obecne skrzyżowania i podziemne instalacje.

Kosztem tej inwestycji wykarczowano kilkaset drzew i zburzono część zabudowań. Na rozbiórkę czekają jeszcze trzy budynki, w tym dom na ul. Żegańskiej 2. Lokatorzy, którzy na własną rękę znaleźli już sobie nowe mieszkania, muszą się wyprowadzić stąd do 12 czerwca. Chcąc zapobiec temu, by powstały w 1936 roku budynek po prostu odszedł w zapomnienie, część jego mieszkańców postanowiła przybliżyć warszawiakom jego historię. Na fanpage’u „Pożegnanie z domem” od kilku miesięcy opisują dzieje domu oraz publikują zdjęcia z prywatnych archiwów.

Pomysł narodził się w głowach Joanny Kozery i Agaty Wróblewskiej. To właśnie pradziadkowie drugiej z pań – Bronisława i Andrzej Wróbel – zbudowali ten dom (pierwszy murowany w Międzylesiu), w którym jeszcze przed wojną na parterze pani Bronisława prowadziła restaurację i kawiarnię. – Dom przetrwał wojnę i pozostał w rękach mojej rodziny, ale dokwaterowano do niego lokatorów. Mieszkało tu pięć pokoleń mojej rodziny – ostatnie z nich reprezentuje moja niemal trzyletnia córka Roma – relacjonuje Agata Wróblewska. Swoje dzieciństwo na ul. Żegańskiej przytacza na wspomnianym profilu: „(…) Nasze mamy paliły papierosy pod orzechem w ogrodzie i dopóki paliły mogłyśmy się jeszcze bawić. Mówiłyśmy wtedy, że szkoda, że te papierosy nie są bardzo, bardzo długie (…)”.

Jaki jest cel projektu, oprócz godnego upamiętnienia domu? Wróblewska odpowiada: – Chcemy zwrócić uwagę na problem, w jaki sposób ZMID przejmuje budynki i wysiedla mieszkańców. Kładziemy nacisk na to, że domy takie jak nasz to nie tylko przeszkoda na drodze do realizacji planów nieuniknionej budowy, ale też żywi ludzie i historie. Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą rozpocząć debatę o tym, jak w Warszawie burzyć „po ludzku”.

Oprócz aktywności na fanpage’u, mieszkańcy stworzyli ostatnio na ścianie budynku „mural” z napisem „Ten dom stał tu 80 lat. Dziękujemy, do widzenia”. – To w pewien sposób personifikuje nasz dom, który żegna się z tymi, którzy przechodzili lub przejeżdżali obok niego – podkreśla Wróblewska. Przed zburzeniem, zaplanowana jest jeszcze pożegnalna impreza w pustym już domu, na którą zaproszeni mają zostać dotychczasowi mieszkańcy oraz fani facebookowego profilu.

Zakończenie prac budowlanych w Międzylesiu zaplanowane jest na koniec przyszłego roku.

Zdjęcie: www.facebook.com/pozegnaniezdomem/.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Niepewna przyszłość praskiego Jordanka

"Miasto nowej generacji", czyli nowe na gruzach starego

Warszawa – hałaśliwa, imprezowa czy cicha?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...