Zniknie słynny mural w centrum Warszawy?

Jacek Baliński    2015-05-13 07:58:23

Jeden z najbardziej znanych murali w Warszawie wkrótce ma zostać zamalowany, a w jego miejsce powstanie nowy – promujący jubileusz 250-lecia Teatru Publicznego. Rusztowania zostały już rozstawione, tymczasem internauci protestują.

Wielkoformatowa praca autorstwa cenionego włoskiego street artowca Blu od 2010 roku zdobiła zachodnią ścianę znajdującej się w samym centrum Kamienicy pod Żaglowcem. Wcześniej przez długie lata widniał na niej mural reklamowy Towarzystwa Ubezpieczeniowo-Reasekuracyjnego "Polisa". Za sprawą Instytutu Teatralnego, wygląd budynku od strony al. Jana Pawła II ponownie zmieni się jeszcze w maju – za nowy projekt odpowiada Jakub Woynarowski, laureat Paszportu Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych. Wykonaniem prac ma się zająć Good Looking Studio, od lat specjalizujące się w malowaniu zewnętrznym.

Wkrótce potem, jak informacja o zamalowaniu muralu Blu przedostała się do opinii publicznej, w internecie zawrzało. Fundacja Sztuki Zewnętrznej, pod auspicjami której ukazały się dwie części albumu „Polski Street Art”, założyła na Facebooku wydarzenie oznajmiające, że zniszczenie tej pracy jest suabe. „250-lecie Teatru Publicznego w Polsce można było uczcić stosownym muralem choćby na pokrytej kryptoreklamami Patelni lub jakiejkolwiek innej ścianie pozostającej w gestii Urzędu Miasta. Działania najważniejszych instytucji kultury w Polsce dowodzą w tym wypadku albo pogardy dla jednego z najciekawszych obszarów sztuki współczesnej, albo kompletnej bezmyślności” – czytamy w opisie. W ciągu kilku dni do wydarzenia dołączyło niemal pięć tysięcy użytkowników.

Krytyczne stanowisko przedstawiła również fundacja Vlep[v]net, dzięki której Blu mógł stworzyć swój obraz na kamienicy przy ul. Siennej 45. W specjalnym oświadczeniu pisze: „Decyzję o zamalowaniu kultowego antysystemowego muralu i przeznaczeniu ściany na działania reklamowe uważamy za syndrom trwającej od lat fatalnej polityki miasta wobec sztuki w przestrzeni publicznej (…)”. Do całej sprawy odniósł się także sam Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego: „Mural Jakuba Woynarowskiego nie jest okolicznościowym komunikatem ani reklamą. To jest projekt artystyczny i tak jak obraz w galerii sztuki zastąpi projekt innego artysty w galerii miejskiej ulicy” – wyjaśnia dyrektor Dorota Buchwald.

Ponadto, głos zabrały dwa kolejne istotne podmioty, czyli – naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawy Wojciech Wagner oraz firma GLS. W piśmie naczelnika czytamy, że „mural [Blu] wykazuje wszystkie objawy technicznego zużycia” oraz że w przyszłości niezbędne będzie wypracowanie „standardów postępowania miasta w sprawach (…) działań street-artowych i muralowych, które pozwolą uniknąć powstawania kolejnych konfliktowych sytuacji”. Już teraz natomiast odpowiednie kroki chciałoby podjąć Good Looking Studio: „Uznajemy (…) za słuszne przeprowadzenie szerszego badania wśród społeczeństwa na temat powstania nowego muralu na tej ścianie. (…) to obiektywna większość powinna podejmować decyzje w sprawach szczególnie wrażliwych”.

Jeżeli jednak wszystko pójdzie zgodnie z ustalonym planem, a protesty internautów nie przyniosą żadnego efektu, wernisaż nowego muralu odbędzie się już 22 maja o godz. 18.00. Projekt Woynarowskiego nie został jeszcze upubliczniony.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Polityczne graffiti Warszawy

Kolorowych jarmarków, czyli kolejna płachta na budynku Universalu

"Pożegnanie z domem" w Międzylesiu

Zdjęcie: https://www.facebook.com/events/844206992321104/.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...